مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از بهره‌برداری 54 طرح عمرانی این سازمان و بخش خصوصی در دهه مبارک فجر به ارزش 20 هزار و سیصدمیلیارد و 310 میلیون ریال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، حمیدرضا مومنی با تبریک دهه مبارک فجر اظهار داشت: 54 طرح از جمله پالایشگاه شیرین‌سازی گاز هنگام، ترمینال و سالن ترانزیت فرودگاه بین‌المللی قشم، اسکله 5 هزار تُنی بهمن، ساختمان جدید اداره کل غذا، دارو و استاندارد و کتابخانه عمومی شهر قشم در ایام‌الله دهه مبارک فجر به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: چندین واحد تولیدی بخش خصوصی شامل ساخت اسکله‌های شناور، لوازم آرایشی و بهداشتی، تولید مقوا از بازیافت، بسته‌بندی خشکبار، تولیدی پوشاک، فوم سقفی و دیوار، هتل و هتل آپارتمان، کاشانه‌های مهمان، مجموعه‌های گردشگری، خدماتی  و مدرسه غواصی در این ایام مبارک به بهره‌برداری می‌رسد.

پتروشیمی

ایجاد چهار تا هشت مجتمع پتروشیمی در قشم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: برای ایجاد چهار تا هشت مجتمع پتروشیمی در شهرک پتروشیمی قشم مشاور خارجی این طرح کار خود را شروع‌ کرده و از اوایل سال آینده عملیات خاکی آن آغاز می‌شود.

به گفته وی، چهار پالایشگاه نفت هم در جزیره قشم ایجاد می‌شود که تاکنون یک پالایشگاه با 30 درصد رشد فیزیکی به مرحله سفارش ماشین‌آلات رسیده و با راه‌اندازی آن 70 هزار بشکه نفت سنگین (قیر) در این جزیره تولید خواهد شد.

مومنی گفت: اسکله نفتی قشم نیز به مرحله پایانی رسیده است و اسکله 10 هزار تنی بهمن نیز تا آخر سال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی نکاتی هم در زمینه برنامه‌های حوزه کشاورزی و شیلات قشم مطرح کرد و تصریح کرد: مطالعات ایجاد سه شهرک گلخانه‌ای در زمینی به وسعت 279 هکتار در حال انجام است و یک هزار و 750 هکتار زمین هم در غرب جزیره برای پرورش میگو واگذار خواهد شد که در این بخش با صادرات میگو به چند کشور خارجی پیشرفت قابل توجهی ایجاد شده است.

راه‌اندازی خط پروازی قشم تا قبل از پایان سال هم از دیگر موضوعات این نشست بود و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: برای راه‌اندازی ایرلاین اختصاصی تفاهم نامه‌ای با بخش خصوصی برای تامین مالی 150 میلیون دلاری این طرح امضا شده است.

 

تأمین آب و برق روستاهای جزیره قشم

اجرای سیاست توسعه متوازن در جزیره قشم

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با تاکید بر سیاست توسعه متوازن در قشم، اضافه کرد: علی‌رغم گام‌های خوبی که در انتقال فعالیت‌های شیلاتی در غرب جزیره برداشته شده و برنامه فعال‌سازی کشاورزی صنعتی در بخش‌های مختلف جزیره را در دستور کار قرار داده‌ایم، اما هنوز به مرحله دلخواه در توسعه متوازن نرسیده‌ایم.

مومنی ادامه داد: بیش از 92 درصد کل درآمد جزیره قشم در حوزه تجارت دو شهر درگهان و قشم رقم می‌خورد که این امر نشان از تکمیل نشدن سیاست توسعه متوازن در این جزیره دارد.

به گفته رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم، برای ایجاد تعادل در فرآیند توسعه متوازن بورس لوازم خانگی به سمت روستای گیاهدان سوق داده شد که باید با آموزش، تبلیغات و بازاریابی نسبت به رونق آن اقدام کرد.

وی بیان داشت: روستای رمکان می‌تواند به‌عنوان بخش عمده فروشی مواد غذایی در این جزیره نقش‌آفرینی کند که باید زیرساخت‌های آن آماده شود.

مومنی تصریح کرد: برای موفقیت در جذب سرمایه‌گذار و تقویت حوزه تولید و اشتغال در جزیره باید به سرمایه‌گذاران اطلاعات کامل، صحیح و دقیق بدهیم تا بتوانند با علم و دانش برای سرمایه‌گذاری به این منطقه وارد شوند و ما مسؤول پاسخگویی به نیاز همه سرمایه‌گذاران هستیم.

وی در بخش پایانی سخنان خود از اشتغال و تولید به عنوان تاکیدات مقام معظم رهبری طی چند سال گذشته نام برد و گفت: این دو موضوع دو محور اصلی تمامی برنامه‌های سازمان منطقه آزاد قشم است.

جزیره قشم با یک هزار و پانصد کیلومتر مربع وسعت و 67 روستا به‌عنوان بزرگترین جزیره خلیج‌فارس در جنوب کشور واقع شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج