مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان از شناسایی 13 کانون بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و انهدام بیش از 300 هزار مرغ تخم گذار و بومی مشکوک و مبتلا به این بیماری دراین منطقه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، شهرام موحدی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: تاکنون هشت کانون بیماری در گلپایگان، چهار کانون در خمینی شهر و یک کانون در نجف آباد شناخته شده‌اند که اقدامات لازم برای پاکسازی و انهدام طیور بیمار در این کانون ها انجام گرفت.

وی افزود: خسارت کنونی بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به واحدهای مرغ داری این خطه را افزون بر 15 میلیارد ریال تخمین زد .

وی از تشکیل ستاد مدیریت بحران برای آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استانداری خبر داد و گفت: برگزاری مانور آمادگی در برابر آنفلوانزا، آموزش امنیت زیستی، آموزش مرغداران، آموزش مسئولان و کارشناسان شبکه دامپزشکی ازجمله اقدام‌هایی است که صورت گرفته است

موحدی  بیان کرد : امسال بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان 2 ماه زودتر نسبت به سال گذشته آغاز شده  که تداوم آلودگی و بقای ویروس در نیمه اول سالجاری از مهمترین دلایل طغیان پیش از موعد آن محسوب می شود.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت : حدود 40 بیماری در حوزه دام و طیور در حال کنترل است که آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یکی از آنها محسوب می شود.

موحدی گفت : آنفلوانزای پرندگان جمعیت انسانی و حیوانی با سویه های مختلف را تحت تاثیر خود قرار داده است و اکنون ویروس H5N8 در کشور ما وجود دارد و سویه جدید H5N1 در روسیه شناسایی شده است.

وی همچنین با اشاره به وجود 400 واحد مرغداری غیرمجاز دراستان اصفهان، گفت:برخورد با واحدهای مرغداری غیرمجاز در حوزه وظایف سازمان جهاد کشاورزی است.

موحدیتصریح کرد: سال گذشته سه میلیارد تومان غرامت برای از بین بردن طیور بیمار پرداخت و سه میلیون قطعه طیور نیز معدوم شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان با بیان اینکه کلیه مواد غذایی مزرعه پرورش طیور باید تحت نظارت دامپزشکی تهیه شود گفت : هرگونه ورود و خروج مواد مرغداری اعم از دان، کود مرغی، تخم‌مرغ و غیره باید با گواهی سلامت و با مجوز از دامپزشکی انجام شود.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج