معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان در نشست خبری با اصحاب رسانه استان، از وجود 86 هزار و 394 بی‌سواد مطلق در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج از لرستان، معاون سوادآموزی آموزش و پرورش لرستان در نشست خبری با اصحاب رسانه، از وجود 86هزار و 394 بی‌سواد مطلق در استان خبر داد و گفت: حجم ابلاغی استان برای برنامه‌های سوادآموزی در سال جاری 17هزار و 500نفر بود که از این تعداد 9هزار نفر در دوره سوادآموزی، 7 هزار نفر در دوره انتقال و یک هزار و 500نفر در دوره تحکیم سوادآموزی قرار دارند.

هاشم دالوند عملکرد استان را فراتر از آمار ابلاغی اعلام کرد و افزود:  تاکنون 17هزار و 700 نفر را در سطح استان تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار داده‌ایم.

وی در ادامه  از وجود 86هزار و 394 بی‌سواد مطلق در استان خبرداد و تصریح کرد: شرایط به گونه‌ای است که در حال حاضر نمی‌توان گفت به‌طور کامل پرونده بی‌سوادی بسته شده است.

دالوند، ادامه داد: رسانه‌ها به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی می‌توانند جلوی مفسده را بگیرند، همان‌گونه که خبرنگاران سبب صلح و همبستگی می شوند ، می‌تواند در مقابله با دشمنان نظام با اطلاع‌رسانی دقیق دشمن را از دوست تشخیص دهند.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش لرستان با بیان این‌که 92.5 درصد جمعیت استان باسواد هستند و 86هزار و 394 بی‌سواد مطلق هستند، اضافه کرد: از این میزان بی‌سواد، تعداد 31هزار و 696 نفر مرد و 54 هزار و 697 نفر زن هستند.

معاون آموزش و پرورش لرستان با بیان این‌که سیاست‌های آموزش و پرورش را به‌خوبی اجرایی کردیم، درباره مراکز یادگیری محلی، بیان کرد: این مراکز در کشور و استان نوپاست و در استان هم تاکنون 14مرکز یادگیری محلی راه اندازی شده که در آن مهارت های زندگی هم به سوادآموزان آموزش داده می شود .

وی در ادامه به همکاری با کمیساریای عالی پناهدگان خارجی هم اشاره کرد و افزود:  در اردوگاه شهرستان ازنا 20 تبعه خارجی تحت پوشش برنامه‌های سوادآموزی قرار گرفته است

دالوند  به آموزش 41مددجو در مراکز اصلاح و تربیت هم اشاره و اضافه کرد: یکی‌از سیاست‌های آموزش و پرورش در مراکز یادگیری محلی آموزش مهارت‌ها به مدت 120 دقیقه است.

وی  یکی‌از برنامه‌های نهضت سوادآموزی را واگذاری سوادآموزی به بخش خصوصی برشمرد و ادامه داد: این مؤسسات براساس میزان سرانه از ما حقوق می‌گیرند؛ براساس هر قبولی در دوره سوادآموزی 120هزار تومان؛ دوره انتقال 840هزار تومان و دوره تحکیم 130هزار تومان پاداش تعیین شده است و به‌عنوان تشویقی به هر سوادآموزی که موفق به اخذ مدرک شود 144 هزار تومان  پاداش پرداخت خواهد شد.

دالوند  به طرح نماز کلید بهشت اشاره و عنوان کرد: این طرح به صورت آزمایشی در آموزش و پرورش ناحیه 1 خرم آباد برگزار و در آن به 200 مربی توسط اساتید حوزه علمیه قم آموزش‌های لازم داده شد.

دالوند به همکاری خوب اداره سوادآموزی لرستان با برخی ادارات اشاره و خاطرنشان کرد: با همکاری سازمان جهاد کشاورزی 18 هزار بروشور و پوستر به منظور آموزش در بحث سوادآموزی چاپ و توزیع می‌شود.

معاون سوادآموزی اداره‌کل آموزش و پرورش لرستان عنوان کرد: حدود 5 هزار و 500 آموزش دهنده نهضت در آزمون اینترنتی توانمندسازی آموزش دهندگان شرکت کردند که 2 هزار و 800 نفر آنها توانستند نمره قبولی از آزمون بگیرند که هدف از آن ارتقای توانمندی مربیان بوده و هیچ تعهدی برای استخدام افراد در این راستا وجود ندارد.

دالوند در پایان سخنان خود، گفت: در هفته سوادآموزی 19 برنامه مختلف در سطح استان برگزار می‌شود که از جمله آن می‌توان به تجلیل از خانواده شهدا، تجلیل از چهره‌های موفق، غبار روبی قبور شهدا و برخی برنامه‌های دیگر اشاره کرد.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش لرستان در پایان، و در پاسخ به پرسش خبرنگار خبرگزاری موج مبنی بر اینکه چه اقداماتی در خصوص سوادآموزی به اقلیت‌های دینی و مذهبی و کودکان کار در لرستان صورت گرفته است، تصریح کرد: محدودیتی برای اقلیت‌های مذهبی وجود ندارد و در صورت درخواست یا شناسایی، خدمات سوادآموزی ارائه خواهد شد اما، در خصوص کودکان کار، طبق هماهنگی صورت گرفته با اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، مقرر شده تا در یک اقدام مشترک، در جهت ریشه‌کنی بی‌سوادی کودکان کار فعالیت کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج