رئیس انجمن برنج خوزستان گفت: اگر ممنوعیت را به جای محدودیت کشت برنج جایگزین شود، حدود 40 هزار نفر از کشاورزان و خانواده‌های آن‌ها از کار بیکار خواهند شد.

 به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، محمد سواری گفت: اگر ممنوعیت را به جای محدودیت کشت برنج در خوزستان اتفاق بیافتد، حدود 40 هزار نفر از کشاورزان و خانواده‌های آن‌ها از کار بیکار خواهند شد.

سواری عنوان کرد: چند سال است که بحث ممنوعیت کشت برنج در خوزستان مطرح است اما به دلایل مختلف تاکنون این اتفاق نیافتاده است.

وی اضافه کرد: شور بودن زمین‌های خوزستان و نیاز این اراضی به آبشویی و مبارزه با علف‌های هرز اهمیت کشت برنج را در استان خوزستان دوچندان می‌کند. همچنین اشتغال افراد در کارخانه‌های شالیکوبی که در سطح استان خوزستان به وجود آمده‌اند، مساله دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس انجمن برنج خوزستان بیان کرد: هر 5 هکتار از مزارع برنج توسط یک نفر کشت می‌شود و هر ساله سطح زیر کشت برنج در استان خوزستان حدود 70 تا 80 هزار هکتار است. اگر ممنوعیت کشت برنج در استان خوزستان اتفاق بیافتد، حدود 40 هزار نفر از کشاورزان و خانواده‌های آن‌ها از کار بیکار خواهند شد.

سواری با بیان این‌که در حال حاضر حدود 200 کارخانه شالیکوبی مدرن در استان وجود دارد، عنوان کرد: در هر کدام از این کارخانه‌های شالیکوبی حدود 20 نفر مشغول به کار هستند و در صورت بحث ممنوعیت کشت برنج شاهد بیکار شدن این افراد خواهیم بود.

وی افزود: در اقتصاد استان در زمان برداشت برنج شاهد جهش‌هایی هستیم که زمینه را برای اشتغال سایر افراد به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می‌کند.

رئیس انجمن برنج خوزستان خاطر نشان کرد: این‌که باید در شیوه آبیاری و شیوه کار تجدیدنظر کنیم تا شاهد جلوگیری از هدر رفت آب باشیم، همه برنج کاران اتفاق نظر دارند و هیچ مساله‌ای در این زمینه وجود ندارد. این اتفاق از سال‌های گذشته آغاز شده و بسیاری از کشاورزان از کشت برنج به روش خشکه کاری استقبال می‌کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج