معاون صنایع‌ دستی رییس سازمان میراث ‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: هدف از ایجاد و راه اندازی خانه ایرانی در سراسر کشور، حمایت از هنرمندان صنایع ‌دستی است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج در تبریز، پویا محمودیان  در بازدید از نخستین خانه ایرانی کشور در تبریز در محل خانه قدیمی کلکته چی، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مهم ‌ترین هدف از راه‌اندازی خانه‌های ایرانی حمایت از هنرمندان صنایع ‌دستی و ترغیب شهروندان برای استفاده از صنایع ‌دستی در چیدمان منازل است تا ضمن خودداری از خرید کالاهای خارجی، زمینه رونق کالاهای داخلی هم میسر شود.

اولین خانه ایرانی  در تبریز همزمان با رویداد تبریز 2018 افتتاح ‌شد

وی اظهار کرد: در اولین خانه ایرانی که در تبریز همزمان با رویداد تبریز 2018 افتتاح ‌شد، آثار صنایع‌ دستی هنرمندان استانی مورد استفاده قرار گرفته و 80 درصد لوازم و وسایلی که به‌ عنوان چیدمان در این خانه به معرض نمایش گذاشته شده آثار هنرمندان آذربایجان شرقی است.

پویا محمودیان

محمودیان ادامه داد: قرار است بر اساس برنامه ‌ریزی‌های انجام شده در سازمان، چنین خانه هایی در 31 استان کشور با عنوان خانه ایرانی و با همکاری شهرداری ها افتتاح شود.

به گفته وی بر اساس طرحی که به ‌زودی به مجلس ارائه خواهد شد، موضوع اختصاص حداقل 20 میلیون ریال وام به زوج‌های جوان برای خرید صنایع ‌دستی از مجموع وام ازدواج پرداختی به زوجین بررسی می‌ شود.

گفتنی است خانه تاریخی کلکته‌ چی با معماری متعلق به دوره قاجار یکی از خانه‌های تاریخی زیبا در تبریز است که در موقعیت مناسبی از شهر قرار دارد که به سال 1382 ثبت ملی شده است

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج