استاندار کرمانشاه گفت: هفته کارگر باید هفته پیشرفت، توسعه نوآوری و شکوفایی استان باشد زیرا اگر شاهد این موضوعات بودیم بدون شک مسائل کارگری بهتر و دقیق‌تر حل خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، هوشنگ بازوند در نشست با جامعه کارگری و کارفرمایان استان به مناسبت هفته کارگر، عنصر اصلی برای پیشرفت و توسعه را کار عنوان کرد و افزود: توسعه فقط ساخت کارخانه و فرودگاه و ... نیست و روند توسعه را باید در دیگر مسائل و موضوعات همچون فرهنگ کار و تلاش و همچنین ارج نهادن به ارزش والای کارگر، جستجو کنیم.

وی بابیان اینکه امروز کشوری بیشتر به توسعه می رشد که به مسائل نرم‌افزاری توجه بیشتری داشته باشد، اظهار داشت: در کنار مسائل سخت‌افزاری باید به مسائل نرم‌افزاری هم توجه داشته باشیم زیرا امروز کشوری توسعه‌یافته محسوب می‌شود که بهای بیشتری برای مسائل نرم‌افزاری قائل باشد.

بازوند با تأکید بر ارزش نهادن به کار برای تولید و پیشرفت، خاطرنشان ساخت: واقعیت این است که کار عنصر اصلی توسعه است و اگر امروز کشوری به توسعه می‌رسد به این لحاظ است که کار را به‌عنوان عنصر اصلی توسعه و پیشرفت موردتوجه قرار داده است.

استاندار کرمانشاه در ادامه با اشاره به هفته بزرگداشت کارگر، خواستار ایجاد یک تغییر و تحول و نهادینه ساختن فرهنگ کار در جامعه از سوی کارفرمایان و بخش خصوصی شد و گفت: در هفته بزرگداشت کارگر باید شاهد یک تغییر و تحولی باشیم و بیاییم که فرهنگ کار را در استان نهادینه کنیم تا یکی از ارمغان‌ها و سوغاتی‌های این هفته نهادینه ساختن فرهنگ کار در استان باشد.

بازوند بیان داشت: هفته کارگر باید هفته پیشرفت، توسعه نوآوری و شکوفایی استان باشد زیرا اگر شاهد این موضوعات بودیم بدون شک مسائل کارگری بهتر و دقیق‌تر حل خواهد شد و اگر فقط به برگزاری مراسم اکتفا کنیم شاهد هیچ تغییر و تحولی نخواهیم بود و به رشد هم نخواهیم رسید.

استاندار کرمانشاه در ادامه به افراد شاغل در بازسازی مناطق زلزله‌زده اشاره کرد و بابیان اینکه از 11 هزار و 200 نفر شاغل در این مناطق بیش از 5 هزار و 500 نفر از آنان غیربومی هستند گفت: در بازدیدهایی که از روند بازسازی مناطق زلزله‌زده انجام می‌دهم زمانی که باکارگران دیدار و احوال‌پرسی می‌کنیم، متوجه می‌شوم که بیش از نیمی از آن‌ها غیربومی هستند لذا با توجه به وجود 170 هزار نفر بیکار در استان چه لزومی دارد که افراد غیربومی در استان مشغول بکار باشند؟ بنابراین توجه و پرداختن به فرهنگ کار یکی از اولویت‌های مهم کاری در استان است.

بازوند با اشاره به فراهم شدن یک بازار بیش از 5 هزار میلیارد تومانی در مناطق زلزله‌زده از این بازار به‌عنوان یک فرصت برای استان یادکرد و گفت: همان‌طوری که مقام معظم رهبری به موضوع بهره‌گیری از فرصت زلزله برای استان کرمانشاه تأکید داشتند ما هم تا آنجائی که توانستیم تصمیم گرفتیم که از بازسازی مناطق زلزله‌زده به‌عنوان یک فرصت استفاده کنیم و بافت‌های فرسوده هم درروند بازسازی قرار دهیم.

وی خواستار بررسی و یک آسیب‌شناسی برای عدم استفاده مناسب از بازار مناطق زلزله‌زده و همچنین به‌کارگیری افراد غیربومی در بازسازی این مناطق شد.

