این مرجع تقلید با انتقاد از نوسانات قیمت ارز در روزهای اخیر گفت: نمی شود به حسب موازین اقتصادی ساعت به ساعت ارز ممکلت ترقی کند و حتما دستی پشت آن وجود دارد، منافقان داخلی با کمک اربابان خارجی دست به دست هم دادند که کشور را به آشوب بکشند و اقتصاد مملکت را فلج کنند.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید امروز در درس خارج خود در مسجد اعظم قم در واکنش به مشکلات ایجاد شده در روزهای اخیر در بازار ارز در سخنانی اظهار کرد: متاسفانه در روزهای اخیر اتفاقاتی در بازار ارز رخ داد و باعث شد تا تغییرات در زمینه ارز و مسائل اقتصادی هر ساعت ایجاد شود و این نشان از توطئه جدید است.

وی افزود: نمی شود به حسب موازین اقتصادی ساعت به ساعت ارز ممکلت ترقی کند و حتما دستی پشت آن وجود دارد، منافقان داخلی با کمک اربابان خارجی دست به دست هم دادند که کشور را به آشوب بکشند و اقتصاد مملکت را فلج کنند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با بیان این که در این شرایط باید با قاطعیت با مفسدان اقتصادی برخورد کرد، اظهار داشت: بدون قاطعیت در این شرایط خاص مشکلی حل نمی شود اگر پیش دستی نکنیم بعدا باید هزینه زیادی باید بپردازیم.

وی ادامه داد: یکی از برنامه های قاطعیت این است که چند نفر از مهره های اصلی دلالان ارزی که سعی دارند کشور را به آشوب بکشند به عنوان مفسد فی الارض محاکمه و با رعایت موازین اسلامی اعدام شوند تا بقیه حساب خود را بدانند و توجه داشته باشند که مسأله جدی است.

آیت الله مکارم شیرازی با تأکید بر این که باید دادگاه ویژه ای برای این موضوع تشکیل شود، اظهار داشت: این دادگاه ویژه باید به سرعت به حساب آن ها برسند نه این که مانند داستان مفسدان اقتصادی که برای نهایی کردن حکم یکی از آن ها چند سال طول بکشد، این گونه نمی توان کشور را اداره کرد بلکه باید قاطع بود.

وی عنوان کرد: فروختن ارز به افراد عادی که پول خود را از بانک ها بیرون می کشند، دلار می خرند و ذخیره می کنند چه معنا دارد؟ ارز باید به کسانی فروخته شود که فعالیت اقتصادی دارند نه این که پول ها را از بانک و گردش اقتصادی خارج کنند و ارز بخرند.

این مرجع تقلید با انتقاد از عملکرد تیم اقتصادی دولت خاطرنشان کرد: دولت باید ضرب الاجلی برای تیم اقتصادی خود تعیین و اشتباهات خود را اصلاح کند، ما نمی گوییم دولت تضعیف شود بلکه در این شرایط تقویت شود اما باید اشتباهات خود را اصلاح کند.

وی اضافه کرد:  اگر تیم اقتصادی در این ضرب الاجل مشکلات را حل کردند بمانند و اگر حل نکردند دولت باید عذر آن ها را بخواهند و گروه دیگری که آگاه بیشتری دارند، قوی تر هستند و قاطعیت بهتر دارند به جای آن ها قرار دهد.

آیت الله مکارم شیرازی تأکید کرد: یقینا اگر نسبت به همین نرخی که تعیین کردند قاطعیت به خرج دهند همه چیز قابل کنترل می شود، باید توجه داشت که امروز بازی دلار مطرح است و فردا بازی برجام مطرح خواهد شد و اگر قاطعیت نباشد ما برای اداره کشور مشکل خواهیم داشت.

وی افزود: وقتی رهبر انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی اعلام می کنند نباید تنها به خرید اجناس ایرانی در ادارات اکتفا شود بلکه با قاطعیت باید جلوی ورود اجناس خارجی دارای مشابه داخلی گرفته شود، امیدواریم خداوند این کشور و نظام را از شر اشرار داخل و خارج حفظ کند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم همچنین در ابتدای سخنان خود با گرامیداشت شهادت امام کاظم(ع)  و مبعث پیامبر اسلام (ص)گفت: امیدواریم در سایه عنایت این بزرگواران بتوانیم به وظایف سنگین خود که در این عصر و زمان بر دوش داریم عمل کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج