رئیس پلیس راهور استان اصفهان از شهروندان خواست به منظور جلوگیری از مشکلات احتمالی برای اعتراض به خلافی خودرو خود از مبادی اعلام شده طرح شکایت نمایند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از اصفهان، سرهنگ رضایی با اشاره به اینکه اعتراض به جرائم رانندگی تنها در مورد تخلفات غیر حادثه ساز امکان پذیر است گفت: در مورد رسیدگی به اعتراضات تخلفات راهنمایی و رانندگی 2 روش وجود دارد.

وی افزود: اگر شهروندی به قبض جریمه خود معترض باشد باید به مرکز اجرائیات منطقه یا شهرستان  محل سکونت مراجعه کرده و موضوع مورد شکایت خود را در منطقه اعلام کند اینگونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح است.

ثبت اعتراض به خلافی خودرو در پلیس +10

وی در مورد روش دوم اعتراض به خلافی خودرو گفت: در این فرآیند اگر شهروندی به صورت وضعیت تخلفات اعتراض داشته باشد مرحله اول این است که به دفاتر مربوط به پلیس +10 مراجعه می کند و اعتراض خود را ثبت می نماید این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال می گردد که  اجرائیات برابر قانون باید حداکثر 24 ساعته موضوع را رسیدگی و پاسخ مناسب را ارایه دهد، البته شایان ذکر است که روند رسیدگی معمولا کمتر از چند ساعت است و سریعاً پاسخ ارسال می گردد.

خلافی خودرو

رئیس پلیس راهور استان اصفهان در همین رابطه ادامه داد: در این مرحله اگر شهروند متقاعد گردید نسبت به پرداخت جریمه از یکی راه های اعلام شده مانند اینترنت، پیامک یا کد VIN اقدام می کند اما در صورتیکه متقاعد نشده باشد باید به یکی از 280 واحد رسیدگی کننده درکشور مراجعه کند، در این واحد ها یک کارشناس پلیس و یک قاضی مستقر هستند و تخلفات و شکایات را مورد بررسی قرار می دهند و رأی و حکم نهایی در این مورد توسط قاضی مربوطه صادر خواهد شد این رأی در این مرحله قطعی بوده و قابل اعتراض نمی باشد.

سرهنگ رضایی با بیان این نکته که اعتراض به خلافی خودرو در این دو مورد امکان پذیر است افزود: اول رسیدگی به اعتراض نمره های منفی خلافی خودرو که مراحلی که برای رسیدگی به این اعتراض باید طی کنند به این صورت می باشد ابتدا مراجعه به واحدهای اجرائیات در سراسر کشور دوم تسلیم اعتراض خود با ذکر دلیل و پس  از آن کارشناس واحد اجرائیات پس از انطباق مدارک مثبته معترض نسبت به رسیدگی اعتراض اقدام و در اسرع وقت نتیجه را اعلام می نماید.

وی مدارک لازم برای این اعتراض را چنین برشمرد: اصل گواهینامه، تکمیل فرم درخواست، قولنامه یا وکالتنامه یا هر سندی که بیانگر فروش آن وسیله نقلیه باشد، ذکر سند یا دلیل برای این اعتراض که در موقع مراجعه باید به همراه داشته باشند.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان گفت: معترضین به قبض های جریمه خودرو نیز می توانند به واحد اجرائیات سراسر کشور مراجعه نمایند و با ذکر دلیل و سند اعتراض خود به قبض جریمه خودرو مطرح کنند.

سرهنگ رضایی مدارک لازم برای اینکار را چنین برشمرد: اصل کارت شناسایی و سند مالکیت خودرو ، تکمیل فرم درخواست ، کارت شناسایی معتبر مالک  خودرو یا وکیل قانونی او و کارت شناسایی راننده متخلف در صورتی که غیر از صاحب خودرو راننده باشد.

وی خاطر نشان کرد: در صورتی که شخص دیگری غیر مالک خودرو راننده بوده باشد حضور وی در این جلسه الزامی می باشد.

رئیس پلیس راهور استان اصفهان در پایان گفت: خلافی خودرو درحقیقت لیستی از مجموعه جرائم خودرو می باشد . رانندگان بر اساس خلاف هایی که در امر رانندگی انجام می دهند توسط پلیس توقیف و جریمه می شوند و این جریمه ها در پرونده آن خودرو که راننده با آن مرتکب جرم شده ثبت می گردد . به اصطلاح به این لیست پرونده « خلافی ماشین » می گویند که با مراجعه به پلیس +10 می توانید خلافی خودروی خود را استعلام کنید.

 

بیشتر بخوانید:

استعلام خلافی خودرو با تلفن گویا / امکان استعلام خلافی خودرو با پلاک ماشین مهیا شد

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج