معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان فارس گفت: مرحله استانی دوازدهمین جشنواره قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران در رشته قرائت ترتیل و تحقیق برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از شیراز، سیده رقیه علوی معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان فارس، در حاشیه برگزاری این رویداد قرآنی گفت: مرحله استانی دوازدهمین جشنواره قرآن و عترت حوزه‌های علمیه خواهران در رشته قرائت ترتیل و تحقیق برگزار شد.

وی با اشاره به روایتی از پیامبراکرم(ص) که می‌فرمایند: «حسّنوا القرآن بأصواتکم، فإنّ الصّوت الحسن یزید القرآن حسناً»، به تأثیر برگزاری این مسابقات بر تربیت استعدادهای قرائت استان، تأکید کرد و افزود: اولین پل ارتباطی ما با قرآن قرائت است و چه خوب است که این قرائت با صوت زیبا و لحن نیکو باشد. 

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان فارس با اشاره به روایت دیگری از حضرت رسول(ص) که می‌فرمایند: «القرآن مأدبه الله، فتعلموا مأدبته ما استطعتم»، گفت: قرآن کریم سفره ضیافت الهی است و این جشنواره فرصتی است تا بتوان از این سفره با برکت بهره گرفت.

وی تعداد متسابقین سال گذشته در این جشنواره را 266 نفر اعلام کرد و افزود: امسال استقبال از این مسابقه در سطح مدارس علمیه خواهران استان فارس نسبت به سال گذشته با رشد 68 درصدی همراه بوده است که از این تعداد 340 نفر در رشته ترتیل و 15 نفر در رشته تحقیق شرکت کرده‌اند که مدارس علمیه خواهران فسا، مرودشت، نی‌ریز و آباده طشک در مرحله مدرسه‌ای این بخش از جشنواره از بیشترین آمار مشارکت برخوردار بوده‌اند.

وی به بیان اهداف برگزاری این جشنواره پرداخت و بیان کرد: تقویت انس با قرآن و روایات اهل بیت(علیهم‌السلام)، ترویج فرهنگ قرآن و عترت، زمینه سازی برای شکوفایی و تقویت استعدادهای علمی هنری و ادبی طلاب، گسترش فعالیتهای علمی هنری طلاب، شناسایی، معرفی، و تجلیل از طلاب خلاق و توانمند در زمینه های علمی، هنری و ادبی و جهت دهی مطالعات قرآنی و حدیثی طلاب در موضوعات کاربردی از عمده اهداف برگزاری جشنواره قرآن و عترت است که سعی داریم با فعال کردن کانون قرآن و عترت به این اهداف برسیم. 

علوی با اشاره به درخشش طلاب خواهر استان فارس در اختتامیه مرحله کشوری یازدهمین جشنواره قرآن و عترت، اظهار داشت: طلاب استان در اغلب بخش‌های جشنواره سال گذشته، حائز رتبه‌های اول تا سوم شدند که انتظار می‌رود امسال نیز با توجه به رشدکمی و کیفی مشارکت طلاب در مرحله مدرسه‌ای این نتایج درخشان تکرار شود.

این استاد حوزه با اشاره برگزاری مرحله کشوری جشنواره در اسفندماه تصریح کرد: دو گروه داوری در بخش‌های صحت قرائت و تجوید، صوت و لحن و وقف و ابتدا به ارزیابی قرائت‌های طلاب شرکت کننده پرداختند. طلابی که حداقل 90 درصد نمره آزمون را کسب کنند، به مرحله کشوری که در قم برگزار می‌شود، راه خواهند یافت.

وی در رابطه با تغییرات مسابقه نسبت به سال گذشته گفت: سال گذشته بخش مفاهیم رشته قرائت بصورت اینترنتی و آنلاین برگزار شد. اما امسال این بخش در شیراز بصورت حضوری و طی آزمون کتبی برگزار شد.

معاون فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان فارس در تشریح محورهای مسابقات حفظ ترتیبی، گفت: مرحله مقدماتی مسابقات حفظ ترتیبی در سه مقطع 10، 15، 20 جزء، سیزدهم دیماه در مدارس علمیه خواهران استان فارس برگزار خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج