نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: ساماندهی رودخانه زاینده‌رود اولویت نخست نمایندگان اصفهان است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حیدرعلی عابدی در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: اولویت نخست ما اصفهانی‌ها، ساماندهی رودخانه زاینده رود است وما از این اصل کنار نمی‌رویم هرچند هزاران وعده به ما داده شود.

وی افزود: اگر روزانه یک میلیون متر مکعب آب در زاینده رود باشد، زاینده رود جاری می‌شود.

عابدی با اشاره به اینکه اگر روزانه یک میلیون مترمکعب آب به زاینده رود اختصاص داده شود تنها ۳۶۵ میلیون مترمکعب آب در سال نیاز داریم واین در حالی است که سالانه بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب پیش از ورود به اصفهان تلف می شود.

وی ادامه داد: بر اساس مصوبات کارگروه ملی سازگاری با آب قرار است نرخ تمام شده آب از صنعت گرفته شود و این مبلغ برای ساخت تصفیه خانه به کار گرفته می‌شود. 

نماینده اصفهان در مجلس

نماینده اصفهان در مجلس گفت: از تونل اول تا سد برداشت‌های متعددی انجام می‌شود که تابحال وزارت نیرو در پی محاسبه آن نیز نبوده است.

عابدی بیان داشت: بر اساس محاسبات ما از سد زاینده‌رود تا روستای بابا شیخ‌علی ۱۰ مترمکعب در ثانیه آب گم می شود که حدود ۳۷۰ میلیون مترمکعب آب در سال را شامل می شود و بر این اساس اگر ساماندهی زاینده رود انجام و مازاد برداشت ها رفع شود دیگر آبی اززاینده‌رود گم نمی شود.

وی افزود:شهرهای اصفهان، کرمان و یزد باید مدیریت منابع آبی و مصرف آبی داشته باشند.

نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر روزی یک میلیون مترمکعب آب به زاینده رود اختصاص داده شود زاینده رود همیشه جاری خواهد بود و با جریان زندگی بخش و دایمی آن علاوه بر تامین منابع آب زیرزمینی مشکل خطر رانش زمین در اصفهان و بیماری‌زایی تالاب خشک گاوخونی نیز برطرف می‌شود.