رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر گفت: باتوجه به اینکه ما دومین کلانشهر ایران هستیم و بیش از 3 میلیون نفر جمعیت در این شهر زندگی می کنند، درخت کاری یکی از ضرورت های کلان شهر مشهد است.

بتول گندمی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر در گفت و گو با خبرنگار موج از مشهد، گفت: درخت کاری یکی از ضرورت های کلان شهر مشهد است.

وی بیان کرد: باتوجه به اینکه ما دومین کلانشهر ایران هستیم و بیش از 3 میلیون نفر جمعیت در این شهر زندگی می کنند، درخت کاری یکی از ضرورت های کلان شهر مشهد است لذا از تمامی شهروند شهرم درخواست دارم در این هفته از برنامه هایی که تدارک دیده شده است استقبال کنند و در این زمینه حضوری فعال داشته باشند.

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر مشهد خاطر نشان کرد: گسترش فضای سبز شهر مشهد نیازمند به یک بسیج همگانی است که این مهم تنها با مشارکت همگانی شهروندان محقق می شود.

شهر مشهد

توجه به مشکل کم آبی

عضو شورای اسلامی شهر مشهد در ادامه با اشاره به کم آبی های اخیر گفت: قطعا جمعی از شهروندان این نگرانی را دارند که تعداد درخت بیشتر مساوی است با کم آبی و بی آبی بیشتر؛ که این مهم نیز در برنامه های مدیریت شهری مورد توجه قرار گرفته است.

عضو کمیسیون خدمات شهری، بهداشت، سلامت و محیط زیست شورای شهر مشهد افزود: باتوجه به اینکه ذخایر آب ما در دشت مشهد با مشکلات جدی روبروست، درختانی کاشته می شوند که به حجم آب کمتری نیاز دارند، آفت کمتری متوجه آن هاست و نگه داری آن ها آسان تر و با مشکلات کمتری روبر است.

گندمی خاطر نشان کرد: فهرست جامع و کاملی از این نوع گیاهان آماده کرده ایم و از آن ها در فضای سبز شهری استفاده خواهیم کرد.

درختکاری

نیازمند مشارکت شهروندان

عضو کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر مشهد، درادامه گفت: از شهروندان عزیز شهرم می خواهم که در فضاهایی که در اختیار دارند مانند حیاط خانه یا فضای جلوی در خانه ها درخت بکارند و در گسترش فضای سبز شهری و کاهش آلاینده ها مشارکت کنند. 

منتخب مردم در شورای شهر پنجم افزود: حجم گسترده ای از فضای سبز شهری در کمربند سبز رخ خواهد داد که در این زمینه نیز شرایطی برای همراهی شهروندان ایجاد شده است.

حجم ساخت و سازها

گندمی گفت: گسترش و حفاظت فضای سبز یکی از دغدغه های مدیریت شهری در گذشته و در حال حاضر است.

وی افزود: عدم گسترش فضای سبز برابر با حجم ساخت و سازها و گسترش حاشیه نشینی است.

گشودن در باغات به روی مردم

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای شهر در ادامه گفت: اگر فضای سبز ایجاد شده مورد استفاده مردم قرار بگیرد اقبال آن ها به فرایند درختکاری افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم این سوال را مطرح می کنند که با وجود حجم انبوهی از باغات در درون شهر، چرا در این باغات به روی مردم بسته است؛ افزود: ما باید به نکته نظرات مردم بپردازیم و باتوجه به اینکه نسبت به این باغات بحث وقف مطرح است اگر تاکیدی در این زمینه وجود داشته باشد بعید می دانم که سیستم مدیریت کننده آن ها با استفاده مردمی مشکلی داشته باشد.

عضو شورای شهر مشهد گفت: اگر باغات درون شهر مورد استفاده مردم قرار بگیرد پیوند مردم با درخت ایجاد خواهد شد.

گندمی خاطر نشان کرد: این موضوع در دستور کار شورای پنجم نیست و تنها به عنوان یک نقطه نظر در خصوص مشارکت و اقبال مردم از درختان و درختکاری مطرح است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج