استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله در خصوص رابطه تغییر اقلیم و خشکسالی با وقوع زلزله، گفت: تغییر اقلیم منجر به ایجاد زمین لرزه نمی شود

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، مهدی زارع اظهار داشت: در سال های اخیر با توجه به اینکه مسئله گرمایش زمین و تغییر اقلیم مورد توجه جهانی قرار گرفته، توجه به تاثیر تغییر اقلیم در وقوع زلزله های بزرگ در مکان هایی که زلزله با قدرت بالا برای آن ها پیش بینی نمی شده، بیشتر شده است.

وی با ذکر مثال زلزله ۷.۱ ریشتری سال ۱۸۸۶ منطقه چارلزتون ایالت کارولاینای جنوبی، اظهار کرد: این زلزله در حالی به وقوع پیوست که برای شرق آمریکا، پیش بینی رخداد زلزله بزرگ نبود و بنابراین یکی از تئوری ها این بود که عقب نشینی یخ و گرم شدن موجب باربرداری از گسل ها و تحریک گسل برای زمین لرزه ای با بزرگی ۷.۱ ریشتر شده است.

وی با بیان اینکه تاثیر تغییر اقلیم و خشکسالی در زلزله به ویژه در پنج سال اخیر مورد توجه قرار گرفته است، افزود: این موضوع به ویژه در ایالت کالیفرنیا آمریکا بسیار مورد توجه قرار گرفته و در ایران هم البته از جمله موضوعات در کانون توجه بوده است.

به گفته زارع، بر اساس تئوری و با استفاده از پیش فرض های موجود و روش های فیزیکی می توان گفت که  نقش و تاثیر تغییرات تنش در تحریک گسل زلزله دشت های برخوردار از گسل فعال که حجم های وسیعی از آب، حدود ۳۰کیلومتر مکعب به بالا را از دست داده اند، مثبت است.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله با تاکید بر اینکه خشکسالی، گرم شدن زمین و تغییر اقلیم منجر به لرزه خیز شدن مکانی نمی شود، تصریح کرد: اما این عوامل می تواند مکان لرزه خیز را مستعد رخداد زلزله کند.

وی درباره ارتباط هارپ و وقوع زمین لرزه با بیان اینکه فناوری هارپ دارای قابلیت نفوذ و تغییراتی در یونوسفر است، اظهار کرد: این فناوری در سطح زمین می تواند تغییراتی بر جای بگذارد ولى در عمق بالا تاثیرگذار نیست.

زارع افزود: بررسی زلزله های مهم به ویژه در ایران همچون زلزله ۵دی ۱۳۸۲ در بم، ۲۱آبان ۱۳۹۶ در ازگله سرپل ذهاب، زلزله های آذرماه ۱۳۹۶ در شرق کرمان نشان می دهد این رخدادها در عمق های بالای ۸، ۱۰و ۲۳کیلومتر به وقوع پیوسته اند، در حالیکه بر اساس مستندات موجود، فناوری هارپ یا هیچ اقدام دیگری توانایی اثرگذاری بر این عمق را ندارد.

استاد پژوهشگاه بین المللی زلزله با یادآوری این موضوع که زلزله ۲۱آبان ۱۳۹۶ در ازگله سرپل ذهاب در عمق ۲۳ کیلومتری زمین رخ داده، خاطرنشان کرد: هیچ وسیله فیزیکی وجود ندارد که توضیح دهیم بر اساس دخالت انسان و فناوری هارپ گسلی در این عمق تحریک و منجر به وقوع زلزله شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج