آیت الله نوری همدانی با اشاره به اغتشاشات اخیر گفت: اگر در خط رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کردیم، این مشکلات پیش نمی‌آمد، برخی از مسئولان به وظیفه خودشان عمل نکردند و این اعتراضات به وجود آمد که دشمنان کشورمان را شاد کرد لذا هر چه زودتر باید ریشه اغتشاشات و نا آرامی‌ها باید روشن شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله العظمی حسین نوری همدانی در دیدار جمعی از اعضای ستاد نماز جمعه استان قم که در دفتر این مرجع تقلید برگزار شد، با اشاره به ویژگی‌های دنیا گفت: بر اساس سخنان امام علی(ع)، دنیا قرارگاهی است تا انسان در آن تکامل پیدا کند.

وی افزود: صحیفه سجادیه یکی از کتاب‌های مهم است و با مطالعه این کتاب یاد می‌گیریم که چگونه با خداوند صحبت کنیم، در صحیفه سجادیه ادعیه امام سجاد(ع) جمع‌آوری شده است.

این استاد برجسته حوزه اظهار داشت: وحدت میان شیعه و سنی یکی از برکات انقلاب اسلامی است، دشمنان اسلام جریانی را به وجود آوردند تا بین شیعه و سنی تنش ایجاد کنند ولی امام خمینی(ره) سعی کردند که این تنش را از بین ببرند.

وی با اشاره به نکات ضروری برای ائمه جمعه اظهار داشت: آن‌ها باید در خطبه‌های نماز جمعه از خداوند سخن بگویند، در این راستا می‌توانند از خطبه‌های توحیدی امام علی(ع) در نهج البلاغه استفاده کنند؛ خطبه‌های نماز جمعه قم تنها مورد توجه مردم این شهر نیست، بلکه این خطبه‌ها در سراسر جهان انعکاس پیدا می‌کند.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه ائمه جمعه باید خودشان مجسمه تقوا باشند و در خطبه‌های نماز جمعه از تقوا سخن بگویند، تأکید کرد: تقوا در واقع در نظر گرفتن خداوند در همه کارها است؛ ائمه جمعه باید به سیاست روز و وضعیت جهان آشنا باشد، انسان عاقل کسی است که زمان خودش را بشناسد، باید از اوضاع جهان آگاه باشیم و در این راستا مطالعه زیاد یک ویژگی ضروری برای ائمه جمعه است.

وی موعظه و نصیحت را مهم دانست و تصریح کرد: هیچ‌کس از موعظه بی‌نیاز نیست و همه باید موعظه شوند؛ رضاخان برای کوبیدن دین و روحانیت در ایران به قدرت رسید، در زمان رضاخان تبلیغات زیادی علیه روحانیت می‌شد و به همین دلیل برخی از افراد به روحانیون توهین می‌کردند.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به سیره ائمه معصومین(ع) در برخورد اهل سنت، اظهار کرد: اهل‌بیت(ع) به ما شیعیان توصیه کردند که به مساجد اهل سنت برویم و در نماز جماعت اهل سنت شرکت کنیم، برخی از علمای بزرگ شیعه همچون شیخ طوسی در حوزه‌های علمیه اهل سنت درس خواندند.

وی افزود: نماز جمعه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نبود، اما اکنون افراد شایسته و برگزیده‌ای در نهاد نماز جمعه حضور دارند و باید از این جایگاه برای هدایت مردم استفاده کنند؛ یکی از توصیه‌های امام خمینی(ره) مطالعه وصیت‌نامه‌های شهدا است و با مطالعه این وصیت‌نامه‌ها متوجه می‌شویم که شهدا برای چه چیزهایی به شهادت رسیدند.

آیت الله نوری همدانی با اشاره به اغتشاشات اخیر نیز گفت: اگر در خط رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کردیم، این مشکلات پیش نمی‌آمد، برخی از مسئولان به وظیفه خودشان عمل نکردند و این اعتراضات به وجود آمد که دشمنان کشورمان را شاد کرد لذا هر چه زودتر باید ریشه اغتشاشات و نا آرامی‌ها باید روشن شود.

خاطرنشان می‌شود: در این دیدار جمعی اعضای برتر ستاد نماز جمعه استان قم با حضور حضرت آیت الله نوری همدانی تجلیل به عمل آمد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج