معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان کرمانشاه گفت: درصد بی‌سوادی استان کرمانشاه در گروه سنی ۱۰ سال به بالا نیز بر اساس این سرشماری ۱۵.۴ درصد است که این آمار در کشور ۱۱.۸ درصد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، محمدرضا بسامی در نشست خبری به مناسبت هفته بزرگداشت سوادآموزی در کرمانشاه بابیان این مطلب که در حال حاضر حدود ۵۴ هزار نفر بی‌سواد ۱۰ تا ۴۹ ساله در استان داریم، ابراز داشت: بر اساس آخرین سرشماری صورت گرفته در سال ۹۵ درصد باسوادی استان کرمانشاه در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال ۹۴.۴ درصد بوده و این در حالی است که این رقم در کشور ۹۵.۴ درصد است.

وی بابیان اینکه بر اساس سرشماری سال ۹۵ درمجموع ۷۰ هزار و ۷۳۴ نفر بی‌سواد بین ۱۰ تا ۴۹ ساله در استان کرمانشاه داریم، افزود: این آمار احتمالاً در حال حاضر حدود ۵۴ هزار نفر است و به راین اساس سرشماری سال ۹۵ درصد باسوادی استان کرمانشاه در گروه سنی ۱۰ سال به بالا ۸۴.۶ درصد است که این آمار در کشور ۸۸.۲ درصد هست.

بسامی در ادامه جمعیت ۱۰ تا ۲۰ ساله را حساس‌ترین جمعیت ازنظر سوادآموزی عنوان کرد و افزود: در سرشماری سال ۹۵ درمجموع ۹۹ درصد جمعیت استان باسواد بوده‌اند که این میزان در کشور ۹۸.۲ درصد بوده است.

وی اشاره‌ای هم به پاداش‌های در نظر گرفته‌شده برای آموزش‌دهندگان داشت و گفت: برای آموزش‌دهندگان دوره سوادآموزی ۷۲۰ هزار تومان به‌عنوان پاداش در نظر گرفته‌شده، ضمن اینکه برای آموزش‌دهندگان دوره‌های تحکیم و انتقال به ترتیب ۱۳۰ و ۸۴۰ هزار تومان به‌عنوان پاداش در نظر گرفته‌شده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش‌وپرورش استان کرمانشاه بیان کرد: بی‌سوادانی که برای اولین بار در دوره‌های سوادآموزی شرکت کنند در صورت قبولی جایزه ۱۴۴ هزارتومانی دریافت خواهند کرد.

وی در ادامه بابیان اینکه امسال شش موسسه در استان با آموزش‌دهندگان سوادآموزی قرارداد می‌بندند، گفت: سال گذشته یازده موسسه این کار را انجام می‌دادند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج