رئیس جمهور در سفر خود به هرمزگان در نشست خبری اعلام کرد: ورود خودرو هاى مناطق آزاد به سرزمین اصلى به معناى واردات خودرو است که هم دولت، مجلس و شخص مقام معظم رهبرى با این واردات مخالف هستند.

به گزارش  خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه در نشست خبری با قدردانی از استقبال پرشور مردم استان هرمزگان، با بیان اینکه ورود خودرو به سرزمین اصلی به معنای واردات خودرو است، گفت: در جریان این سفر بیش از 4 هزار میلیارد اعتبار برای اجرای طرح‌های مختلف در نظر گرفته شد، که دیروز طرح‌های بسیار خوبی در سطح استان به بهره‌برداری رسید که از جمله مهم‌ترین آن می‌توان به شروع فاز سوم بندر شهید رجایی و تکمیل فاز دوم این بندر اشاره کرد، ضمن اینکه تصمیم گرفته شد که خط آهن بندرعباس به کنار اسکله‌ها کشیده شود تا مستقیماً بار از کشتی روی ریل قرار بگیرد. این موضوع هم از لحاظ زیست محیطی و هم از لحاظ ترانزیت بسیار اهمیت دارد.
 
رئیس جمهور با اشاره به افتتاح بخش اول طرح فولاد در استان هرمزگان با ظرفیت 1.5 میلیون تن، اظهار داشت: بندرعباس می‌تواند مرکز خوبی برای توسعه فولاد باشد و مصمم هستیم با توسعه این بخش به سمت هدف‌گذاری 55 میلیون تنی حرکت کنیم.

هرمزگان50 درصد از بنزین کشور را تامین می کند

دکتر روحانی اضافه کرد: در بخش انرژی و سوخت نیز طرح مهم پالایشگاه بندرعباس آغاز شد و با این طرح تولید بنزین در این پالایشگاه، 4 میلیون لیتر در روز اضافه شد که کیفیت یورو 4 دارد و از جمله طرح‌های زیست محیطی برای کشور محسوب می‌شود. ضمن اینکه فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز در ماه‌های اول سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید و مجموعاً با دو پالایشگاه در بندر عباس، حدود 50 درصد از نیاز بنزین کشور از این استان تأمین می‌شود. 
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در زمینه آب روستایی، بافت فرسوده، شیلات و آبزیان و گردشگری نیز اقدامات بسیار خوبی در سطح استان آغاز شده و با قوت ادامه پیدا خواهد کرد. 
دکتر روحانی جزایر استان هرمزگان را از جمله جاذبه‌های گردشگری توصیف کرد و گفت: این جزایر نعمت بسیار بزرگی برای استان محسوب می‌شوند که باید به خوبی از آن استفاده شود و دولت در این زمینه حمایت و پشتیبانی‌های لازم را انجام خواهد داد. 
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در زمینه احداث فضاهای آموزشی، فرهنگی و ورزشی در سطح استان نیز تصمیمات خوبی اتخاذ شده و امیدواریم مردم استان بتوانند با استفاده از فرهنگ بزرگ اسلامی و ملی خود، از ظرفیت‌های بومی برای توسعه و شکوفایی استفاده کنند. 
دکتر روحانی تصریح کرد: ملت ایران خواهان توسعه کشور و تعادل و توازن توسعه‌ای در سراسر کشور هستند و دولت با این هدف، برنامه‌ریزی‌های لازم را برای توسعه کشور پیگیری می‌کند. 
رئیس جمهور 2

950 هزار اشتغال ایجاد شده

رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت اشتغال‌زایی برای دولت گفت: آمار اخیر مرکز آمار بسیار امیدوارکننده بود و براساس این آمار در فصل پاییز امسال نسبت به فصل پاییز سال گذشته بیش از 950 هزار اشتغال ایجاد شده که اقدام بسیار خوبی در تاریخ کشور بشمار می‌رود و باید این مسیر با قوت ادامه یابد و امیدوارم با بهبود فضای کسب و کار شاهد رونق اقتصادی روزافزون در کشور باشیم. 
 
رئیس جمهور در پاسخ به پرسشی درباره راهکارهای دولت جهت مدیریت منابع آب زیرزمینی  استان هرمزگان گفت: یکی از مسایل مهم استان هرمزگان،حفظ منابع آبی است و البته این موضوع در سطح کشور مطرح است و کاهش میانگین 50 درصدی بارش ها ، بحث آب و مدیریت بهتر این منابع  را ضروری تر ساخته است. 
 
دکتر روحانی اظهارداشت: در استانهایی همانند هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کرمان، اصفهان و ‌خراسان رضوی وضعیت بارش ها بدتر بوده است. بکارگیری شیوه های نوین آبیاری اراضی کشاورزی  و بهره گیری از کشت های گلخانه ای می تواند تا حدودی مشکلات را در این مسیر کاهش دهد و در همین راستا اقدامات ارزنده ای در استان هرمزگان انجام گرفته است که از جمله آنها می توان به تجهیز 100 هزار هکتار از 170 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری اشاره کرد. 

ضرورت تقویت سرمایه گذاری ها در بخش تصفیه فاضلاب ها و آب شیرین کن ها 

رئیس جمهور ،  تقویت سرمایه گذاری ها در بخش تصفیه فاضلاب ها و آب شیرین کن ها  را ضروری خواند و با تاکید بر حمایت دولت از این طرح ها، افزود: بخش خصوصی با کمک بانکها باید فعالیت در این حوزه ها را توسعه دهد و چنین حرکتی می تواند  تحول بزرگی در مسیر تأمین آب کشاورزی استان  ایجاد کند.
رئیس جمهور 3

واگذاری زمین بصورت مجانی

دکتر روحانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره بافت های فرسوده گفت: به آقای استاندار تأکید کردم که در تمام بافت‌های فرسوده هرمزگان چه در شهر بندرعباس و چه در سایر شهرها، اگر زمین هایی در کنار بافت های فرسوده وجود دارد مجانی در اختیار قرار گیرند تا سرمایه‌گذار و توسعه‌گر در آنجا سرمایه‌گذاری کند و این خانه‌ها در قالب وام هایی با  بهره های کم در اختیار مردم قرار گیرد. 
 
رئیس جمهور پیشبرد سریعتر طرحهای توسعه ای در شرق و غرب استان از جمله تکمیل جاده 900 کیلومتری ساحلی و تجهیز بندر جاسک و تصویب تبدیل این منطقه به منطقه آزاد را ضروری خواند و گفت:  امیدواریم با تسریع در تصویب لایحه تبدیل جاسک به منطقه آزاد ، کمک بزرگی به مردم استان انجام گیرد.
 
وی ادامه داد: اینکه خودرو از مناطق آزاد به کل استان بیاید به معنای واردات خودرو است و هم دولت و هم مجلس و هم رهبر معظم انقلاب نسبت به واردات خودرو حساس هستند اما برای خود شهر بندرعباس، ما در تهران آنرا دنبال می کنیم.
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج