امسال نیز همچون سال های گذشته گیلان همیشه سبز پذیرای مسافران زیادی از اقصی نقاط کشور است و گردشگران بسیاری این استان سرسبز را برای سفر انتخاب می کنند از اینرو همه دستگاه های خدمات رسان، می کوشند تا نوروز 97 را در گیلان برای مسافران خاطره انگیزتر کنند.

 به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، هر ساله با فرارسیدن سال نو تعدادی از هموطنان عزیزمان به سفر می روند تا تعطیلات عید نوروز 97 را در کنار عزیزانشان در سفر باشند.

گیلان با جاذبه های فراوان گردشگری از جمله وجود دریای خزر، یکی از مقاصد اصلی گردشگران است و بر اساس برخی آمارها حجم سفرهای نوروزی به گیلان رو به رشد است و هر سال تعداد بیشتری از گردشگران و مسافران از جاذبه های گردشگری و اماکن تاریخی، تفریحی و توریستی گیلان بازدید می کنند.

مسئولان ستاد اجرایی استان گیلان نیز هر سال برای پذیرایی هرچه بهتر از مهمانان و جذب بیشتر گردشگران تمهیداتی می اندیشند تا مسافران در پایان سفر با خاطراتی خوش از گیلان به مقاصد خود بازگردند.

از اینرو برای تبیین خدمات، تمهیدات و برنامه های سفر نوروز 97 گردشگران به گیلان گزارشی تهیه شده که در ذیل می خوانیم؛

گردشگری نوروزی در کیلان

نخستین نشست ستاد اجرایی خدمات سفر نوروزی97

معاون امور عمرانی استانداری گیلان در این راستا به خبرنگار موج با تاکید بر همت جمعی برای خلق نوروزی متفاوت درسال97، از این ایام به عنوان فرصتی مناسب برای معرفی ظرفیت های گردشگری گیلان یاد کرد.

حجت شعبانپور افزود: تاکنون نخستین نشست ستاد اجرایی خدمات سفرنوروز 97 و با حضور اعضای این ستاد برگزار شده است.

وی با اشاره به آمادگی گیلان برای میزبانی از گردشگران نوروزی؛ دستور العمل اجرائی ساماندهی و ارتقاء خدمات سفر نوروز97 را راهنمایی جامع برای اعضای این ستاد خواند و گفت: در این دستورالعمل10کمیته تعریف شده که هرکدام از آنها با عضویت چند دستگاه اجرایی وظایف معینی را بر عهده دارد.

این مسئول با تاکید بر لزوم مطالعه دقیق دستورالعمل و برنامه ریزی های کافی طی مدت باقیمانده تا نوروز برای اجرای هرچه بهتر این تدابیر؛ا ذعان داشت: توسعه گردشگری و رونق اقتصادی حاصل از ورود گردشگران نوروزی ماحصل تلاش های فعالان عرصه سفر است.

شعبانپور بررسی وضعیت ایمنی نقاط حادثه خیز گیلان در جهت کاهش ترافیک و تلفات جاده ای را مورد بحث قرار داد و اذعان کرد: شبکه حمل و نقل جاده ای به دقت مورد بررسی و رفع نقص قرار گیرد.

تاکید بر نصب منظم علایم و تابلوهای راهنما در مسیرهای مواصلاتی گیلان

وی بر پاکسازی و زیباسازی هرچه بیشتر معابر شهری تاکید کرد و با اشاره به نقش خودروهای امدادی در کنترل ترافیک بیان داشت: وجود خودروهای امدادی و کمک رسان موجبات امنیت روانی مسافران نوروزی را فراهم می آورد.

شعبان پور همچنین نصب منظم علایم و تابلوهای راهنما در مسیرهای مواصلاتی استان را ضروری خواند و گفت: از مهم ترین موضوعات در راستای تسهیل ارائه خدمات به گردشگران نوروزی سهولت بخشی به جریان سفر است و در این بین می توان به ارتقا خدمات بهداشتی و ایجاد بستر مناسب برای اقامه نماز در جاده های منتهی به مرکز و شهرهای مختلف استان اشاره نمود.

معاون امور عمرانی استاندار و قائم مقام اجرای ستاد خدمات سفر استان ضمن قدردانی از تلاش های اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر طی فواصل سالجاری و موفقیت آنها در جذب شمار زیادی از گردشگران افزود: معرفی اماکن و جاذبه های گردشگری نقاط مختلف استان، اطلاع رسانی وضعیت ترافیک جاده ای، حضور به موقع نیروهای امدادی، پلیس و هلال احمر، فعال بودن دستگاه های خودپرداز و همچنین دایر بودن24ساعته سرشماره های پاسخگوی ادارات باید بطور مطلوب اجرایی شود.

این مسئول ادامه داد: حذف سرعت کاه های حادثه آفرین، اجرای نظارت های مستمر، کنترل قیمت ها، فعال نمودن اکیپ های بازرسی و همچنین استفاده از توان و پتانسیل تشکل های مردم نهاد و انجمن های صنفی از دیگر الویت های برنامه های نوروزی است.

گردشگران نوروز در گیلان

آمادگی تاسیسات اقامتی و پذیرایی گیلان/ برگزاری جشنواره های بومی- محلی در نوروز 97

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز با اشاره به آمادگی تاسیسات اقامتی و پذیرایی گیلان برای ورود مسافران نوروزی گیلان در این راستا در گفت و گو با خبرنگار موج، از برگزاری کارگاه های آموزشی متعدد برای فعالان حوزه گردشگری  خبر داد و افزود: عملیات نظارت و بازرسی نیز به صورت مستمر درحال اجرا است.

رضا علیزاده به برگزاری جشنواره های بومی- محلی و نمایشگاه های متعدد در 16 شهرستان استان طی نوروز اشاره کرد و تصریح نمود: اقلام فرهنگی و نقشه های راهنمای گردشگر نیز در نقاط مختلف شهری و جاده ای توزیع می گردد.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفر گیلان به نشست های این اداره کل با انجمن صنفی راهنمایان، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جامعه هتلداران برای خلق نوروزی متفاوت اشاره و اذعان کرد: برای رفاه حال گردشگران نرخ پذیرش هتل های استان نه تنها تغییری نداشته است، بلکه در شهرستانها با20درصد تخفیف لحاظ می گردد.

برگزاری تورهای رشت گردی در نوروز 97

وی خاطر نشان کرد: برگزاری تورهای رشت گردی و ارائه پکیج های ویژه به کردشگران برخورد با تابلو بدستان و صاحبان تاسیسات اقامتی غیرمجاز از دیگر مسایلی است که در نوروز 97 اجرایی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، با بیان اینکه این اداره کل به عنوان دبیرخانه دائمی ستاد اجرایی خدمات سفر مسئولیت کمیته برنامه ریزی آمار را بر عهده دارد، از دستگاه های عضو خواست تا با ارائه آمارهای صحیح و به موقع در کیفیت بخشی به فعالیت ستاد مذکور کمک کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج