گیلان استانی ممتاز برای معرفی و ثبت آثار و داشته های تاریخی و فرهنگی در فهرست آثار ناملموس کشور به شمار می آید.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، پیرو اظهارات مطرح شده از سوی یکی از اعضای شورای شهر رشت مبنی بر عدم ثبت میراث ناملموس رشت در آثار ملی، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی گیلان برخود می داند تا توضیحاتی در این زمینه ارائه نماید: در دوره ای که با جهانی ‌شدن و یکسان‌‌‌سازی فرهنگی مواجه‌‌ هستیم، شناسایی و بیان تفاوت‌های فرهنگی مردم جهان امری حیاتی به نظر می‌‌رسد.

در این راستا و در چند دهه اخیر معنی میراث فرهنگی توسعه یافته تا آنجا که امروز معنای این واژه صرفاً به آثار و بناهای تاریخی و همین‌طور مجموعه‌ای از اشیاء محدود نمی‌شود، بلکه شامل دارایی‌ها و ذخایر فرهنگی مردم جهان نیز می‌‌شود.

در این میان استان گیلان با تمدنی کهن و اصالتی پربار میراث ارزشمند بسیاری را در خود جای داده و باعث تمایز فرهنگی این دیار از بسیاری از نقاط ایران و جهان شده است. ثبت1066اثر در فهرست آثار ملی که 983عنوان از آن مربوط به آثار فرهنگی و تاریخی،55عنوان مربوط به آثار ناملموس،17عنوان مربوط به آثار منقول،8عنوان مربوط به رخدادهای تاریخی و 3اثر نیز مربوط به آثار طبیعی بوده؛در واقع گواهی بر هویت گیلان و تلاش کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان برای صیانت از این داشته های گرانبهاست.

بر اساس آنچه که گفته شد آثار معنوی گیلان رقم چشمگیری را در آثار ثبتی گیلان در فهرست آثار ملی به خود اختصاص داده و در بررسی  ارکان این نوع از آثار ثبتی خوراک محلی جایگاه ویژه را کسب نموده است.

تغذیه بومی مناطق نقش مهمی در شناساندن و انتقال فرهنگ جامعه و کشور دارد و بازگشت به طبیعت و اصالت فردی و اجتماعی در قالب گردشگری خوراک که شیوه ای خلاقانه ترین برای جذب گردشگر به شمار می‌ آید را پدیدار می کند.در این مبحث می توان گیلان را از مهمترین پایگاه های گردشگری خوراک ایران خواند که از دیرباز به تنوع و کثرت خوراک و چاشنی ها شهرت داشته و گواه این ادعا ثبت شهر رشت مرکز این استان در یونسکو بعنوان شهر خلاق خوراک است.

ثبت پرونده های "تهیه زیتون پرورده گیلان" به شماره1143، "شیوه پخت باقالا قاتق" به شماره 1144، "شیوه سنتی پخت میرزا قاسمی" به شماره 1145،"شیوه سنتی پخت اناربیج" به شماره 1146،"شیوه سنتی پخت مرغ ترش" به شماره 1147 نمونه ای از این ادعاست.با توجه به اینکه پرونده ثبت برخی دیگر از غذاهای محلی استان نظیر بادمجان شکم پر،باقلا وابیج،پنیر برشته و کال کباب در شرف ثبت ملی در فهرست ناملموس کشور قرار دارند،باید اذعان نمود گیلان در زمینه توسعه گردشگری خوراک توفیقات زیادی دارد زیرا گردشگرانی که این استان را بعنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند به دلیل ظاهر زیبا، طعم متفاوت و مواد اولیه طبیعی نسبت به سفارش غذاهای محلی گیلان اقدام می نمایند و علاوه بر لذت از سفر برای خود، رونق اقتصادی و اشتغال مولد را برای استان به ارمغان می آورند.

-میراث-فرهنگی-و-گردشگری-گیلان

فعالیت 292 واحد پذیرایی با مجوز اداره کل میراث فرهنگی گیلان

حال با توجه به فعالیت292  واحدپذیرایی با مجوز اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان؛ نظارت بر کیفیت خدمات ارائه شده از طریق آموزش نیروی انسانی فعال در این بخش و تاکید بر رعایت رفتار حرفه ای آنان، بررسی استانداردهای کمی و کیفی تاسیسات پذیرایی و نیز تشویق مدیران این اماکن برای استفاده از الگوهای معماری سنتی از سوی این اداره کل با جدیت و دقت دنبال می شود.

در پایان باید تصریح نمود که دست‌اندرکاران گردشگری کشورمان برای افزایش شمار گردشگران ورودی و حفظ آنان که مهم‌ترین هدف صنعت گردشگری هر کشوری است،مقوله حفظ اصالت خوراک‌های ملل توجه دارند اما آنچه مسلم است اینکه حضور سرمایه گذاران در این صنعت و توسعه گردشگری خوراک بعنوان رکن اصلی توسعه پایدار نیازمند عزم جدی تمامی مسئولان، ارائه صحیح آمار و اطلاعات و نیز حمایت از آنها در اجرای طرح های زودبازده و اشتغالزا است.

همچنین ذکر این نکته ضروریست که مسئولان و صاحبان منسب در واقع چشم بینای جامعه محسوب می شوند و بیانات آنها مورد وثوق قرار دارد؛ لذا باید برای تنویر افکار عمومی و انعکاس فعالیت های صورت گرفته در هر بخش منابع موجود شناسایی و مستندات آن مورد بررسی و مطالعه قرار گیرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج