مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: ازابتدای سال جاری تاکنون 194 وقف جدید توسط واقفان نیک اندیش در استان اصفهان به ثبت رسیده است.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی اظهار داشت: میل به جاویدان زیستن همواره انسان ها را تشویق کرده است تا در کنار کار و تلاش مستمر خود به ایجاد بنا و کارهای یادگاری بپردازند که در حیات آنها وهمچنین پس از وفاتشان، منشأ خیر و منبع برکات گردند و برای جامعه مفید باشند.

وی افزود: یکی از راه های استمرار نیکوکاری و کمک به هم نوع، سنت حسنه وقف است که شخص واقف با وقف اموال و املاک خود برای امور خیریه و عام المنفعه، درآمد آن موقوفات را به امور خیریه اختصاص می دهد و مادام که آن موقوفه یا موقوفات باقی است، متولیان و متصدیان امر وقف موظف به اجرای نیات خیر واقف هستند.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: همچنین در فقه اسلام نیز وقف همواره به عنوان بحثی مهم مورد توجه بوده و ویژگی های منحصر به فردی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی بیان کرد: هدف اساسی و اصلی همه نظام های اسلامی، از جمله نظام اقتصادی اسلام، کمال ابدی یعنی تقرّب الی الله است.  از دیدگاه قرآن کریم و روایت های معصومین (ع)، انفاق های مالی چه واجب و چه مستحب، برای نیل به این هدف نهایی نقشی بس عظیم و اساسی دارند.

اصفهان - وقفمدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در ادامه به جایگاه وقف در پیشرفت و رشد جهان اسلام اشاره کرد و گفت: وقف همچنین یکی از عمده‌ترین زیرساخت های اقتصادی جهان اسلام و از ارزش های مطرح شده در جهان بینی دینی است که نقشی مؤثر در شکل گیری ساخت فضایی شهرهای دوره اسلامی، به ویژه شهرهای ایران داشته است.

وی به تاثیر فرهنگ وقف در جهان کنونی اشاره کرد و افزود: وقف به عنوان یک سرمایه عظیم مالی، تأثیر بسزایی در استقلال اقتصادی و رشد و توسعه ملی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین صادقی اظهار داشت: باتلاش و پیگیری های انجام شده در استان اصفهان بیش از 60 کمیته یاوران وقف تشکیل شده است که هدف از تشکیل این کمیته ها شناسایی نیازهای روز جامعه و همچنین استفاده از پتانسیل های واقفان در جهت ایجاد وقف های جدیدی برای برطرف کردن این نیازها است.

 وی گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 194 وقف جدید با نیات مذهبی، قرآنی، فرهنگی، اجتماعی به ثبت رسیده است که از این تعداد 92 وقف انتفاعی و 102 وقف نیز منفعتی است.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان افزود:  بیشترین وقف های به ثبت رسیده در استان اصفهان متعلق به شهرستان های گلپایگان با20 وقف ، نجف آباد با 17 وقف و کاشان با 15 وقف است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج