مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان از تجهیز ۳۳ دستگاه از چاه‌های اضطراری تامین آب شهرستان بندرعباس مرکز استان به کنتورهای حجمی هوشمند خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت توحیدی بعد از ظهر امروز در نشستی خبری اظهار داشت: این چاه‌ها، چاه‌های کمک شرب شمیل و نیان هستند که به عنوان چاه‌های اضطراری تامین کننده آب شرب شهر بندرعباس بخشی از نیاز این شهر را تامین می‌کنند.

وی افزود: عملیات تجهیز این چاه‌ها در مدت زمان چهار ماه و با صرف اعتباری افزون بر 200 میلیون تومان انجام می‌شود.

مدیر بهره‌برداری و نگهداری از تاسیسات آبی شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان خاطرنشان کرد: کنتورهای هوشمند، میزان برداشت آب از هر چاه را مطابق پروانه بهره‌برداری و برابر میزان حجم برداشت سالانه درج شده در پروانه را تنظیم و از برداشت اضافی جلوگیری و آب برداشتی از چاه‌ها را اندازه‌گیری می‌کند.

توحیدی با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آب زیرزمینی هرمزگان، تصریح کرد: به دلیل برداشت‌های بی رویه در سال‌های گذشته، هم اکنون این منابع شرایط مناسبی ندارند و از همین رو نظارت بر میزان برداشت از این منابع بسیار ضروری است.

این مقام مسئول با اشاره به وجود بیش از پنج هزار حلقه چاه غیرمجاز در هرمزگان، گفت: کاهش آبدهی چاه‌های عمیق و نیمه عمیق، هدر رفتن مقدار زیادی آب کشاورزی، تحمیل هزینه‌های اضافی به کشاورزان، از دست رفتن دائمی بخشی از گنجایش آبخوان، از بین رفتن پوشش گیاهی و ورود آب‌های شور یا آلوده به داخل سفره آب شیرین بخشی از آثار مخرب برداشت‌های غیرمجاز از چاه‌هاست.

وی با اشاره به تلاش این شرکت برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان، افزود: در همین راستا اکیپ‌های گشت و بازرسی برای نظارت بر چاه‌های مجاز و جلوگیری از حفر چاه‌های غیر مجاز و برداشت شن غیرمجاز و غیر اصولی و ماسه از رودخانه‌های استان به طور شبانه روز دشت‌ها را کنترل می‌کنند.

توحیدی با اشاره به بحران کم آبی در استان، تاکید کرد: با توجه به این بحران، انسداد چاه‌های غیرمجاز برابر حکم قضایی در اولویت کاری این شرکت قرار دارد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج