علی‌اکبر ولایتی در شیراز با بیان اینکه وظیفه ما این است که علوم انسانی را مبتنی بر مبانی اسلامی و فرهنگی بومی پایه‌گذاری کنیم اظهار داشت: با تحول در علوم انسانی، انقلاب اسلامی تضمین خواهد شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج از شیراز، رئیس هیئت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی در دومین گردهمایی سراسری اساتید معارف اسلامی دانشگاه‌های آزاد سراسر کشور که در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد تصریح کرد: در آستانه دهه فجر انقلاب اسلامی و پس از گذشت چندین سال از پیروزی انقلاب، باید تغییری در علوم انسانی ما متناسب با آنچه در جامعه واقع است، روی دهد.

علی اکبر ولایتی تأکید کرد: دیگران برای سلطه بر کشورهای اسلامی و جهان سوم، به علوم انسانی پرداختند تا عقاید خود را بر آنها  تثبیت کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: فرویدیسم و داروینیسم را به ما تحمیل کردند در حالی که کسی جرأت نداشت در مورد تنازع بقاء و تنوع انواع حیوانات سخنی بگوید.

 مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه در دانشگاه های ما همان مبانی نظری در جامعه شناسی تدریس می شود پس کتاب‌های درسی باید تغییر پیدا کند و محتوای آن برگرفته از آثاری از فرهنگ و تمدن اسلام باشد، تصریح کرد: نمی‌شود در کتاب‌های ما در مورد دکارت و هگل و ارسطو گفته شود اما در مورد قطب‌الدین شیرازی و فخر رازی نامی برده نشود؛ لذا این طور نیست که علم از غرب شروع شده باشد و به غرب خاتمه یابد.

وی در ادامه سخنان خود به نقش علم پزشکی در تمدن پرداخت و خاطرنشان کرد: ۶۰۰ سال در جهان غرب و اسلام، "قانون" کتاب اول پزشکی دنیا به شمار می‌رفت و به عنوان کتاب درسی در دانشگاه فرانسه تدریس می‌شد.

ولایتی علت بروز انقلاب اسلامی در ایران را ناشی از این مهم دانست که مردم ایران زیر سلطه غرب نرفتند و کسانی از فرهیختگان جامعه آمدند و حرف‌هایی زدند و افزود: علت پیروزی انقلاب اسلامی این است که خودباوری به ملت ایران برگشت و امام(ره) هم به زبان ساده می‌گفت که نمی‌خواهیم دیگران بر ما سلطه داشته باشند و رمز پیروزی ما خودباوری و به این خاطر ایران الگوی کشورهای منطقه‌ است.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد تصریح کرد: خود باوری حشدالشعبی در عراق و حزب‌الله در لبنان از نتایج انقلاب اسلامی در ایران است.

ولایتی افزود: اگر حشدالشعبی را در عراق می‌بینید یعنی خودباوری مبتنی بر آنچه ایرانیان کردند چرا که آنجا که مردم احساس کنند انقلاب در خطر است به میدان می‌آیند.

رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه مردم ما بعد از انقلاب در جنگ شرکت کردند، یعنی به حرکت خویش باور دارند اظهار داشت: اینکه از حرم حضرت زینب (س) دفاع می‌کنند هم برآمده از این باور است.

وی تأکید کرد:  با تحول در علوم انسانی، انقلاب اسلامی تضمین خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج