مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه، از رشد ۱۱ درصدی صادرات خروجی از گمرکات و بازارچه مرزی استان در سال گذشته به ارزش یک میلیارد و ۸۱۸ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۴۹۲ دلار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج کرمانشاه، خلیل حیدری گفت: در سال گذشته درمجموع صادرات استان یک میلیارد و ۸۱۸ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۴۹۲ دلار کالا به وزن چهار میلیون و ۱۵۹ هزار و ۷۳۰ تن به خارج از کشور انجام‌شده است.

وی افزود: این میزان صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازلحاظ ارزش رشد ۱۱ درصدی داشته است.

مدیرکل گمرکات کرمانشاه گفت: از مجموع یک میلیارد و ۸۱۸ میلیون و ۵۴۴ هزار و ۴۹۲ دلار کالا در سال گذشته، ۷۹۴ میلیون و ۷۶۶ هزار و ۷۶۴ دلار آن با وزن ۹۹۲ هزار و ۲۱۲ تن از طریق گمرک بازارچه مرزی سومار به خارج از کشور صادرشده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از حیث ارزش ۷۶ درصد رشد داشته است.

بازارچه سومار رکورددار صادرات مرزهای کرمانشاه

بازارچه سومار رکورددار صادرات مرزهای کرمانشاه در سال گذشته

حیدری ادامه داد: گمرک بازارچه مرزی سومار در صادرات خروجی به کشور عراق رتبه نخست را در بین گمرکات استان کرمانشاه در سال گذشته به خود اختصاص داده است.

وی گفت: در این مدت صادرات خروجی از گمرک پرویزخان ۶۱۲ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۲۹۰ دلار کالا به وزن یک‌میلیون و ۶۵۸ هزار و ۲۲۳ تن است که از این لحاظ در جایگاه دوم در بین گمرکات استان قرار دارد.

این مسئول افزود: صادرات خروجی از گمرک بازارچه مرزی شیخ صله نیز ۲۷۵ میلیون و ۹۰۹ هزار و ۷۸۲ دلار کالا به وزن ۷۴۹ هزار و ۵۹۹ تن بوده که این میزان نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازلحاظ ارزش ۷۲ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل گمرکات استان کرمانشاه گفت: در سال ۹۶ میزان صادرات خروجی از گمرک خسروی ۸۴ میلیون و ۸۴۱ هزار و ۳۲۱ دلار کالا به وزن ۳۳۸ هزار و ۹۶۶ تن بوده است.

حیدری ادامه داد: در سال گذشته گمرک بازارچه مرزی شوشمی با صادرات خروجی ۵۰ میلیون و ۲۵۴ هزار و ۳۳۵ دلار کالا به وزن ۴۲۰ هزار و ۷۲۸ تن به خارج از کشور، ازلحاظ ارزش ۸۰ درصد و از حیث وزن نیز ۳۵ درصد افزایش داشته است.

وی، عمده کالاهای صادراتی از طریق این گمرکات را، سیب‌زمینی محفوظ شده به‌جز در سرکه یا جوهر سرکه یخ نزده، لوازم خانه‌داری و پاکیزگی، ظروف ملامین، کاشی و سرامیک، کولرهای آبی، نوار لبه و روکش اوراق فشرده چوبی، گونی پلاستیکی دوخته‌شده، گرید لوله به‌صورت پودر، گوجه‌فرنگی تازه یا سرد کرده، نایلون پلاستیکی، انواع ظروف پلاستیکی و سیمان عنوان کرد و گفت: بیشترین صادرات صورت گرفته در مرزهای کرمانشاه به کشور عراق انجام‌گرفته است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج