مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: در آستانه تعطیلات نوروزی مناطق گردشگری طبیعی تحت مدیریت استان در تعطیلات نوروزی آماده بازدید مسافران، گردشگران و طبیعت گردان خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، قربانعلی محمدپور با اعلام آمادگی مناطق گردشگری طبیعی گیلان در تعطیلات نوروزی گفت: مسافرین نوروزی و علاقمندان می توانند در ایام عید با هماهنگی از موزه تنوع زیستی واقع در ساختمان اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در ایام عید بازدید نمایند.

معضل بزرگ محیط زیست استان، پسماند و زباله ای است

محمدپور خاطرنشان کرد: معضل بزرگ محیط زیست استان، پسماند و زباله ای است که در مناطق رها می شوند و عمدتا علاوه بر آلودگی آب و خاک باعث بروز آلودگی منظر می شود لذا از همه ی گردشگران و طبیعت گردان درخواست داریم ضمن تولید کمتر زباله، مسوولیت زباله تولید شده توسط خود را بر عهده داشته باشند.

محمدپور در ادامه افزود: کلیه محیط بانان در مناطق تحت مدیریت خود آماده ارائه راهنمایی های لازم در خصوص بازدید از حیات وحش و چشم اندازهای بی نظیر طبیعی هستند

 وی گفت: انتظار داریم رانندگان وسایط نقلیه در مناطق جنگلی و کوهستانی به تابلوهای هشدار دهنده مناطق عبور و مرور وحوش توجه داشته باشند تا از بروز حادثه برای خود و حیات وحش اجتناب شود.

محمد پورگفت: پارک ملی بوجاق بندر کیاشهر، تالاب های بین المللی انزلی و امیر کلایه لاهیجان، پارک طبیعت گردی لوندویل آستارا که محل نگهداری مرال و گوزن زرد می باشد از جمله مناطق مورد پیشنهاد برای بازدید مسافران نوروزی است.

ماسوله

طبیعت استان گیلان بسیار شکننده است

محمدپور افزود: طبیعت استان گیلان بسیار شکننده است و چنانچه فرهنگ غنی و پیشینه تاریخی ما در مواجهه با محیط زیست ما را هوشیار نکند نمی توانیم مدعی فرهنگ باشیم و آداب و رسوم و رفتارهای صحیح اجتماعی است که نشان دهنده غنای فرهنگی یک ملت است.

حراست از طبیعت و مواهب الهی را وظیفه شرعی، اخلاقی و قانونی مردم است

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان حراست از طبیعت و مواهب الهی را وظیفه شرعی، اخلاقی و قانونی مردم عنوان کرد و گفت: در زمانی که تمام نگاه ها متوجه رفتار و سلوک ما با محیط زیست است باید تمام سعی و تلاش خود را معطوف این مسئله کنیم که میراث دار آیندگان خود باشیم و به شعار " من یک محیط زیستی ام " عمل کنیم.

ماسوله

وی گفت: در تعطیلات نوروز به دلیل حجم زیاد مراجعه و سفرهای نوروزی گردشگران در تفرجگاه ها، مقدار زیادی زباله و پسماند خشک و تر تولید می شود که چنانچه توسط خود مسافران مدیریت نشود صحنه هایی بسیار زشت و زننده ایجاد خواهد شد که چشم هر بیننده ای را آزار می دهد و قطعا خاطره ای تلخ و ناراحت کننده در اذهان میزبانان و اهالی مناطق به جای خواهد ماند.

محمدپور گفت: توصیه حفاظت محیط زیست به گردشگران عزیز ، استفاده حداقلی از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف و پرهیز جدی از بجا گذاشتن زباله در طبیعت است و جمع آوری و انتقال پسماندهای شخصی به نزدیکترین جایگاه تعبیه شده برای جمع آوری زباله را کمترین لطفی دانست که مردم میتوانند به طبیعت زیبای استان گیلان هدیه کنند.

پارک بوجاق

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان خواستار همکاری مردم و مسافرین نوروزی با محیط بانان و مامورین یگان حفاظت محیط زیست شد و توصیه کرد:  برای استفاده و بهره مندی بیشتر از مواهب طبیعی استان به نکات ذیل توجه بیشتر داشته باشند.

- در مناطقی اطراق نمایند که پوشش گیاهی و جنگلی کمتری داشته باشندو از شکستن شاخه های گیاهان و درختان خودداری کنند.

- حتی المقدور از غذاهایی استفاده کنند که نیازمند پخت مجدد نباشند و برای گرم یا پختن غذا، اجاق گاز مسافرتی بهترین پیشنهاد است.

- به همراه داشتن کیسه مخصوص حمل زباله از ضروریات سفر است و در هنگام بازگشت ضمن تفکیک زباله های تر و خشک، آن را با خود به جایگاه های در نظر گفته شده برای جمع آوری زباله تحویل دهند .

- به یاد داشته باشیم که تک تک ما نسبت به محیط زیست مسوولیم پس به سادگی از کنار تخریب آن توسط برخی افراد ناآگاه عبور نکنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان در پایان از مردم عزیز و مسافران محترم خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تخلف محیط زیستی مراتب را سریعا از طریق سامانه 1540 به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان و یا با شماره 01333824626 اطلاع دهند و یا با پلیس 110 تماس بگیرند.

وی تصریح کرد:  در صورت مشاهده حریق با آتش نشانی تماس حاصل نموده و تا رسیدن آتش نشانان در حد توان خود از گسترش حریق جلوگیری کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج