نماینده ولی فقیه در گیلان در هفدهمین سالگرد شهادت آیت‌الله احسان‌بخش گفت: آیت الله احسانبخش از جمله عالمانی بود که با نهضت امام همراهی کرد و در کنار امام ماند.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، آیت الله رسول فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان امروز در مراسم گرامی داشت سالروز ارتحال آیت الله احسانبخش، نماینده فقید ولی فقیه در استان که در مصلی رشت برگزار شد، با بیان اینکه عالم و علم ماندنی است اظهار کرد: امام صادق (ع) برای دانش و دانشجو اهمیت ویژه‌ای قائل بود و در دین اسلام عالمان فرزانه درجات بالایی دارند.

وی با اشاره به مانایی و ماندگاری علم و عالم در طول تاریخ، افزود: علم وسیله ای برای رشد و شکوفایی مادی و معنوی بشر و عالم صحنه پرداز این عرصه انسانی است.

امام جمعه رشت، با بیان اینکه دین مبین اسلام بیش از هر مکتب الهی و غیر الهی دیگری به علم و دانش توجه دارد، گفت: اسلام آنقدر به عالم بها می دهد که پیامبر(ص) فرمود «فضیلت عالم بر سایر بندگان مانند نورافشانی ماه شب چهارده در برابر سایر ستارگان است».

علم و عالم  بر تاریخ بشریت تاثیرگذار است

نماینده ولی فقیه در گیلان، علم و عالم را بر تاریخ بشریت تاثیرگذار دانست و تصریح کرد: بسیاری از انسان ها آمدند، آدم کشتند و کشورگشایی کردند و نامشان در تاریخ ماند، اما نام ننگشان بر جا مانده است. «عالم» کسی است که نام نیکش در تاریخ می درخشد و بشریت در عرصه های مختلف زندگی از دانش و اندیشه او بهره می برند.

آیت الله فلاحتی، با اشاره به روایتی از امام علی(ع) مبنی بر بازدارندگی علم، خاطرنشان کرد: در طول تاریخ عالمان دینی در عرصه علم، دانش، تعلیم و تربیت هرگز ریاکارانه با دیگران برخورد نکرده اند و لذا علمشان جاویدالاثر شده است.

خداوند در قرآن کریم دانایان را با نادانان مساوی نمی داند

وی مومنان راستین و اهالی علم و دانش و فضل و کمال را دو گروه صاحب درجه در پیشگاه الهی دانست و اضافه کرد: خداوند در قرآن کریم دانایان را با نادانان مساوی نمی داند و می فرماید «هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ». پیامبر(ص) نیز فرمود «کسی که در مسیر علم و دانش حرکت می کند، خدا سرانجام او را به بهشت منتهی خواهد کرد».

موجودات زمینی و آسمانی برای طالب علم استغفار می کنند

امام جمعه رشت با بیان اینکه موجودات زمینی و آسمانی برای طالب علم استغفار می کنند، گفت: علم و دانش بدون عمل و بصیرت وبال جان انسان می شود. در واقع اگر در سایه علم و دانش، عمل به دانسته ها وجود نداشته باشد، آن علم و دانش بی نتیجه خواهد ماند.

سالگرد- ایت الله- احسانبخش

آیت الله فلاحتی ادامه داد: اگر عالم از بصیرت ویژه ای در جامعه ای که در آن زندگی می کند، برخوردار نباشد، فریفته شرایط و مبهوت حوادث خواهد شد و فریب دیگران را می خورد لذا علم عالم باید او را به حقایق عرصه علم رهنمون سازد.

مرحوم آیت الله احسانبخش در کتاب «خاطرات صادق» به ویژگی های عالم بصیر اشاره می کند

امام جمعه رشت، با بیان اینکه مرحوم آیت الله احسانبخش در کتاب «خاطرات صادق» به ویژگی های عالم بصیر اشاره می کند، یادآور شد: عالم بصیر می تواند آینده روشن را ببیند و رقم زن ساحات اجتماع باشد.

ایران میدان تاخت و تاز مستشاران آمریکایی بود

وی با اشاره به اثرگذاری علمای دینی در جریان نهضت انقلاب از زمان ملی شدن صنعت نفت تا سقوط رژیم پهلوی، عنوان کرد: ایران میدان تاخت و تاز مستشاران آمریکایی در عرصه های نظامی، علمی، آموزشی، صنعتی و... بود و جامعه ایرانی از این موضوع رنج می برد لذا امام خمینی(ره) با رهبری نهضت ضد استبدادی، ضد استعماری و ضد استکباری ایران، انقلاب را به پیروزی رساند. بعد از انقلاب 60 هزار مستشار آمریکایی از ایران خارج شدند.

سالگرد ایت الله احسانبخش

نماینده ولی فقیه در گیلان، فجایعی که بعد از رنسانس بر سر کشورهای اسلامی و ملت های مسلمان جهان آمده را ناشی از توطئه های استکبار جهانی دانست و متذکر شد: آیت الله احسانبخش از جمله عالمانی بود که با نهضت امام همراهی کرد و در کنار امام ماند.

نقش آفرینی آیت الله احسانبخش در عرصه های انقلاب

آیت الله فلاحتی تصریح کرد: ایشان در عین حال اهل اندیشه و قلم بود و با نفوذ معنوی که در میان مردم داشت، در همه عرصه های انقلاب نقش آفرینی کرد.

ماینده ولی‌فقیه در استان گیلان با اشاره به خدمات اجتماعی آیت‌الله احسان‌بخش گفت: آیت‌الله احسان‌بخش به دلیل نفوذی که در بین مردم داشت بیش از هزار کامیون کمک‌های مردمی برای رزمندگان در جبهه ارسال کرد.