رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان از کاهش 80 درصدی جرایم اخلاقی در فضای مجازی از زمان مسدود سازی پیام رسان تلگرام خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، سرهنگ سید مصطفی مرتضوی در خصوص آثار مثبت و تاثیرگذار پیام رسان های داخلی بر امنیت کاربران فضای مجازی گفت: با توجه به اینکه سرور فنی این پیام رسان ها در داخل کشور قرار دارد به همین جهت ریسک اقدامات مجرمانه نیز نیز به شدت پائین آمده است.

وی افزود: مسلماً کسی که در این پیام رسان ها کار می کند جرأت نمی کند که به راحتی درگاه جعلی بانک راه اندازی کند، فروشگاه های غیر مجاز دائر نماید، اطلاعات خصوصی مردم را سرقت یا برای کاربران مزاحمت ایجاد کرده و به کسی توهین کند چون می داند که اطلاعات او در سرور داخل کشور است و فرد متضرر برای احقاق حق خود و پیشگیری از ادامه جرم می تواند با پیگیری حقوقی اقامه دعوا کرده و سریعتر مجرم را شناسائی کند.

سرهنگ مرتضوی تصریح کرد: این درحالی بود که اگر کسی در شبکه اجتماعی تلگرام به فرد دیگری آسیب می زد، فرد آسیب دیده نمی توانست به اطلاعات فرد مجرم دسترسی پیدا کند و همین باعث ایجاد حریم امن برای مجرمان شده و بستری برای اقدامات مجرمانه فراهم کرده بود.

رئیس پلیس فتای استان از کاهش چشمگیر جرایم اقتصادی با مسدود سازی پیام رسان تلگرام خبر داد و افزود: از زمانی که این اقدام صورت گرفته میزان جرایم اخلاقی نیز 80 درصد کاهش پیدا کرده است که این خبر بسیار خوبی برای کاربران شبکه های اجتماعی به شمار می آید.

کلاهبردار فضای مجازی

این مقام انتظامی با بیان اینکه مردم با خروج از شبکه های اجتماعی خارجی و ورود به شبکه های داخلی می توانند به امنیت بیشتر خود کمک کنند اظهار داشت: شهروندان مطمئن باشند شبکه های اجتماعی خارجی، هیچ سرویس و یا خدمت امنیتی به آنان نمی دهند اما با ایجاد شبکه های داخلی این اطمینان خاطر وجود دارد که مردم از این پس در یک فضای امن تر و راحت تری کار کنند.

وی به مطرح شدن شایعاتی مبنی بر امن نبودن پیام رسان های داخلی اشاره کرد و اظهار داشت: چنین چیزی واقعیت ندارد و باید گفت، این شبکه های اجتماعی خارجی هستند که امن نیستند برای اینکه نفس و هدف اصلی آنها تخلیه اطلاعات شهروندان است.

رئیس پلیس فتای استان  اصفهان بیان داشت: از شهروندان انتظار داریم به شبکه های اجتماعی داخلی اعتماد کنند و اگر با اختلال فنی در این شبکه ها هم روبر می شوند صبر و تحمل داشته باشند چرا که  به صورت تدریجی این مشکلات رفع خواهد شد و انشاء الله شبکه های اجتماعی داخلی می توانند حتی بیشتر از پیام رسان تلگرام به کاربران سرویس دهی کنند به شرطی که مردم از این شبکه ها حمایت کنند و اجازه دهند رسانه های نوین داخلی قدرت توان خود را بروز و ظهور دهند.