مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: در استان اصفهان بیش از ۵۰ کاروانسرا وقفی برای مساجد و اماکن مقدس از بین رفته بود که با اقدامات انجام گرفته نسبت به احیای آنان اقدام شده است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی با اشاره به اینکه در استان اصفهان بیش از ۱۵ هزار و ۲۰۰ موقوفه و ۴۴ هزار رقبه وجود دارد، اظهار داشت: بالغ بر ۲۳ هزار از این تعداد رقبه متصرفی منفعتی بوده و ۱۰ هزار رقبه نیز با تولیت واقفان نیک اندیش اداره می شوند.

وی افزود: بیش از ۶۰ درصد از موقوفات استان اصفهان زمین های زراعی و کشاورزی است و ۱۰ درصد از آنها نیز شامل موقوفات خدماتی و آموزشی هستند که از این تعداد۶۱۰ واحد آموزشی در اختیار آموزش و پرورش، نیروهای نظامی، انتظامی، بسیج و سپاه قرار دارد که ارزش مطالبه آن برابر با ۵۰۰ میلیارد ریال است و تاکنون ۷۰ میلیارد ریال مال الاجاره آن به تأخیر افتاده است.

 وقف

مدیرکل اوقاف  و امور خیریه استان اصفهان با اشاره به اینکه موقوفات حوزه علمیه استان اصفهان دارای رتبه سوم در کشور است، گفت: همچنین مدرسه چهارباغ، موقوفات فراوانی دارد که حتی در برخی استان های دیگر از جمله آذربایجان، چهارمحال و بختیاری و پراکنده بوده که با کمک آیت الله طباطبایی نماینده ولی فقیه در استان پیگیر این موارد هستیم.

خارج شدن 5 مدرسه علمیه استان اصفهان از موقوفات

حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی با اشاره به اینکه ۵ مدرسه علمیه استان با خارج شدن از موقوفات مورد استفاده های دیگر قرار می گرفت، بیان کرد: با اقدامات صورت گرفته این ۵ مدرسه به نیت واقف برگشت و در اختیار مرکز مدیریت حوزه علمیه اصفهان قرار گرفت و این در حالی بود که اجاره برخی از موقوفات مانند هتل عباسی که ماهیانه ۳ میلیون ریال پرداخت می شد طی ۴ سال گذشته به پرداخت ماهیانه ۶۰۰ میلیون ریال افزایش یافته لیکن هنوز حق وقف ادا نمی شود.

مدیرکل اوقاف  و امور خیریه استان اصفهان تصریح کرد: در استان اصفهان بیش از ۵۰ کاروانسرا وقفی برای مساجد و اماکن مقدس از بین رفته بود که با اقدامات انجام گرفته نسبت به احیای آن اقدام شد و در آنها هتل های سنتی راه اندازی کرده ایم، همچنین بسیاری از آب انبارها نیز با احیا به بهره برداری رسیدند و کاروانسرای ابوزیدآباد و قمصر با دارا بودن دو هزار و 300 هکتار اراضی را به نام موقوفه ثبت مالکیت کردیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج