رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان از صادرات 541 هزار و 658 تن کالا از استان طی سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، فرهاد دلق پوش امروز با اعلام این خبر افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش سه درصد رشد و از نظر وزن چهار درصد کاهش داشته است.

وی ارزش محصولات صادر شده را 350 میلیون و 377 هزار و 385 دلار از گمرکات استان عنوان و تصریح کرد: کالاهای صادر شده شامل محصولات نباتی (سبزیجات، میوه، خرما، کشمش چای و...)، محصولات معدنی ( سیمان، کلینگر، سنگ ساختمانی، آجر و سرامیک ...)، محصولات صنایع غذایی ( بیسکویت و کلوچه، رب، نوشیدنی و...)، محصولات نساجی ( پوشاک، پارچه، توری و ...) و محصولات پلاستیکی بوده است.

وی با بیان اینکه ترکمنستان، افغانستان، گرجستان، اوکراین ،هند، سوریه، امارات و ترکیه کشورهای طرف صادرات از استان هستند، افزود: محصولات صادر شده از گمرکات استان عمدتا به کشورهای آذربایجان، روسیه، قزاقستان و عراق بوده است.

کاهش 52 درصدی ارزش واردات

دلق پوش به میزان واردات استان نیز اشاره و بیان کرد: سال گذشته دو میلیون و 39 هزار و 218 تن کالا با ارزش یک میلیارد و 12 میلیون و 744 هزارو 675 دلار از گمرکات استان وارد کشور شده است.

وی این واردات را شامل آهن آلات، گندم و جو، چوب و تخته و محصولات شیمیایی، ماشین آلات صنعتی و لوازم برق و قطعات عنوان و تصریح کرد: این کالاها از کشورهای روسیه، قزاقستان، آذربایجان، چین، ژاپن و کره جنوبی و آلمان وارد و ترخیص شده است .

وی خاطر نشان کرد: میزان واردات نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزش 52 درصد و از نظر وزن 25 درصد کاهش داشته است

وی تمدید کارت مبادلات مرزی 261 خانوار،9 مورد پذیرش از کشورهای روسیه ، گرجستان ، استرالیا، انگلستان ، آذربایجان ، ژاپن توسط بخش خصوصی و دولتی استان و 13 مورد اعزام به کشورهای روسیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، اکراین ، کروواسی، توسط بخش خصوصی و دولتی را از اقدامات در حوزه صنعت، معدن و تجارت استان در سال گذشته عنوان کرد.

وی تصریح کرد: همچنین هشت هزار و 225 فقره ثبت سفارش واردات کالا به ارزش 918 میلیون و 247 هزار و 838 دلار، 49 مورد عضویت در بانک اطلاعات صادر کنندگان،394 مورد کارت بازرگانی صادر و تمدید شده و برگزاری 36 نمایشگاه تخصصی از دیگر اقدامات انجام شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است.

گیلان دارای دو هزار و 600 واحد صنعتی است که 57 واحد استان صادر کننده هستند.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج