رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با بیان اینکه دیپلماسی فرهنگی جایگزین خوبی برای دیپلماسی سیاسی است، گفت: کتابخانه ملی به توافق های مهم بین المللی دست یافته است.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، اشرف بروجردی امروز در نشست خبری با رسانه های استان گیلان در رشت، با اشاره به تاثیر برجام بر مناسبات فرهنگی افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی به توافق های مهم بین المللی دست یافته که این موضوع را می توان در دیگر حوزه های کشور تعمیم داد.

وی اظهار داشت: سرنوشت برجام به اراده سیاستمداران در سطوح عالی برمی گردد و خوشبختانه تا الان، هیات ایرانی تمام تلاش خود را انجام داده تا به عهد خویش در برجام، وفادار بماند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ادامه داد: اکنون یکی از کشورهای امضا کننده برجام، خروج خود را اعلام کرده که البته بر اساس قاعده، زیان خواهد دید اما دیگر کشورهای امضا کننده برجام همچنان معتقدند که این توافقنامه به جای خود محفوظ است.

بروجردی افزود: کشورهای اروپایی پای ثابت برجام هستند و ایران نیز همچنان متعهد است که این توافق را پیش برده و تحریم ها را از سر راه بردارد.

بروجردی ادامه داد: به خاطر داشته باشیم که برجام، توافقی است که می تواند منافعی برای ایران و کشورهای امضاکننده آن فراهم سازد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در بخش دیگری از سخنانش در نشست خبری افزود: جمهوری اسلامی ایران در حوزه حفظ و نگهداری اسناد در منطقه، رتبه نخست را دارد و آنچه که طلب می شود، اعتمادسازی است.

وی تصریح کرد: تعاملات بین المللی در حوزه اسناد توسعه یافته و بر همین اساس، توافق هایی در ماه گذشته در پیوند با مهمترین اسناد مربوط به دوره گمرکات ایران در زمان قاجار که در اختیار فردی در بلژیک است، مبنی بر به نمایش گذاردن و در نهایت خرید اسناد، در حال انجام است.

وی اضافه کرد: امیدواریم در آینده به شرایطی دست یابیم که اسناد مربوط به ایران که بنا به دلایلی از کشور خارج شده را بازگردانده و یا نسخه ای دیجیتال از آنها در اختیارمان قرار گیرد.

خرید200 میلیارد ریال نسخه خطی از مردم در سال گذشته

به گفته بروجردی، سال گذشته 200 میلیارد ریال نسخه خطی از مردم خریداری شده و امیدواریم با تلاش رسانه های جمعی و اعتمادسازی که بوجود می آید، شرایطی مهیا شود که هیچ سندی کنج گنجه ها از بین نرود.

وی همچنین از برگزاری همایش مطالعات اسلامی - ایرانی در سال جاری خبر داد و گفت: این کنگره، مطالعاتی را که تاکنون انجام شده، پوشش می دهد .

بروجردی به 40 سالگی انقلاب اسلامی نیز اشاره و اضافه کرد: انقلاب اسلامی ایران می بایست با حضور اندیشمندان، محققان و پژوهشگران مورد بازخوانی قرار گرفته و نتایج آن در اختیار نسل جدید قرار بگیرد تا این دستاوردها، نگاه نسل جوان را از آن سوی آب ها بازگردانده و به سوی داشته های خویش هدایت کند.

وی یادآور شد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی شرایطی را فراهم می آورد تا اصحاب فکر و اندیشه بتوانند به راحتی و به دور از دغدغه امنیتی، طرح موضوع و تبادل اندیشه کنند و بتوانند از ایده های برآمده، به اندیشه هایی دست یابند که برای آینده نظام اسلامی و جامعه مفید باشد.

40 هزار جلد کتاب خطی و سنگی و حدود سه میلیون جلد کتاب چاپی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران موجود است و این سازمان از فرهنگ و تاریخ دیرین ایران، نگهداری و حفاظت می کند.

گفتنی است؛ رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران روز گذشته (جمعه) نیز از مدرسه تاریخی داریوش شهرستان آستارا در غرب استان گیلان بازدید کرد.

تعدادی از چهره های ماندگار حوزه های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی آستارا نیز با حضور اشرف بروجردی تجلیل شدند.

وی همچنین عصر امروز (شنبه) در همایش 'تجلیل از تاریخ سازان گیلان، برگ اول' بزرگداشت دکتر حشمت شرکت می کند.