رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دزفول گفت: علت تخریب خانه تاریخی فیروزی نشت آب و فرونشست زمین بوده است.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، خانه تاریخی فیروزی واقع در بافت قدیم دزفول که به ثبت ملی رسیده عصر پنجشنبه(17 اسفند)  فرو ریخت.

در همین راستا حجت اله آریایی رئیس اداره میراث فرهنگی دزفول، توضیح داد: طبق شواهد از چند روز پیش شیر آب این خانه تاریخی باز مانده یا دچار شکستگی شده بود و نفوذ جریان آب موجب خیس شدن پی این بنا و فرونشست زمین شده و در نهایت به ریزش این بنای تاریخی منجر شد.

آریایی با بیان اینکه تاکنون در تخریب این خانه عمدی اثبات نشده است گفت: علاوه بر تخریب خانه فیروزی دزفول سه یا چهار خانه اطراف آن نیز تخریب شده و یا دچار خسارت شده اند.

آریایی ادامه داد: طبق نظر کارشناسان ، مرمت خانه تاریخی فیروزی که پارسال انجام شده یکی از اصولی ترین مرمت ها بوده ولی در منطقه مذکور نشست زمین سابقه داشته و از قبل مشکل ساز شده است بطوری که خانه های نوساز این منطقه نیز بعلت نشست زمین دچار مشکلاتی شده و در برخی خانه های این منطقه به سختی باز و بسته می شود.

خانه فیروزی دزفول

گفتنی است؛ خانه تاریخی فیروزی در دزفول با شماره 7819 در لیست آثار ملی ثبت شده است. در حدود 270 هکتار بافت قدیم دزفول بناهای تاریخی ارزشمندی شناسایی شده که تاکنون 154 اثر ثبت و بیش از 200 اثر در شرف ثبت ملی هستند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج