جزیره زیبای هنگام از مجموعه جزایر خلیج‌فارس در کنار جزیره قشم است که به‌واسطه حضور دلفین‌ها در آب‌های نزدیک جزیره، شهرت زیادی دارد. این جزیره‌ی کوچک در جنوب جزیره‌ی قشم قرارگرفته است و فاصله‌ی آن تا شهر قشم در حدود 29 مایل دریایی است.

به گزارش خبرگزاری موج؛ جزیره زیبای هنگام از مجموعه جزایر خلیج‌فارس در کنار جزیره قشم است که به‌واسطه حضور دلفین‌ها در آب‌های نزدیک جزیره، شهرت زیادی دارد. این جزیره‌ی کوچک در جنوب جزیره‌ی قشم قرارگرفته است و فاصله‌ی آن تا شهر قشم در حدود 29 مایل دریایی است؛ پس اگر قصد دارید در تعطیلات نوروزی سفری به قشم داشته باشید پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از جزیره‌ی زیبای هنگام و دسته‌های دلفین که با حرکتی هماهنگ بر روی آب ظاهرشده و به زیر می‌روند دیدن کنید.

برای رسیدن به جزیره مرجانی هنگام می‌بایست ابتدا به جزیره قشم سفرکرده و ازآنجا راهی روستای شیب دراز شوید. سپس از طریق اسکله شیب دراز یا کندالو با شناورهایی که همه‌روزه در مسیر هنگام – قشم تردد دارند می‌توانید به این جزیره بروید.

هنگام (2)

جزیره ی هنگام وسعتی در حدود 50 کیلومترمربع مربع دارد. این جزیره به شکل مخروط ناقصی است که قطر بزرگ آن در حدود ۹ و قطر کوچک آن ۵ کیلومتر است. این جزیره شامل سه روستای هنگام جدید، هنگام قدیم و غیل است. این روستاها به‌وسیله جاده‌های شوسه با یکدیگر ارتباط دارند. روستای هنگام نو دارای ساحلی شنی‌ست که برای پهلو  گرفتن قایق‌ها مناسب است. این روستا شامل تأسیسات اسکله، پاسگاه انتظامی، کارخانه‌ی آب‌شیرین‌کن، دفتر پست و مدرسه است. روستای غیل، روستای میانی که بین روستای هنگام جدید و هنگام قدیم هنگام قرار دارد به دلیل آنکه در گودی واقع‌شده است آب بسیاری را در خود جمع می‌کند و به همین دلیل محلیان این روستا را به این نام می‌خوانند. روستای هنگام قدیم نسبت به دو روستای دیگر کم‌جمعیت‌تر بوده و اکثر خانه‌هایش خالی از سکنه است. محلیان نقل‌قول می‌کنند که اکثر ساکنین، به علت اختلافات قومی و درگیری با بخشی از ساکنین قشم، جزیره را به مقصد کشورهای عربی ترک کرده‌اند. شغل اصلی اهالی روستای قدیم هنگام، ماهی گیری و به‌ویژه صید کوسه است.

جزیره ی هنگام

با فرارسیدن پاییز، آب‌های خلیج‌فارس مهمانان تازه‌ای را میزبانی می‌کند. در اواسط این فصل، دلفین‌ها به نزدیکی هنگام می‌رسند و تا اواسط اردیبهشت در همین منطقه می‌مانند. از اسکله‌ی کندالو که به سمت هنگام حرکت کنید می‌توانید دسته‌های دلفین را ببینید که در کنار هم بانظم خاصی شنا می‌کنند. از آب بیرون می‌پرند و گاهی به نظر می‌آید درحالی‌که لبخند می‌زنند با باله‌های پهن و خاکستری‌رنگشان برای شما دست تکان می‌دهند. دیدن دسته‌های دلفین از نزدیک می‌تواند به تجربه‌ای منحصربه‌فرد در زندگی‌تان بدل شود.

دلفین

 با نزدیک شدن شناور به جزیره هنگام ، شن‌های زیبا و براق ساحل مرجانی چشم‌نواز است. در این ساحل ذراتی از نوعی کانیِ براق به چشم می‌خورد که در میان ماسه‌ها جا خوش کرده‌اند و جلوه‌ای درخشان به ساحل داده‌اند. ساحل نقره‌ای هنگام از دیگر جاذبه‌های این سفر دریایی ست که می‌تواند جزیره‌ی هنگام را در ذهن شما ماندگار کند.

ساحل تقره ای

در کنار ساحل هنگام جدید بازاری محلی بر پاست و بوی ادویه‌ی غذاهای محلی شما را به بازدید از این بازار فرامی‌خواند؛ این بازار با مصالح بومی و محلی درست‌شده و در قدم‌به‌قدم آن رنگ و بویی از سنت‌های کهن جزیره وجود دارد درصورتی‌که از این بازار دیدن کردید، طعم بی‌نظیر سمبوسه را از دست ندهید. در این بازار محلی صنایع‌دستی که با صدف ساخته‌شده نیز عرضه می‌شود و درصورتی‌که علاقمند باشد زنان محلی با حنا، طرح‌هایی از گل را بر دستانتان نقش می‌زنند.

بازار هنگام

حالا وقت آن است که گشت‌وگذاری داشته باشید و از جاذبه‌های هنگام دیدن کنید. در ادامه برخی از جاذبه‌های این جزیره‌ی شگفت‌انگیز را معرفی می‌کنیم.

تأسیسات بندری انگلیسی‌ها

به دلیل موقعیت مهم جغرافیایی، انگلیسی‌ها درگذشته به جزیره‌ی هنگام توجه بسیاری داشته‌اند و همان‌گونه که در اسناد و کتب تاریخی آمده در زمان حکومت قاجار، انگلیسی‌ها با ساختن خانه‌ها و تأسیساتی نظیر انبار زغال، تلگراف‌خانه و ... به جزیره هنگام نفوذ کردند تا بر خط کشتی‌رانی خلیج‌فارس نظارت داشته باشند. آن‌ها در سال ۱۹۰۴ خط تلگرافی از جاسک به هنگام احداث کردند. به اعتقاد انگلیسی‌ها، این جزیره با داشتن سواحل عمیق و مناسب برای لنگر انداختن کشتی‌ها و داشتن چاه‌های آب، همچنین به دلیل واقع‌شدن در منطقه‌ی استراتژیک نظامی، دارای اهمیت بسیار بوده است. زمان گذشته ما از سال‌های استعمار فاصله گرفته‌ایم اما بقایای آن در جزیره‌ی هنگام یادگاری از آن روزگار سرزمینمان است که به لحاظ تاریخی اهمیت دارد و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

سنگ مادر و دختر

در نزدیکی روستای غیل که مابین هنگام قدیم و هنگام جدید قرار دارد. می‌توانید سنگ‌هایی را در هیئت دو انسان ببینید. مردم این روستا معتقدند که این سنگ‌ها مادر و دختری هیتند که در زمان قدیم از دست زورگویان زمانشان فرار می‌کردند. این مادر و دختر برای نجات از چنگ تعقیب کنندگانشان دست به دعا بلند  و از خدا طلب نجات می‌کنند. بومیان عقیده دارند که خداوند آن‌ها را به سنگ تبدیل کرد و به این وسیله آن‌ها را نجات داد.

سنگ مادر و دختر

کوه و خاک‌های قرمز

شاید در میان جزایر خلیج‌فارس، هرمز، به‌واسطه‌ی خاک سرخش شهرت یافته باشد؛ اما بد نیست بدانید، این نوع خاک در هنگام هم یافت می‌شود و یکی از جذابیت‌های آن به شمار می‌رود. در جزیره هنگام کوه‌ها و خاک‌های قرمزرنگی وجود دارد که به گلک معروف است. از این خاک قرمز در صنعت سنگ‌های تزئینی برای ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود. همچنین کاربرد دیگر خاک قرمز یا گلک این است که مردم این منطقه، برای تهیه نوعی غذای محلی که به نام سوراغ معروف است، از آن استفاده می‌کنند. در بازار محلی زن‌هایی را می‌بینید که در حال پختن نان‌هایی محلی با سسی قرمزرنگ (سوراغ) و تخم‌مرغ هستند ؛ چشیدن طعم این نان محلی را از دست ندهید.

نان محلی

 پارک کروکدیل نوپک

پرورش کروکدیل یکی از انواع پرورش جانوران در جهان است که همانند سایر پرورش‌ها باهدف بهره‌برداری اقتصادی، همراه با حفظ محیط‌زیست صورت می‌گیرد. در کشور ما نیز در سال‌های اخیر، بررسی‌های علمی و کارشناسی لازم توسط سازمان‌های ذی‌ربط نظیر شیلات، محیط‌زیست و دامپزشکی انجام‌شده و راه‌کارهای مناسب بهره‌برداری از این صنعت تدوین‌شده است. در این راستا، شرکت نوپک پس از پیگیری و طی مراحل بررسی کارشناسی از سازمان‌های متولی امر و ناظر، مجوزهای لازم را جهت پرورش کروکدیل در جزیره هنگام را اخذ نموده است. پارک نوپک اولین پارک در ایران است که محیطی را برای پرورش کروکدیل‌ها در نظر گرفته و با توجه به شرایط اقلیمی منطقه، سعی دارد تا این جزیره را به یکی از قطب‌های صنعت جدید در کشور تبدیل نماید. در این پارک می‌توانید از نزدیک شاهد کروکدیل‌هایی در اندازه‌های مختلف باشید که زیر آفتاب دراز کشیده‌اند یا در حال غوطه خوردن در آب هستند.

کروکدیل

دیدن حیات‌وحش جزیره‌ی هنگام نیز خالی از لطف نیست اما برای دیدن برخی ازاین‌گونه‌های نادر باید کمی خوش‌شانس باشید.

آکواریوم طبیعی  خلیج‌فارس

در حوالی جزیره هنگام قسمتی وجود دارد که با لقب آکواریوم طبیعی شناخته می‌شود؛ در این محل که می‌توانید ماهی‌های رنگارنگ را ببینید که به‌صورت آزاد و رها در پهنه‌ی آبی خلیج‌فارس شنا می کنند. در این بخش از جزیره به دلیل مرجانی بودن آب شفافیت بالایی دارد و جانداران رنگارنگ دریایی به‌راحتی قابل‌مشاهده هستند. پیشنهاد می کنیم کمی خرده نان با خود همراه ببرید و در آب بریزید تا  جست و خیز و حرکات جالبی را به نمایش بگذارند. البته در این میان نباید خرچنگ‌ها را فراموش کنید که بر روی صخره‌هایی که سر از آب برآورده‌اند، به این‌سو و آن‌سو می‌روند.

آکواریوم طبیعی

لاک‌پشت پوزه عقابی

یکی از جانداران ارزشمندی که می‌توانید در هنگام ببینید، لاک‌پشت پوزه عقابی است که از نمونه‌های کمیاب و در حال انقراض لاک‌پشت‌ها به شمار می‌رود. این جاندار یکی از ۴ لاک‌پشت دریایی است که در خلیج‌فارس دیده می‌شود و یکی از دو گونه لاک‌پشت دریایی است که سواحل ایران را برای تخم‌گذاری انتخاب می‌کند. وزن میانگین لاک‌پشت پوزه عقابی بالغ حدود ۸۰ کیلوگرم است و طول آن به یک متر می‌رسد بیشترین زادآوری لاک‌پشت‌های دریایی در ایران به این‌گونه مربوط می‌شود؛ در سال‌های اخیر این‌گونه در جزایر نَخیلو و ام‌الکرم در استان بوشهر و جزایر قشم، هندورابی، هنگام و هرمز در استان هرمزگان دیده‌شده است. گفتنی است که فصل تخم گزاری این‌گونه از لاک‌پشت‌های دریایی از اواسط اسفند آغازشده و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

لاکپشت پوزه عقابی

جیر آهوی گریزپای جزیره

 جِبیر یکی از انواع آهوی بومی شبه‌قاره هند و ایران است که در کشورهای هندوستان، پاکستان، افغانستان و ایران دیده‌شده‌ و بیشتر مناطق بیابانی و گرم را به‌عنوان زیستگاه خود انتخاب می‌کند. این جانور بسیار شبیه به آهوست اما اندازه‌ کوچک‌تر و بدن ظریف‌تر و لاغرتری دارد. برخلاف آهو که فقط جنس نر آن شاخ دارد، هر دو جنس نر و ماده جبیر دارای شاخ هستند و گوش‌ها و دم آن‌ها نیز معمولاً از آهو بلندتر است. جبیر برای زندگی به آب کمی نیاز دارد و همین مقدار کم را نیز از گیاهان تأمین می‌کند.

جزیره هنگام یکی از مناطقی است که جبیر در آن زندگی می‌کند؛ اما باید خیلی خوش‌شانس باشید که بتوانید آن‌ها را ببینید چراکه به‌شدت انسان گریز بوده و می‌توانند با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت بدوند.

جیر

خاردم مصری

خاردم مصری نام خزنده‌ای از خانواده سوسمار است که اندازه جنس نر آن به ۷۶ سانتیمتر می‌رسد. اعراب بَدوی به‌عنوان یک منبع تغذیه از گوشت این خزنده استفاده می‌کردند. امروز استفاده از گوشت این جاندار، به‌ندرت دیده می‌شود؛ اما اعراب چرم ساخته‌شده از پوست آن را مرغوب‌ترین نوع چرم می‌دانند.

امروزه تعداد خاردم‌های مصری در جهان به‌شدت رو به کاهش است و هنگام یکی از معدود زیستگاه‌های آن‌ها به شمار می‌رود.

 

 خاردم مصری

ساحل درخشان هنگام

پیشنهاد ما این است که یک‌شب را در ساحل زیبای هنگام اقامت کنید تا شاهد شبی شگفت‌انگیز باشید. چراکه شب‌ها ساحل جزیره هنگام چهره‌ای جادویی به خود می‌گیرد و آب در آن به رنگ آبی درخشان درمی‌آید. چنین پدیده‌ای که در سواحل مالدیو و کالیفرنیا و دیگر نقاط دنیا هم رخ می‌دهد، ناشی از فیتوپلانگتون‌های دریایی است. این آبزیان ریز، وقتی در شرایط ناآرام قرار گیرند از خود نور ساطع می‌کنند و باعث می‌شوند که موج‌ها و ماسه‌های ساحل نیز به شکلی درخشنده به نظر برسند. پس چه خوب که برای این تجربه‌ی شگفت‌انگیز لازم نیست تا سواحل مالدیو و کالیفرنیا سفر کنید.

ساحل درخشان

چگونه به قشم و اسکله کندالو برویم؟

۱- می‌توانید با خرید یک بلیت هواپیما به مقصد قشم به‌راحتی خود را به این جزیره برسانید. فاصله فرودگاه قشم تا بندر کندالو حدود ۱۰ کیلومتر است.

۲- با هواپیما یا قطار به بندرعباس بروید و خودتان را به اسکله شهید حقانی برسانید. اتوبوس‌های دریایی در این اسکله، شما را به شهر قشم می‌رسانند. فاصله شهر قشم تا اسکله کندالو حدود ۵۰ کیلومتر است و تاکسی‌هایی هستند که شما را به این اسکله می‌برند.

۳- با خودرو شخصی به بندرعباس بروید و ازآنجا به سمت اسکله بندر پل حرکت کنید. فاصله بندرعباس تا اسکله بندر پل 120 کیلومتر بوده و حدود ۱ ساعت ۱۵ دقیقه طول می‌کشد. با تهیه بلیت لندیگراف به قیمت خودرو را سوار بر لندیگراف کنید و به بندر لافت در قشم بروید. طول مسیر از بندر لافت تا اسکله کندالو حدود ۴۲ کیلومتر است و ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج