رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گیلان با بیان اینکه دل خوشی کارگران زمانییست که جیب پر داشته باشند، گفت: شیرینی برای تبریک هفته کارگر وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، مهدی خجسته رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گیلان امروز در جمع اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام و شهدا و خصوصا شهدای کارگری، وظایف تشکل مطبوع خود را تشریح کرد و گفت: دل خوشی کارگران زمانییست که جیب پر داشته باشند، در غیراین صورت شیرینیی برای تبریک هفته کارگر به آنها وجود ندارد.

 

تشکل کارگری کارگران ساختمان بزرگترین تشکل در گیلان است

وی با بیان اینکه انجمن های صنفی کارگران ساختمانی به موجب ماده ۱۳۱ قانون کار تشکیل می شوند افزود: صد درصد شهرستان های گیلان دارای انجمن می باشند و حدود ۹۰ درصد از بیمه شدگان در این انجمن ها عضو هستند و از این حیث بزرگترین تشکل کارگری استان می باشیم.

این عضو هیات مدیره کشوری خاطر نشان کرد: همانطور که مستحضرید، قانون بیمه کارگران ساختمانی بعد از آمد و شدهای فراوان و پیگیری انجمن های صنفی ساختمانی سال۸۹ در مجلس شورای مصوب گشت و از آذر ماه آن سال به مرحله اجراء درآمد ولی متاسفانه از همان ابتدا در اجرای آن مشکلات عدیده ای وجود داشت که باید رفع می شد.

خجسته با بیان اینکه مشکلات جامعه کارگران ساختمانی استان را که حدود ۴۰ هزار نفر می باشند می توان به دودسته تقسیم نمود، تصریح کرد: برخی از مشکلات باید در سطح کشور و برخی در استان پیگیری و حل شود.

کارگران ساختمانی در صف چندین ماهه لیست بیمه

وی در ادامه به مشکلات کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: اولین و اساسی ترین مشکل که بر خلاف اصل ۲۹ و بند ۹ اصل ۳ قانون اساسی می باشد، سهمیه بندی در این بیمه برای این قشر زحمتکش و محروم است که متاسفانه با عنایت به اینکه کارگران ساختمانی در مشاغل خطرآفرین و پر ریسک مشغول به کار هستند چرا باید در صف انتظار چندین ماهه بیمه باشند.

رییس کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی گیلان ادامه داد: مشکل دوم مقرر شدن ۳۵ سال بیمه پردازی برای کارگران است که این درحالی است که  اکثر کارگران ساختمانی باتوجه به نوع شغل خود، شرایط لازم را جهت برخورداری از قانون مشاغل سخت و زیان آور را دارند و به باید با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شوند.

   وی در ادامه سخنان خود خاطر نشان کرد: به موجب ماده 10 قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران، تمامی کارگران ساختمانی بیمه شده باید حداقل ۳۵ سال سابقه داشته باشند که بتوانند با دریافت ۳۰روز مستمری بازنشسته شوند.

خجسته افزود: این در حالی است که سایر بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی به شرط داشتن حداقل ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌توانند با دریافت ماهانه ۳۰روز مستمری بازنشسته شوند.

عضو هیات مدیره کشوری افزود: عاقبت کار کارگران ساختمانی جز درموارد محدود منتج به بازنشستگی نخواهد شد و دلیل این مدعی حقیقت تلخی است که متاسفانه اکثر کارگران و استادکاران ساختمانی یا عمرشان کفاف بهره مندی از مزایای بازنشستگی را نمی دهد یا به دلیل سختی کاری که انجام می دهند توان جسمی ۳۵ سال کار و بالطبع بیمه پردازی را ندارند تا بازنشسته شود.

خجسته در زمینه اختلاف آشکار نحوه بازنشستگی کارگران ساختمانی گفت: متاسفانه طبق اعلام مسئولان زمانی که قانون بیمه‌های سازمان تامین اجتماعی در مجلس در حال تصویب بود، کار‌شناسان سازمان تامین اجتماعی به نام تامین منافع سازمان با تبعیض آشکارسهم بیمه کارگران مشمول این قانون را بیش از 7درصد تعیین کردند که در ‌‌نهایت با افزوده شدن 5 سال به سابقه پرداخت حق بیمه کارگران ساختمانی تایید شد و سهم بیمه کارگران ساختمانی مانند دیگر کارگران بیمه شده 7 درصد حقوق و مزایا در نظر گرفته شد.

این مقام صنفی کارگری گفت: باتوجه به اینکه قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی، امکان نقل و انتقال سوابق بیمه شدگان را به وجود آورد لکن طبق موارد گزارشی از اعضا، بسیاری از مشمولان قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی جهت انتقال دچارمشکل شده‌اند.

دست اندازی و تعدی به انجمن های صنفی کارگران ساختمانی/ استثمار جامعه مظلوم کارگران ساختمانی در گیلان

خجسته در ادامه، مشکل بعدی را دست اندازی و تعدی به انجمن های صنفی کارگران ساختمانی عنوان کردو گفت: ورود کارفرمایان و کسانی جهت بهره برداری شخصی از ارا کارگران در انتخابات و سو استفاده از تخصص و قوت بازوان ایشان در ساخت و ساز برای خود،  تداعی گر استثمار جامعه مظلوم کارگران ساختمانی در گیلان می باشد، سهل انگاری و مماشات باعث شده که افرادی غیر از کارگران در هیات مدیره این انجمن ها وارد شده و دنبال منافع شخصی خود باشند.

این فعال کارگری مشکل بعدی جامعه کارگری استان را عدم اختصاص جایگاه مناسب برای کارگران فصلی و روز مزد سر گذر دانست وابراز کرد: با عنایت استاندار گیلان و قول مساعد ایشان در دیدار با تشکلات کارگری جهت واگذاری زمین از سوی شهرداری ها برای ساخت مکانی در شان این عزیزان و ساماندهی ایشان توسط انجمن های هر شهرستان  این معضل مرتفع می شود.

خجسته با اشاره به پتانسیل موجود در تشکل مطبوع خود و لزوم بکارگیری از ظرفیت های موجود درآن، اظهار داشت: تشکلات کارگری در پیشبرد طرح های اقتصادی همچون بوم گردی و...می توانند بازوان اجرایی خوبی برای دولتمردان در استان باشند.

وی در انتها خواستار عنایت ویژه مجمع نمایندگان مجلس شواری اسلامی بر حل مشکلات در سطح کشوری و توجه ویژه استاندار محترم و مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان در جهت حل مشکلات جامعه کارگری شد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج