مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به پیشرفت اعمال جراحی در این استان اظهار داشت: متاسفانه هنوز یک گام مثبت برای انتقال خون برداشته نشده است.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد، مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به پیشرفت اعمال جراحی در این استان اظهار داشت: متاسفانه هنوز یک گام مثبت برای انتقال خون برداشته نشده است.

سیدحمیدرضا اسلامیظهر امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با بیان اینکه در روزهای اخیر با کاهش شدید ذخایر خونی در برخی از استان‌ها همچون خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان مواجه هستیم افزود:با وجود کاهش ذخایر خونی استان ارسال خون‌های اهدایی از مشهد به زاهدان را داریم تا عمل‌ها با مشکل همراه نباشد.

وی با بیان اینکه در اسفند ماه اوج حوادث تصادفات، زایمان و دیگر عمل‌ها را داریم تصریح کرد: اداره کل انتقال خون خراسان رضوی در طول سال امر خون‌رسانی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان را برعهده دارد.

اجرای پویش مردمی سرخی من از تو در شب چهارشنبه‌سوری

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با بیان اینکه همه ساله پویش مردمی سرخی من از تو در شب چهارشنبه‌سوری اجرا می‌شود تا به جای مشاهده حوادث تلخ و جبرا‌ن ناپذیر در آستانه سال نو امر اهدای خون را ترویج دهیم، خاطرنشان کرد: امسال 35 پایگاه ثابت و سیار استان در این طرح فعال هستند که شامل 5 پایگاه ثابت و 2 پایگاه سیار در مشهد و یک پایگاه ثابت در تمامی شهرستان‌های استان می‌شود تا با یک اقدام مناسب و به هنگام چهارشنبه‌سوری تبدیل به چهارشنبه‌سوزی نشود. 

اسلامی تصریح کرد: هم‌اکنون شرایط بحرانی در بحث خون و فرآورده‌های خونی داریم و با توجه به دغدغه‌های موجود در بحث تامین این نیاز بسیار مهم حیاتی، جای آن نیست که با حوادث چهارشنبه‌سوری افزایش بحران کنونی را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: در شب چهارشنبه‌سوری سال گذشته رشدی 2 برابری اهدای خون نسبت سال قبل از آن داشتیم به نحوی که در ایام نوروز امسال با مشکلی مواجه نبودیم و برای امسال هم این میزان رشد را پیش‌بینی کرده‌ایم.

نیمی از اهداکنندگان استان جزو اهداکنندگان مستمر هستند

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی با اشاره به اینکه بیش از نیمی از اهداکنندگان استان جزو اهداکنندگان مستمر هستند، بیان کرد: 52 درصد خون تامینی بیمارستان توسط اهداکنندگان مستمری بوده که سالی 3 تا 4 نوبت اهدای خون دارند و ارزش این گروه به دلیل دسترسی نزدیک، داشتن خون سالم‌تر، درصد آلودگی‌های کمتر خونی و احساس مسئولیت بیشتر در مشارکت‌های اجتماعی از اهداکنندگان معمولی بیشتر است.

اسلامی با بیان اینکه در سطح استان خون مورد نیاز 59 بیمارستان و مرکز درمانی را تامین می‌کنیم، گفت: در حال حاضر وضعیت ذخایر خونی به نسبت حجم مصرف بالای استان خوب نیست و سالانه 57 تا 60 هزار خون مورد نیاز پیش‌بینی شده در حالی که بیش از ۳۰۰ هزار کیسه خون مصرفی داشتیم که معادل بیش از 5 برابر میزان تکلیفی بوده است و در 9 ماهه نخست امسال افزایش 3 درصدی مصرف خون را به نسبت مشابه سال قبل داشته‌ایم و در میان بیمارستان‌ها و مراکز درمانی استان بیمارستان امام رضا(ع) با بیش از 60 هزار کیسه، بیمارستان قائم با بیش از 40 هزار کیسه و بیمارستان رضوی با بیش از 20 کیسه بیشترین میزان خون‌های مصرفی استان را داشته‌اند.

مشکلات بودجه‌ایانتقال خون خراسان رضوی ادامه دارد

وی افزود: خراسان رضوی در بحث اعمال جراحی پیشرفت کرده و 1400 تخت بیمارستانی ایجاد شده، اما یک گام مثبت برای انتقال خون برداشته نشده است و مشکلات بودجه‌ای به نحوی پیش رفته که مطالبات و حق‌ ماموریت مسئولان و پرسنل این مجموعه از ابتدای سال پرداخت نشده است و حداکثر زمان پرداختی در 12 ماه امسال 2 ماه بوده است و نیازمند توجه ویژه مسئولان در بحث بودجه هستیم.

مدیرکل انتقال خون خراسان رضوی ضمن ابراز نگرانی شدید از تجهیزات فرسوده و ناسالم موجود در این مجموعه، گفت: سردخانه این مجموعه دچار مشکلات فراوان به دلیل قدیمی بودن آن است که برای به‌روز رسانی آن نیازمند اختصاص اعتبار لازم هستیم و در آخرین حادثه نگران از بین رفتن 25 هزار کیسه خون و فرآورده‌ خونی بودیم و در میان گروه‌های خونی بیشتر نیازمند A- ،-B و -AB  هستیم و این نگرانی در دیگر گروه‌های خونی کمتر است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج