خامنوی با اشاره به اینکه جامعه نیکوکاری ابرار در 28 استان کشور نمایندگی دارد، تاکید کرد: این جامعه برنامه های خود را با حمایت کارآفرینان و واحدهای صنعتی و تولیدی عضو اتاق های بازرگانی استان ها اجرا می کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان علی اصغر خامنوی شامگاه پنجشنبه در جشن اعطای بورس تحصیلی به دانش آموزان و دانشجویان مستعد استان کردستان اظهار داشت: این حمایت ها در قالب طرح توسعه پایدار روستایی جامعه خیرین ابرار انجام می شود. 

وی افزود: این جامعه در این طرح با دولت همکاری دارد و تسهیلات مورد نیاز برای اجرای طرح های اشتغالزایی و کار آفرینی در این روستاها نیز از سوی صندوق کار آفرینی امید تامین و پرداخت خواهد شد.
وی یادآور شد: ارائه آموزش به دانش آموختگان مناطق روستایی و دور افتاده با هدف تربیت نیروی انسانی موفق و کار آفرین از دیگر محورهای فعالیت این جامعه نیکوکاری است که در این راستا آموزش های توانمندسازی به جوانان روستاها داده می شود.

مدیرعامل جامعه نیکوکاری ابرار اضافه کرد: حمایت های تحصیلی از دیگر طرح های اولویت دار این جامعه است تا بتواند دانش آموزان مستعدی را که نیازمند حمایت هستند را تا اتمام تحصیلات زیر پوشش خود قرار دهد. 

خامنوی گفت: در بسیاری از روستاها امکانات تحصیلی تا مقطع دبیرستان وجود دارد اما پس از این دوران برخی از دانش آموزان توانمند عمدتا به علت عدم توانایی های مالی ترک تحصیل می کنند که جامعه نیکوکاری ابرار تلاش دارد مانع از این آسیب ها در بدنه آموزش کشور شود.

وی افزود: دانش آموزان مستعدبورسیه های تحصیلیبا همکاری آموزش و پرورش، کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی استان ها انتخاب و تا پایان تحصیلات دبیرستان و دانشگاه مورد حمایت قرار می گیرند.
خامنوی افزود: حضور در جمع مردم آسیب دیده بلایای طبیعی از دیگر محورهای فعالیت این جامعه است که در این ارتباط در مناطق زلزله زده ای بوشهر، کرمانشاه و آذربایجان شرقی تعهد ساخت 51 مدرسه توسط این جامعه انجام شده است.

مدیرکل آموزش و پرورش کردستان هم در این جشن گفت: ورود جامعه نیکوکاری برای حمایت از دانش آموزان مستعد از بهترین راه های رشد و توسعه و توانمندسازی نیروی انسانی است.

رشید قربانی اظهار داشت: این استان دارای دانش آموزان مستعدی است که با حمایت های مختلف می توانند نقش تاثیر گذار خود را در جامعه و سیستم آموزشی ایفا کنند.

وی از ورود جدی جامعه خیرین به ارتقای سطح آموزشی استان استقبال کرد و یادآور شد: مقرر شده پس از ماه مبارک رمضان یک مجموعه آموزشی خیریه با 700 میلیارد ریال اعتبار توسط یک نهاد خیریه ای در استان احداث شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع دستی، معدن و کشاورزی کردستان نیز در این آیین گفت: بخش خصوصی همواره در کنار وظایف تخصصی خود در راستای حمایت از فعالیت های نیکوکارانه به عنوان یکی از مسئولیت اجتماعی بنگاه های اقتصادی گام برداشته است. 

سید کمال حسینی تاکید کرد: بخش خصوصی در کنار دولت برای رفع نیازهای اجتماعی نقشی اساسی ایفا می کند که آموزش و توسعه آن از مهمترین این نقش ها است. 

وی یادآور شد: در این راستا اتاق بازرگانی، صنایع دستی، معدن و کشاورزی کردستان بر آن شد تا فعالیت های حمایتی خود در حوزه آموزش را از سال 1396 در دو بخش توانمند سازی مناطق روستایی و حمایت تحصیلی آغاز کند. 

حسینی اضافه کرد: طرح توانمندسازی مناطق روستایی با هدف حمایت از اشتغال و کار آفرینی جوانان روستاهای کمتر توسعه یافته انجام می شود که اجرای این طرح اکنون در منطقه سورال دیواندره در حال انجام است. 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع دستی، معدن و کشاورزی کردستان افزود: طرح حمایت تحصیلی نیز با اعطای بورس تحصیلی 300 پرونده را از بدو تاسیس بررسی کرده و در نهایت 68 نفر از دانش آموزان مستعد در مرحله اول پذیرش شده و تحت حمایت قرار گرفته و بورس تحصیلی شده اند.

در این آیین بورسیه تحصیلی به 68 نفر از دانش آموز مستعد استان کردستان شامل 50 دانش آموز دختر و 18 دانش آموز پسر اعطا شد.

دانش آموزان مستعد بورسیه شده در پایان سوگندنامه قرائت کردند تا بعد از دانش آموختگی تمام تلاش خود را در خدمت به جامعه خود قرار دهند و در کنار آن تعهدات خود را به صورت مسئولیت پذیرانه انجام دهند.
بهمن مرادنیا استاندار کردستان نیز با حضور در این جشن، بورسیه تحصیلی 50 دانش آموز را با هزینه شخصی تا پایان تحصیل آنان تقبل کرد.

همچنین دانشکده و مدارس غیر انتفایی سما دانشگاه ازاد اسلامی نیز وعده بهره مندی از تخفیف 25 درصدی و جهاد دانشگاهی نیز وعده بهره مندی از تخفیف 50 درصدی شهریه دوره های آموزشی خود را به دانش آموزان و دانشجویان مستعد دادند.