وی در ادامه با اشاره به افزایش تمایل مردم استان در مشارکت برای توسعه استان خاطرنشان ساخت: میزان تمایل مردم استان برای مشارکت در کارهای اقتصادی و توسعه‌ای در زمستان سال 1395 حدود 35 درصد بوده که خوشبختانه این روند در زمستان سال گذشته به 41 درصد رسیده که این موضوع جای خوشحالی دارد و با استفاده از این ظرفیت می‌توان به چالش‌های استان غلبه کرد.

فضای کرمانشاه را ناامید جلوه ندهید

استاندار کرمانشاه بابیان اینکه نباید فضای استان را یک فضای غبارآلوده همراه بایاس و ناامیدی جلوه دهیم، گفت: باید توجه داشت که استان کرمانشاه یک استان ثروتمند همراه با ظرفیت‌ها و مزیت‌های مختلف است که این استان دارای منابع نیروی انسانی توانمند و موضوعات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری هست که به‌اندازه صدها چاه نفت ارزش‌دارند.

بازوند تصریح کرد: استان کرمانشاه هاب و مرکز منطقه غرب کشور است که قادر است به استان‌های هم‌جوار خود خدمات ارائه کند و از سوی دیگر در کنار بازار عراق قرارگرفته و این استان با توجه به مزیت‌های گردشگری خود چنانچه به این بخش استان توجه ویژه شود بدون تردید این بخش قادر است که تمام مشکلات استان را به‌تنهایی حل کند.

وی اظهار داشت: موانعی که در استان وجود دارد به ساختار اداری برمی‌گردد لذا اگر این مشکلات حل‌وفصل شوند، تمام مسائل استان حل خواهد شد.

استاندار کرمانشاه در ادامه به نقش مهم و اثربخش کارفرمایان و بخش خصوصی در همراهی دولت برای حرکت به سمت توسعه اشاره کرد و گفت: امروزه در دنیا کشوری موفق عمل کرده که مدیران دولتی بخش خصوصی را بازوی توانمند خود دانسته‌اند اما در کشوری که مدیران دولتی نسبت به بخش خصوصی حسادت داشته باشند قطعاً آن کشور توفیقی نخواهد داشت زیرا دولت‌ها هیچ‌گاه پرتودار توسعه نبوده و نیستند و این بخش خصوصی است که توانسته توسعه را برای منطقه و کشوری را به ارمغان بیاورد.

بی‌اعتمادی در جامعه فرصت‌های کرمانشاه را می‌سوزاند

وی بدترین شکل ممکن برای دور شدن از توسعه را افزایش بی‌اعتمادی در جامعه عنوان کرد و افزود: نباید بگذاریم که بی‌اعتمادی در جامعه به وجود بیاید زیرا اعتماد سرمایه یک کشور است و استان کرمانشاه با توجه به ظرفیت‌های ویژه خود قادر است که به بسیاری از چالش‌ها غلبه کند و رواج ساختن نو امیدی و یاس در جامعه نه‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند بلکه به اعتماد مردم خدشه وارد می‌کند.

بازوند بابیان اینکه در هر استانی که بوده‌ام، اولویت اول من کار بوده است، اظهار داشت: اعتقاددارم که کار عنصر اصلی توسعه است و تا روزی که در استان کرمانشاه هستم انگیزه من برای بیشتر کار کردن بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: اولویت اصلی من در استان کرمانشاه کار و تلاش برای تأمین معیشت و اقتصاد مردم است و در ملاقات عمومی با مردم بیش از 95 درصد از مردم تقاضای اشتغال و کار رادارند لذا به مسائل اقتصادی استان توجه ویژه دارم.

مقام عالی استان با اشاره به تدوین سند اشتغال استان گفت: به این سند که به‌زودی ابلاغ می‌شود بسیار خوش‌بین هستم و از مدیران می‌خواهم که ریسک‌پذیر و خطرپذیر باشند و باکار و تلاش با جدیت به دنبال حل مشکلات استان باشند.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان ساخت: مدیران باید تلاش کنند که از میز و صندلی‌های آنان منفعت به مردم برسد و برای مردم شغل و کار ایجاد کنند.

بازوند اظهار داشت: باید ضمن بیان مطالبات از مسئولین کشوری به این نتیجه برسیم که مشکلات استان را خودمان حل کنیم و هیچ‌کس تماشاچی نباشد و همه باید با وحدت برادری و همدلی مدیران بخش دولتی و بخش خصوصی بتوانیم بر مشکلات همچون مسائل طبقه کارگر کرمانشاه فائق آبیم و جامعه پیشرفته و توسعه‌یافته‌ای را برای مردم رقم بزنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج