مدیرکل راه‌آهن خراسان از رشد 424 درصدی حمل و نقل ریلی بین‌المللی در منطقه ویژه اقتصادی سرخس خبر داد.

محمدهادی ضیایی‌ مهر مدیرکل راه‌آهن خراسان در گفت‌گو با خبرنگار موج، اظهار داشت: در سال گذشته 35 هزار تن بار معادل 600 دستگاه واگن در منطقه ویژه اقتصادی سرخس بارگیری و تخلیه شده است که نسبت به سال 95، رشدی 424 درصدی داشته است.

وی افزود: از این میزان بار حمل شده 26 هزار تن آن مربوط به واردات، 6 هزار تن مربوط به ترانزیت و 3 هزار تن مربوط به صادرات بوده است که 20 هزار تن آن کالاهای وارداتی شامل حبوبات، غلات و غیره، 6 هزار تن کالای ترانزیتی بنزین و 5 هزار تن نیز پنبه وارداتی به مقصد منطقه ویژه اقتصادی سرخس حمل و تخلیه شده است.

مدیرکل راه‌آهن خراسان در رابطه با مبادی بارهای منطقه ویژه سرخس، خاطرنشان کرد: بیشترین سهم بارگیری این حمل و نقل با 51 درصد مربوط به کشور قزاقستان به تناژ 18 هزار تن و کشور ازبکستان با سهم 34 درصدی بوده است و مابقی هم که به میزان 12 هزار تن بوده از روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و سایر کشورهای آسیای میانه بوده است.

ضیایی‌مهر گفت: افزایش تعاملات ما بین راه‌آهن و منطقه ویژه، اعطای تخفیف در تعرفه‌ها، افزایش سکوهای تخلیه و بارگیری و فراهم نمودن امکان تخلیه بارهای فله از جمله مهمترین عوامل رشد چشم‌گیر حمل و نقل ریلی بین‌المللی در این منطقه بوده است.