مهرداد فتحی‌بیرانوند در همایش فصلی ائمه جمعه لرستان، گفت: ائمه جمعه و جماعات، در تبیین آموزه‌‌‌های زیست محیطی نقشی کلیدی دارند

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان؛ مهرداد فتحی بیرانوند در همایش فصلی ائمه جمعه لرستان، گفت: ائمه جمعه و جماعات، در تبیین آموزه‌‌‌های زیست محیطی نقشی کلیدی و اثرگذار دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان که در دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان سخن می‌گفت، تصریح کرد: یکی‌از چالش‌های پیش‌روی کره زمین مسائل تغییرات دمایی کره زمین است به‌طوری‌که در این سال‌ها دو درجه دمای کره زمین افزایش پیدا کرد و همین امر منجر به تشکیل اجلاس جهانی در این راستا تشکیل شد.

رهبری، در خصوص مسائل زیست محیطی حجت را بر ما تمام کردند

فتحی بیرانوند با بیان این‌که مشکلات زیست محیطی در کشور ما ملموس است، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در راستای توجه به محیط زیست، حجت را از نظر شرعی و قانونی بر ما تمام کردند.

ائمه جمعه لرستان از تریبون نماز جمعه، حفاظت از محیط زیست را تبلیغ کنند

وی، در راستای اثرگذاری ائمه جمعه در فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط زیست، گفت: ائمه جمعه نقش کلیدی در تبیین آموزه‌های زیست محیطی ‌دارند، از این رو درخواست ما این است تا در خطبه‌های نمازجمعه استان، در خصوص حفاظت از محیط زیست لرستان فرهنگ‌سازی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان، در خصوص مشکلات قابل توجه محیط زیست، گفت: ورودی آب سدهای کشور نسبت با سال گذشته ۳۱ درصد کاهش داشته است این در حالی‌است که مصرف آب در دهه اخیر ۳۰ درصد افزایش یافته است.

وی با بیان این‌که آب سرمایه ملی است، تصریح کرد: چاره کار، سازگاری با محیط زیست ایران و آموزش فرهنگ حفاظت از محیط زیست است.

فتحی‌بیرانوند ادامه داد: هر ایرانی سالانه ۳۷۵ کیلوگرم غذا دور می‌اندازد که این رقم در کل کشور معادل غذای ۱۵ میلیون نفر در سال است، لذا با توجه به آیات قرآن باید از اسراف جلوگیری شود.

فتحی بیرانوند

۸۵ درصد ریزگردهای لرستان، منشاء خارجی دارد

مهرداد فتحی بیرانوند، گفت: در استان لرستان ریزگردها نفس مردم را گرفته‌اند، کمااینکه ۸۵ درصد کانون ریزگردهای استان خارجی هستند به‌طوری‌ که امسال ۴۶ روز آلاینده داشتیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان این‌که عدم پوشش طبیعت زندگی را بر ما تنگ کرده است، افزود: درخواست مکرر ما این است که چالش‌های زیست محیطی، از تریبون‌های نماز جمعه لرستان بیان شود.

وی به وجود ۲۵ تنوع زیستی در لرستان اشاره و تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط‌ زیست، در 3 حوزه محیط انسانی، طبیعی و آموزش وظیفه دارد.

در دهه 70، بخش اعظمی از تالابهای لرستان به زمین کشاورزی تبدیل شده است

مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست لرستان با بیان این‌که یکی‌ از چالش‌های لرستان تالاب‌های این استان است، گفت: متاسفانه در دهه 70 در لرستان بخش زیادی از مساحت تالاب‌ها زهکشی، و به زمین کشاورزی تبدیل شده است.

نشست فصلی ائمه جمعه لرستان

هر هزار هکتار، 1 محیط‌بان

وی با بیان این‌که براساس استاندارد در هر هزار هکتار باید یک محیط‌بان وجود داشته باشد، اضافه کرد: در بحث پیگیری حیات وحش، بخشی از حیات وحش لرستان احیا می‌شود به طوری که ما در تمام شهرهای لرستان شعب ویژه رسیدگی به جرائم زیست محیطی داریم.

فتحی بیرانوند به کاهش ۵۹ درصدی حریق در سال‌جاری اشاره و تصریح کرد: از لحاظ شاخص و آمار جز استان‌های برتر هستیم اما اگر مردم پای کار نیایند محیط زیست حفظ نخواهد شد.

گفتنی است، همایش فصلی ائمه جمعه لرستان به ریاست آیت الله سید احمد میرعمادی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد و با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، مدیرکل حوزه استاندار و ائمه جمعه سراسر استان در دفتر شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه لرستان برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج