وزیر کار در مراسم جشن کارگری شهرستان آباده: افزایش قدرت خرید کارگران و بالا بردن توان تولید کارفرمایان، دو اولویت اصلی دولت است.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، علی ربیعی در سفر خود به استان فارس به آباده رفت و در جشن کارگری این شهرستان به ایراد سخنرانی پرداخت.

ایشان با بیان اینکه کارفرمایان به دلیل شرایط خاص اقتصادی، افزایش بالغ بر 19 درصدی حقوق کارگران برای سال جاری را به سختی قبول کردند، گفت: ما در حوزه کار با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستیم چرا که از یک سو درآمد کارگران پاسخگوی هزینه‌ها نیست و از سوی دیگر هم کارفرمایان توان پرداخت حقوق بیش از آنچه تاکنون به نیروی کار پرداخت کرده اند را ندارند.

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: در دولت تدبیر و امید، حقوق کارگران و بازنشستگان بیش از نرخ تورم افزایش داشته است و در تلاشیم با ترمیم حقوق سالانه کارگران، بیش از نرخ تورم، از کاهش قدرت خرید کارگران جلوگیری کنیم.

ربیعی ادامه داد: کارگران سربازان اصلی اقتصاد مقاومتی هستند و آنها می توانند با افزایش بهره‌وری و کیفیت تولید، زمینه‌ساز رونق تولید باشند و به این وسیله رونق اقتصادی را محقق کرده و در نهایت درآمد خود را از طریق بالا بردن توان مالی کارفرمایان افزایش دهند.

وی خاطر نشان ساخت: امسال 3 هزار و 200 میلیارد تومان به بازنشستگان لشکری و کشوری با طبقات حقوقی پایین  و 600 میلیارد تومان برای مسکن و معیشت بازنشستگان تأمین اجتماعی تخصیص داده شده است.

ایشان اختصاص 220 میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار، افزایش وام بازنشستگان، اجرای سیاست‌های فقرزدایی، محدود کردن فقر مطلق و محو کردن فقر شدید را از دیگر برنامه‌های امسال وزارتخانه متبوعه‌اش نام برد.

 راه حلی که بتواند این وضعیت را بهبود ببخشد نمی شناسم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه با برخی حقوق‌های کارگری نمی‌توان در شهرهای بزرگ زندگی کرد اما چه کنیم که راه بهتری نمی‌شناسیم، اظهار داشت: وضعیت، خوب نیست اما راه بهتری که بتواند این وضعیت را بهبود بخشد نمی‌شناسم.

ربیعی با تأکید به این نکته که اهل نرم حرف زدن هستم اما به کسی باج نداده‌ام، افزود: در دوره فعالیت خود تلاش کرده‌ام به سالم‌ترین شیوه کار کنم و صندوق‌های بازنشستگی را که در حال کارپردازی بودند را نجات دهم که خوشبختانه تا کنون موفق شدم.

وی با اشاره به تخصیص 25 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی و تثبیت اشتغال، گفت: با توجه به میانگین 50 میلیون تومانی برای ایجاد هر شغل پایدار، این تسهیلات می‌تواند اشتعال خوبی ایجاد کند، البته اشتغال فقط استخدام نیست و می‌توان با افزایش مهارت؛ کسب و کار کوچک راه‌اندازی کرد.