معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم گفت: حدود 33 هزار نفر از افراد بی سواد در استان زندگی می‌کنند که حدود 21 هزار نفر از آنها تبعه ایران و بقیه جزو اتباع خارجی هستند.

به گزارش خبرگزاری موج ازقم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد رضا قاسمی نیا در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه در مصلی قدس با اشاره به نرخ باسوادی در استان قم اظهار کرد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی حدود نیمی از مردم استان سواد داشتند، اما طی چهار دهه اخیر نرخ باسوادی در استان قم 40 درصد رشد داشت و اکنون نرخ باسوادی استان حدود 90 درصد است.

وی ادامه داد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تنها 34 درصد از زنان در استان قم سواد داشتند، اما در طول چهار دهه اخیر، نرخ باسوادی زنان استان رشد زیادی داشت و اکنون نرخ باسوادی زنان استان قم 87 درصد است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم افزود: نرخ باسوادی در روستاهای استان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی 30 درصد بود، در طول چهار دهه اخیر شاهد رشد 50 درصدی نرخ باسوادی در روستاهای قم بودیم و اکنون نرخ باسوادی در این روستاها حدود 80 درصد است.

قاسمی نیا با اشاره به تعداد جمعیت افراد بی سواد در استان قم اظهار کرد: حدود 33 هزار نفر از افراد بی سواد در استان زندگی می‌کنند که 21 هزار نفر از آنها تبعه ایران و بقیه جزو اتباع خارجی هستند و برای سوادآموزی اتباع نیز برنامه داریم.

وی ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا روزی برسد که حتی یک نفر بی سواد در استان قم نباشد، از سال 1390 تاکنون حدود 10 هزار نفر از جمعیت افراد بی سواد در استان کاسته شده است.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان قم افزود: برای افراد بی سواد 230 ساعت کلاس درس در زمینه سوادآموزی، آشنایی با معارف اسلامی و نیز آموزش مفاهیم و روان خوانی قرآن مجید برگزار می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: همه برنامه‌های سوادآموزی برای افراد بی سواد رایگان است و با دادن هدایایی به افراد بی سواد، آنها را به سوادآموزی تشویق می‌کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج