مدیرعامل شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان با اشاره به سالروز فوران و اکتشاف نفت از نخستین چاه نفت خاورمیانه و ایران، گفت: با این اتفاق مهم، نفت به عنوان کلید توسعه و سنگ بنای صنعتی شدن و دروازه ورود مدرنیته به ایران گشت.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، قباد ناصری با اشاره به  سالروز فوران و اکتشاف نفت از نخستین چاه نفت خاورمیانه و ایران، اظهار کرد: برگ های تقویم به سرعت ورق می خورد و دوباره 5 خرداد که روزی شکوهمند و به یاد ماندنی در تاریخ پر فراز و نشیب این مملکت است فرا می رسد.

وی ادامه داد: 5خرداد 1287 روزی است که برای نخستین بار در تاریخ ایران و خاورمیانه و پس از مدت ها تلاش و در حالی که امید تیم اکتشافی به نا امیدی گراییده بود مته حفاری سنگ بستر میدان « نفتون » را شکافت و نفت با جهشی چند ده متری از دکل چاه شماره یک فوران کرد . با این اتفاق مهم، نفت به عنوان کلید توسعه و سنگ بنای صنعتی شدن و دروازه ورود مدرنیته به ایران گشت.

ناصری با بیان اینکه شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان میراث دار تاریخ 110 ساله صنعت نفت است،  در حالیکه 110 سال از آن روزگار می گذرد، همچنان نفت محور و شاکله ی اصلی توسعه اقتصادی و منبع عمده تأمین نیازهای ارزی کشور است به گونه ای که از آن بعنوان لوکوموتیو توسعه و شتاب اقتصادی کشور یاد می شود.

ناصری عنوان کرد: در این تاریخ پر فراز و نشیب اتفاقات بسیاری رخ داده ولی مهمترین آن را می توان در ملی شدن صنعت نفت و قطع دست بیگانگان در مدیریت و تصمیم گیری صنعت نخست کشورمان برشمرد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در پایان با پاسداشت زحمات و خدمات همه تلاشگران صدیق این عرصه و گرامیداشت یاد و نام شهدای گرانقدر صنعت نفت، خاطرنشان کرد: به یمن این اتفاق مبارک و متعاقب آن پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، کلیه ی امور صنعت نفت از اکتشاف و حفاری تا بهره برداری و پالایش و صادرات در اختیار نیروهای توانمند ایرانی است .