آیت‌الله نوری همدانی:باید ریشه اغتشاشات اخیر پیدا شود. اگر در خط رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کردیم، این مشکلات پیش نمی‌آمد، برخی از مسؤولان به وظیفه خودشان عمل نکردند و این اعتراضات به وجود آمد که دشمنان کشورمان را شاد کرد.

به گزارش خبرگزاری موج از قم، آیت‌الله حسین نوری همدانی ظهر امروز در دیدار جمعی از اعضای ستاد نماز جمعه استان قم با اشاره به ویژگی‌های کتاب نهج البلاغه اظهار کرد: افتخار می‌کنیم بعد از قرآن، کتاب بزرگی همچون نهج البلاغه داریم، امام علی(ع) 480  خطبه ایراد کرد و برخی از این خطبه‌ها توسط سید رضی در کتاب نهج البلاغه جمع آوری شد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: نامه امام علی(ع) به مالک اشتر در واقع منشور حکومت داری است که برای اداره بشر چه گونه باید برنامه ریزی صورت بگیرد و نامه امام علی(ع) به مالک اشتر در سازمان ملل نگه داری می‌شود.آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به ویژگی‌های دنیا اظهار کرد: براساس سخنان امام علی(ع)، دنیا قرارگاهی است تا انسان در آن تکامل پیدا کند.

وی ادامه داد: صحیفه سجادیه یکی از کتاب‌های مهم است و با مطالعه این کتاب یاد می‌گیریم که چگونه با خداوند صحبت کنیم، در صحیفه سجادیه ادعیه امام سجاد(ع) جمع آوری شده است.استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: وحدت میان شیعه و سنی یکی از برکات انقلاب اسلامی است، دشمنان اسلام جریانی را به وجود آوردند تا بین شیعه و سنی تنش ایجاد کند ولی امام خمینی(ره) سعی کردند که این تنش را از بین ببرند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به سیره ائمه معصومین(ع) در برخورد اهل سنت اظهار کرد: اهل‌بیت(ع) به ما شیعیان توصیه کردند که به مساجد اهل سنت برویم و در نماز جماعت اهل سنت شرکت کنیم، برخی از علمای بزرگ شیعه همچون شیخ طوسی در حوزه‌های علمیه اهل سنت درس خواندند.

وی ادامه داد: نماز جمعه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران نبود، اما اکنون افراد شایسته و برگزیده ای در نهاد نماز جمعه حضور دارند و باید از این جایگاه برای هدایت مردم استفاده کنند.استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: یکی از توصیه‌های امام خمینی(ره) مطالعه وصیت‌نامه‌های شهدا است و با مطالعه این وصیت‌نامه‌ها متوجه می‌شویم که شهدا برای چه چیزهایی به شهادت رسیدند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به نکات ضروری برای ائمه جمعه اظهار کرد: آنها باید در خطبه‌های نماز جمعه از خداوند سخن بگویند، در این راستا می‌توانند از خطبه‌های توحیدی امام علی(ع) در نهج البلاغه استفاده کنند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم بیان کرد: ائمه جمعه باید خودشان مجسمه تقوا باشند و در خطبه‌های نماز جمعه از تقوا سخن بگویند، تقوا در واقع در نظر گرفتن خداوند در همه کارها است.

وی ادامه داد: ائمه جمعه باید به سیاست روز و وضعیت جهان آشنا باشد، انسان عاقل کسی است که زمان خودش را بشناسد، باید از اوضاع جهان آگاه باشیم و در این راستا مطالعه زیاد یک ویژگی ضروری برای ائمه جمعه است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: رضاخان برای کوبیدن دین و روحانیت در ایران به قدرت رسید، در زمان رضاخان تبلیغات زیادی علیه روحانیت می‌شد و به همین دلیل برخی از افراد به روحانیون توهین می‌کردند.

آیت‌الله نوری همدانی هوشیاری را وظیفه مردم دانست و تصریح کرد: باید ریشه اغتشاشات اخیر پیدا شود. اگر در خط رهبر معظم انقلاب حرکت می‌کردیم، این مشکلات پیش نمی‌آمد، برخی از مسؤولان به وظیفه خودشان عمل نکردند و این اعتراضات به وجود آمد که دشمنان کشورمان را شاد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج