رئیس اداره مشارکت ها و مدارس غیر دولتی آموزش و پرورش استان گیلان گفت: پنجمین دوره طرح نظارت همتا در 69 مدرسه آموزش از راه دور استان اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، حمید آقاجانی با اشاره به تحصیل 4 هزار و 500 دانش آموز در مدارس آموزش از راه دور گیلان گفت: در طرح همتا روسای ادارات مدارس غیر دولتی و کارشناسان به صورت دوره ای از مدارس استان های همجوار بازدید می کنند و ضمن بررسی مسائل آموزشی و اجرای بخشنامه ها از تجربیات یکدیگر در این زمینه بهره مند می شوند.

وی با اشاره به مهم ترین شاخص های مورد بررسی در مدارس از راه دور خاطرنشان کرد: تهیه و تدوین برنامه سالانه مدارس از راه دور، نحوه ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره، میزان مشارکت دانش آموزان در فعالیت های فرهنگی، نحوه هدایت و رهبری فعالیت های آموزشی و پرورشی، تأمین تجهیزات و امکانات کافی، تأمین نیروی انسانی متناسب با تعداد دانش آموزان، دریافت شهریه مطابق با مقررات و ضوابط، مناسب بودن موقعیت و فضای مدرسه و امکانات و تجهیزات هوشمند در مدارس، برخی از مهم ترین شاخص های مورد بررسی در طرح همتا است.

رئیس اداره مدارس غیر دولتی استان گیلان در ادامه گفت: مدارس آموزش از راه دور از سال 1383 در کشور آغاز به کار کرده و در حال حاضر 200 هزار دانش آموز در هزار و 722 مدرسه آموزش از راه دور کشور به تحصیل می پردازند.

آقاجانی با اشاره به نوع خدمات ارائه شده در مدارس از راه دور گفت: کلیه خدمات آموزشی به شکل نیمه حضوری ( حدود 6 جلسه ) و غیر حضوری انجام می شود و تمام کسانی که دارای تحصیلات ابتدایی و بعد از آن در هر سن و شغلی می توانند به تحصیل خود ادامه دهند.

وی در ادامه افزود: بر اساس تفاهمنامه ای که با نهضت سوادآموزی  منعقد شده است افرادی که موفق به اتمام دوره دبستان نشده اند تا پایان دوره ابتدایی در کلاس های سوادآموزی تحصیل می کنند و پس از اتمام این دوره می توانند جهت ادامه تحصیل به مدارس آموزش از راه دور مراجعه کنند.

رئیس اداره مدارس غیر دولتی و مشارکت های مردمی در پایان گفت: لزوم تدوین آیین نامه مدارس آموزش از راه دور بر اساس مدارس غیر دولتی، مشکلات مالی مربوط به تجهیز و ساخت مدارس و برخی اشکالات مربوط به سامانه های مختلف جهت ثبت نام دانش آموزان، از چالش های مدارس از راه دور هستند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج