جانشین اجتماعی- امنیتی قرارگاه شهید برونسی کودکان را آینده سازان این جامعه خواند و گفت: در روایات آمده که چنانچه یک انسان را به قتل برسانی مثل این است که تمام بشریت را کشته اید.

به گزارش خبرگزاری موج از مشهد،سرهنگ علی اکبر افراسیابی امروز در آیین افتتاحیه سومین جشنواره «غنچه های امید» که در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار شد، ضمن تاکید بر مسئله تربیت، خطاب به مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی‌های شهر مشهد، اظهار کرد: شما با افرادی در ارتباط هستید که تازه وارد زندگی شده و زمان شکل گرفتن آنان است.

جانشین اجتماعی- امنیتی قرارگاه شهید برونسی تربیت را مقدم بر آموزش دانست و ادامه داد: افراد بسیاری هستند که شاید سواد نداشته باشند؛ اما چون به خوبی تربیت شدند، انسان‌های شریف، سودمند و اثرگذاری برای جامعه هستند.

وی بیان کرد: طی بررسی‌هایی انجام شده در حاشیه شهر مشهد مشخص شد که کودکان سه تا شش سال از افراد آسیب‌پذیر در آن مناطق هستند که می‌بایست مورد توجه از نظر تربیتی قرار گیرند.

افراسیابی یادآور شد: چنانچه به تاریخ نیم نگاهی بیندازید خواهید دید برای بدبین کردن افراد به دین ابتدا از کودکان آغاز می‌کنند به طور مثال دیده شده که در زمان معاویه تعدادی برده برای بچه‌ها می‌خریدند و پس اینکه بین کودک و برده انس ایجاد شد، برده را از آنان جدا کرده و می‌گویند علی(ع) این برده را گرفته است تا این‌گونه کودکان را به دین و امام علی(ع) بدبین کنند.

جانشین اجتماعی- امنیتی قرارگاه شهید برونسی ضمن اشاره به این موضوع که افراد در زمان کودکی برای یادآگیری آماده‌تر هستند، تصریح کرد: به همین دلیل معتقدیم که مربیان مهدهای کودک و پیش دبستانی کاری ماندنی در دستانشان است.

وی کودکان را آینده سازان این جامعه خواند و اضافه کرد: در روایات آمده که چنانچه یک انسان را به قتل برسانی مثل این است که تمام بشریت را کشته اید و چنانچه یک انسان را نجات دهید مانند این است که همه انسان‌ها را نجات داده‌اید.

افراسیابی تاکید کرد: بنابراین مربیان در مسیر زنده کردن یک انسان کار می‌کنند و می‌توانند افرادی همچون امام(ره)، شهید مطهری، مقام معظم رهبری و هزار شهید مدافع حرم و یا زنانی تاریخ ساز که بر بشریت اثرگذار بودند را تربیت کنید.

داشتن «صداقت» در روند تربیتی بسیار مهم است

در ادامه این مراسم حجت الاسلام محمدحسن راستگو، قصه‌گوی قدیمی صدا و سیما بر نقش تربیتی مربیان تاکید و ضمن امانت خواندن کودکان نزد مربیان، بیان کرد: باید مراقب بود که انتهای سال که والدین فرزندان خود را از شما تحویل می‌گیرند حق امانت رعایت شده باشد.

وی صداقت را در روند تربیتی و آموزشی مهم خواند و ادامه داد: قرآن کتاب هدایت انسان است که در آن داستان‌های بسیاری آورده شده که تمامی این داستان‌ها برای هدایت و تربیت انسان آورده شده است.

بنیان گذار طرح تربیت مربی کودک ونوجوان حوزه علمیه قم افزود: داستان یکی از مقولاتی است که به راحتی می‌توان با بهره‌گیری از آن با کودکان ارتباط برقرار کرد، البته باید کودکان را در داستان گویی همراه کرد.

راستگو با اشاره به اینکه مکانی که کودکان در آن آموزش می‌بینند نیز حائز اهمیت است، تصریح کرد: همچنین مربیان می‌بایست به نحوه پوشش و رنگ‌هایی که در پوشش استفاده می‌کنند، توجه کنند.

ثبت نام بیش از 6 هزار کودک در سومین جشنواره «غنچه‌های امید»

در بخش دیگری از این مراسم ملیحه غیور، دبیر سومین جشنواره «غنچه‌های امید» گفت: این جشنواره برای سومین سال پیاپی در حال با هدف افزایش روحیه جامعه‌پذیری کودکان از طریق برگزاری مسابقات فرهنگی و هنری که بهترین آوردگاه به جلوه نشستن استعدادهای ناب کودکان این مرز و بوم است، برگزار در حال برگزاری است.

وی ارتقاء و پرورش سطح مهارت خلاقیت، تفکر و تعامل گروهی در کودکان، آشنا کردن کودکان با مناسبت‌های ملی،  مذهبی، اجتماعی و آموزش غیر مستقیم مفاهیم و آموزه‌ای انقلابی، ایجاد تحرک و پویایی و شبکه ارتباطی سازنده بین مهد ها همراه با انتقال تجربیات مربیان در راستای توانمند سازی مربیان را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد.

غیور در ادامه دکلمه، سرود، الگوی برتر یاددهی و یادگیری،  روخوانی قرآن، نمایش عروسکی، کاردستی و قصه گویی، مهارت‌های حسی و حرکتی، پرده خوانی  و کتاب خوانی را از جمله قالب‌های این جشنواره خواند.

دبیر سومین جشنواره «غنچه‌های امید» ادامه داد: سیره و فرهنگ رضوی، دهه فجر ایثار و شهادت، آداب شهروندی و خانواده از جمله موضوعاتی است که در این جشنواره مد نظر قرار دارد.

وی ضمن اشاره به این مطلب که بیش از 6000 هزار کودک از 345 مهد و مراکز پیش دبستانی سراسر مشهد برای شرکت در این جشنواره شرکت کرده‌اند، گفت: همچنین حدود 700 مربی و 150 مادر در این دوره از جشنواره ثبت نام کرده‌اند.

غیور در پایان گفت: بهمن ماه سال جاری داوری آثار و اسفند ماه نیز اختتامیه برگزار خواهد شد.

 

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج