همزمان با سالروز حماسه آفرینی رزمنگان اسلام در سوم خرداد،سالروز آزادسازی خرمشهر، مراسمی با حضور مقامات لشکری و کشوری هرمزگان وهمچنین پیشکسوت بازنشسته مدافع مقاومت 34 روزه خرمشهر(ناوسروان بازنشسته تکاور سید احمد شمس زاده علوی) در منطقه یکم امامت نداجا برگزار گردید.

به گزارش خبرگزاری موج، ناوسروان بازنشسته سید احمد شمس زاده علوی، اظهار کرد: عراق قصد داشت یک روزه خرمشهر، سه روزه خوزستان و در عرض یک هفته تهران را فتح کند و با تمام تجهیزات وارد این نبرد نابرابر شده بود؛ اما در مقابل، تجهیزات ما بسیار کم و مهمات بصورت جیره بندی بود اما تنها چیزی که باعث دفاع از خرمشهر شد همدلی، وحدت و اتحاد بود.

ناوسروان بازنشسته سید احمد شمس زاده علوی

نیروی دریایی ارتش قدرت برتر دریایی بود

راوی راهیان نور در ادامه گفت: فرماندهان نیروی دریایی بعد از سقوط خرمشهر عملیات اشکان و به فاصله ی کمی بعد از آن عملیات های شهید صفوی و مروارید را طراحی و اجرا کردند که منجر به نابودی سکوهای البکر و الامیه و قطع صدور نفت عراق شد.

وی افزود: در واقع در شصت و هفتمین روز جنگ نیروی دریایی ارتش تمامی مأموریت های خود را انجام داده و قدرت برتر دریایی بود.

 عضو هیئت معارف جنگ امیر سپهبد صیاد شیراری، در پایان با تاکید بر این موضوع که در زمان جنگ قدرت های غربی و شرقی تجهیزات جنگی را به عراق می فروختند اظهار داشت: آنچه که باعث مقاومت رزمنده های ما شد هدف والایی بود که به آن اعتقاد داشتند و فتح خرمشهر در واقع نقطه عطفی در تاریخ معاصر بود که تحقق آن با هیچ یک از معیارهای نظامی و راهکارهای اتاق جنگ قابل محاسبه نیست و بر همین اساس حماسه شگرف آزادی خرمشهر انتهای جانفشانی و منتهای روحیه توکل و نماد نصرت الهی لقب گرفته است.

تاشک

آزاد سازی خرمشهر نقطه ی عطف 8 سال جنگ تحمیلی است

در ادامه این مراسم امیر دریادار دوم افشین تاشک گفت: آزاد سازی خرمشهر را شاید بتوان نقطه عطف ۸ سال جنگ تحمیلی ایران دانست که با رشادت‌های بی‌نظیر رزمندگان ایرانی از ارتش گرفته تا سپاه و بسیج رقم خورد در این پیروزی شیرین و البته پر زحمت که تلفات جانی زیادی نیز برای ایران به همراه داشت بسیاری از رزمندگان ما به درجه رفیع شهادت نایل آمدند.

فرمانده قرارگاه مقدم ناوگان جنوب در ادامه بیان کرد: در واقع سوم خرداد سال ۱۳۶۱ یادآور نقش آفرینی رزمندگانی است که ۳۵ سال پیش خونین شهر قهرمان را با ایثار و مقاومت مثال زدنی خود آزاد کرده و نقشه شوم استکبار جهانی را برای جدا کردن بخش‌هایی از خاک عزیز ایران نقش بر آب کردند.

وی ادامه داد: غیورمردان ارتش و سپاه و بسیج با توکل بر خدا و وحدت فرماندهی به رهبری امام راحل (ره) یکی از بزرگ‌ترین عملیات دوران هشت سال دفاع مقدس را انجام دادند و تمامی‌ کار‌شناسان نظامی جهان را متحیر نمودند و ثابت کردند که توان طراحی و انجام بزرگ‌ترین عملیات‌ها را دارند.

زارعی

روز فتح خرمشهر ایام الله است

همچنین سردار مرتضی زارعی در ادامه اظهار داشت: انقلاب اسلامی در طول حیات بابرکت خود، ایام الله بسیاری را پشت سرگذاشته که فتح خرمشهر یکی از مهمترین آنهاست.

وی با اشاره به اینکه در فتح خرمشهر اوج وحدت، همدلی، ایثار، ازخودگذشتگی و نگاه به درون و استفاده از ظرفیت های داخلی را شاهد بودیم، اذعان کرد: برای آزادسازی خرمشهر باید از موانع طبیعی و موانع مصنوعی فراوان ایجاد شده عبور می کردیم که نیاز به سلاح و مهمات فراوانی داشت اما نیروی ایمان توانست جای قدرت مهمات را بگیرد

فرمانده منطقه یکم ندسا با یادآوری اینکه فتح خرمشهر موجب شد تا دشمن جبهه های جدیدی در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی علیه ملت ایران آغاز کند، گفت: در هر حال نیروهای مسلح در آمادگی کامل برای دفاع از انقلاب و نظام بسر می برند که در سال های اخیر شاهدیم که جنگ نیابتی علیه جمهوری اسلامی آغاز کرده اند و به حول و قوه الهی در این نبرد نیز استکبار و ایادی آن شکست خورده اند.

خانواده شهدا

این مراسم با قرائت شعر توسط شاعر برجسته و ممتاز هرمزگان(دهقانی) و همچنین تجلیل و تقدیر از خانواده شهدا و ایثارگران پایان یافت.