نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به غفلت‌های صورت گرفته پیرامون مسئله زکات گفت: وجوب پرداخت زکات توسط مبلغان دینی متخصص در میان مردم تبیین شود.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد در دیدار با بازرس ویژه شورای زکات با اشاره به غفلت‌های صورت گرفته پیرامون مسئله زکات، اظهار داشت: زکات به نوعی مالیات حکومتی است چرا که توسط حکومت، جمع‌آوری می‌شود.

وی با بیان اینکه محل مصرف زکات فقط فقرا نیست، افزود: می‌توان آن را در راه خدا همچون پل‌سازی، جاده و غیره استفاده کرد، در این راستا باید گفت تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به این دلیل که حکومت اسلامی نبود، جمع‌آوری زکات امکان‌پذیر نبود.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان با اشاره به علل مغفول ماندن مسئله زکات پس از پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: موضوع زکات امری حکومتی است، مالیات اسلامی به دست حکومت اسلامی دریافت می‌شود و به همین دلیل این موضوع بین علما و منبری‌ها مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه در زمان نبی مکرم اسلام (ص) و امام علی (ع) مأمورانی موظف به دریافت زکات بودند و مالیات دریافت نمی‌شد، ادامه داد: اما امروز مالیات توسط دولت دریافت می‌شود و بودجه حکومت اسلامی همانند صدراسلام تنها وابسته به زکات نیست و همین موضوع بر غفلت از مسئله زکات اثر گذاشته و آن را در حاشیه قرار داده است.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه باید روحانیون وجوب زکات را در میان مردم به‌صورت ویژه و تخصصی تبیین و تشریح کنند، خاطرنشان کرد: باید تولیدات رادیویی و تلویزیونی برای پخش در صداوسیما آماده شود تا رسانه ملی بتواند نسبت به موضوع زکات اطلاع رسانی داشته باشد.

وی با اشاره به اهمیت مسئله زکات در قرآن و روایات بیان کرد: در قرآن کریم همواره زکات پس از نماز آمده است و در روایت اسلامی، جزء ارکان اسلام معرفی شده است.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان اضافه کرد: هنگامی که از امام معصوم (ع) سئوال شد که اهمیت کدام بیشتر است، امام(ع) می‌فرماید براساس قرآن کریم، نماز اهمیت بیشتری نسبت به زکات دارد.

وی با بیان اینکه زکات رتبه نخست را در فروع دین دارد، گفت: در روایتی آمده است که دو شخص هستند که در هنگام مرگ به آن‌ها گفته می‌شود «یهودی و یا نصرانی بمیر»، یکی کسی که مستطیع شده و حج به‌جا نیاورده است و دیگری کسی که زکات نداده است.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه پرداخت زکات از پرداخت خمس آسان‌تر است، اظهار داشت: وجوب زکات بالاتر از وجوب خمس است و امام علی (ع) در روایتی می‌فرمایند، اگر مردم زکات مالشان را می‌دادند مسلمان فقیری وجود نداشت.

نماینده ولی‌فقیه در استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر، باید موضوع وجوب زکات و ادای تکلیف دینی تبیین شود، افزود: اگر خطبا و ائمه جمعه، عظمت و اهمیت زکات را برای مردم بازگو کنند، آن‌ها بیشتر در پرداخت زکات دقت می‌کنند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج