مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: نیروگاه سد زاینده‌رود به علت کاهش شدید تراز آب از دی ماه سال گذشته امکان تولید را از دست داده است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، مسعود میر محمدصادقی بیان کرد: با توجه به شرایط موجود بعید به نظر می‌رسد تا شروع زمستان سال جاری بتوان نیروگاه سد زاینده‌رود را وارد مدار کرد و این موضوع یک رکورد تاریخی در تعطیلی نیروگاه سد زاینده‌رود است.

وی حجم آب ورودی از ابتدای سال آبی را به سد زاینده‌رود 198 میلیون مترمکعب اعلام کرد و تصریح کرد در سال گذشته ورودی آب به سد 543 میلیون متر مکعب و در میانگین دراز مدت 637 میلیون مترمکعب بوده است.

کاهش تولید در نیروگاه برق‌آبی کوهرنگ

میر محمدصادقی درخصوص نیروگاه کوهرنگ که هم‌اکنون فعال است، خاطرنشان کرد: به دلیل کاهش ورودی‌ها میزان تولید در این نیروگاه هم به شدت کاهش داشته است که امید می‌رود این نیروگاه در سال جاری بتواند به تولید خود ادامه دهد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان حجم آب ذخیره مخزن سد زاینده‌رود در بیست و هفتم فروردین ماه را 156 میلیون مترمکعب اعلام کرد و افزود: سال گذشته در زمان مشابه حجم آب ذخیره شده در مخزن سد 334 میلیون مترمکعب و در میانگین بلندمدت 884 میلیون مترمکعب بوده که خود بیانگر وضعیت نامطلوب منابع آبی در استان اصفهان است.

سد زاینده رود

وی با تأکید بر این که علاوه بر کلانشهر اصفهان به لحاظ تقسیمات سیاسی سه استان یزد، چهارمحال و بختیاری و مرکزی برای مصارف شرب و بعضاً صنعت به آب رودخانه زاینده رود وابسته هستند.

میرمحمد صادقی در خصوص ذخیره آب تا چه زمانی کفاف شرب را می‌دهد، بیان کرد: تأمین آب شرب و زمان اتمام آن به آورد سد در ماه‌های آتی، نحوه جلوگیری از برداشت‌های کشاورزان در طول مسیر و میزان تحقق صرفه‌جویی در مصارف شرب و صنعت دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اصفهان گفت: به نظر می‌رسد در سال جاری و در ادامه روند فعلی آورد سد زاینده رود از مجموع حداقل مطلق‌های ماهانه تجربه شده در پنجاه سال اخیر نیز کمتر باشد که در این صورت حجم آب موجود در صورت عدم محدودیت کیفی به سختی قادر خواهد بود تا پاییز امسال و شروع بارش‌ها کفاف شرب را بدهد که به این منظور علاوه بر صرفه جویی استفاده از منابع محلی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج