رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان گفت: در سال جاری استان از لحاظ ارزشی در رتبه سوم و از لحاظ وزنی در رتبه دوم صادرات و در زمینه واردات نیز از لحاظ ارزشی و وزنی رتبه دوم کشور را به دست آورده است.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، نوراله حسن زاده گفت: در طی 11 ماهه امسال استان خوزستان از لحاظ ارزشی در رتبه سوم و از لحاظ وزنی در رتبه دوم صادرات کشور قرار دارد و در زمینه واردات نیز از لحاظ ارزشی رتبه دوم و از لحاظ وزنی رتبه دوم کشور را به دست آورده است.

وی افزود: صادرات کالاهای غیر نفتی خوزستان در 11 ماهه سال جاری به وزن 17.031.513 تن و به ارزش 6.593.280.164 دلار می باشد و در این خصوص میزان صادرات کالاهای غیرنفتی استان از نظر وزنی 10 درصد و از نظر ارزشی 14 درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد:  لازم است برای ارتقا و افزایش صادرات استان ، اتاقهای سه گانه اهواز، آبادان، خرمشهر و اتاق تعاون و منطقه آزاد اروند برای ارائه راهکارهای بهتر و نیز برطرف نمودن موانع پیش روی توسعه صادرات به صورت هماهنگ و مستقل جلسات کارشناسی و تخصصی برگزار نمایند.

حسن زاده تصریح کرد: عمده اقلام صادراتی استان شامل محصولات شیمیایی ، محصولات پتروشیمی ، پلی اتیلن ، آهن و فولاد ، میوه و تره بار ، مصنوعات پلاستیکی ، گاز بوتان ، سنگ آهن ، کلینکر ، لبنیات ، مصالح ساختمانی و غیره است که به کشورهایی از جمله چین ، امارات متحده عربی ، عراق ، هند ، تایلند ، ترکیه ، مصر، کنیا، کویت و عمان صادر می شود.

وی اذعان داشت: سهم پتروشیمی از کل صادرات استان در 11 ماهه سال جاری از لحاظ ارزشی 44 درصد، معدنی 23 درصد، کشاورزی 16 درصد، فلزات 14 درصد، گروه صنعتی 2 درصد بوده است.

رشد 11درصدی صادرات به کشور عراق در سال جاری

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان میزان صادرات کالاهای غیر نفتی به کشور عراق را 1.713.246.010 دلار از نظر ارزشی عنوان کرد و افزود: ارزش وزنی این کالاها 4.317.480 تن بوده است.

حسن زاده با بیان اینکه طی 11 ماهه نخست امسال میزان صادرات به کشور عراق از نظر ارزشی 10 درصد رشد داشته، اظهار کرد: درصد تحقق برنامه های سازمان در راستای توسعه صادارت در سال جاری 90/99 درصد بوده که در این خصوص میزان صادرات پیش بینی شده تا پایان سال جاری طبق برنامه می بایست 2/7 میلیارد دلار باشد که در 11 ماهه امسال 6/6 میلیارد دلار آن محقق شده است.

جایگاه خوزستان از لحاظ صادارت در سال 96

رئیس سازمان صنعت و معدن خوزستان افزود: طی 11 ماهه امسال استان خوزستان از لحاظ ارزشی در رتبه سوم و از لحاظ وزنی در رتبه دوم صادرات کشور قرار دارد.

میزان صادرات خوزستان در سال 96

حسن زاده عنوان کرد: با این وجود برای رسیدن به حد مطلوب تر لازم است بخش خصوصی محصولات صادرات محور و رقابت پذیر و همچنین بازارهای هدف را شناسایی و با هماهنگی این سازمان نقشه راه به منظور توسعه صادرات استان ترسیم نماید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج