نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان گفت: امام خمینی(ره) در زمانی که مخرج مشترک همه نظریه‌ها کنار زدن دین بود با مدل وحدت حوزه و دانشگاه قیام کرد، وحدت حوزه و دانشگاه مدل پیروزی انقلاب اسلامی بود.

به گزارش خبرگزاری موج خوزستان، آیت‌الله عبدالکریم فرحانی نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری در همایش تحلیلی «وحدت حوزه و دانشگاه؛ از سخن تا عمل» بیان داشت: وحدت حوزه و دانشگاه را می‌توان از حیث کارکردی و برطرف کردن مسئله روشنفکری در ایران بررسی کرد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری که مطالبات اصلی و مهم خود را با دانشگاه و حوزه در میان می‌گذارند عنوان کرد: 20 سال قبل در جمع دانشگاهیان بحث ارتجاع روشنفکری را مطرح کردند و تاکنون آن را بسیار جدی پیگیری می‌کنند، از نظر ایشان روشنفکری در ایران بیمار به دنیا آمد، غرب‌زده بود، درس خواندگی داشت و با دین سر آشتی نداشت. ایشان این سه خصلت را برای روشنفکری ذکر می‌کنند.

نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشجویان جریان روشنفکری را عقب زدند و منزوی کردند پس از آن در دوران دفاع مقدس ما روشنفکر انقلابی داشتیم و در دهه هفتاد تلاش‌هایی شروع شد که جریان روشنفکری به قبل از انقلاب برگردد و در نهایت این اتفاق افتاد و جریان روشنفکری به بیماری قبل از انقلاب برگشت.

وی با طرح این سوال که وحدت حوزه و دانشگاه برای جلوگیری از این اتفاقات و جریانات چه اقداماتی داشته است، بیان کرد: امروز ابزار سلطه فرهنگی را خودمان به دست دشمن دادیم. وقتی امام انقلاب را شروع کرد نه بستر داخلی فراهم بود نه زمینه خارجی، بنابراین هیچکس باور نمی‌کرد به نتیجه برسیم.

فرحانی بیان کرد: امام در زمانی که مخرج مشترک همه نظریه‌ها کنار زدن دین بود با مدل وحدت حوزه و دانشگاه قیام کرد، وحدت حوزه و دانشگاه مدل پیروزی انقلاب اسلامی بود.

وی اضافه کرد: امام خمینی(ره) با وحدت حوزه و دانشگاه پیروزی انقلاب اسلامی را عملیاتی کردند. حال که انقلاب ادامه دارد همچنان این وحدت به این هدف باید شکل بگیرد.

نماینده مردم استان خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: بیشترین تخفیفی که آن زمان به دین می‌دادند، مدل اسلام آمریکایی یعنی اندیشه سکولار بود که امام این مدل را نقد کرد، حفظ هنجارهای انقلاب به مبارزه نیاز دارد و مدل وحدت حوزه و دانشگاه، مدل این مبارزه است.

وی خاطرنشان کرد: ما علوم مختلف بنیادین را در حوزه دنبال کرده و تولید کرده‌ایم اما تا زمانی که این علوم با علوم انسانی دانشگاه برخورد پیدا نکند گسل‌های موجود پر نمی‌شود.

فرحانی یادآور شد: امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مسائل موجود را در علوم فنی و مهندسی برطرف کردند ولی نتوانستیم آنها را در علوم انسانی برطرف کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج