عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به ظرفیت اصفهان در عرصه بهره مندی از انرژیهای خورشیدی گفت: این شهر می تواند الگوی شهرهای خورشیدی در ایران شود و در این زمینه موج آفرینی کند به گونه ای که سالانه میلیاردها تومان ثروت به ارمغان بیاورد.

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان ، کورش خسروی درباره طرح  شهر خورشیدی افزود: اصفهانی ها سال گذشته برای خرید برق ۵۴۰ میلیارد تومان و برای خرید گاز ۳۸۶ میلیارد تومان هزینه و در مجموع بیش از ۹۰۰ میلیارد تومان انرژی خریداری کرده اند این در حالی است که اصفهان از نعمت عظیم انرژی خورشیدی بهره مند است که می طلبد از این نعمت خدادادی استفاده حداکثری را ببریم.

رئیس  مرکز پژوهش های شورای شهر اصفهان ادامه داد:  در سال گذشته اصفهانی ها فقط برای گرم کردن آب مورد نیاز استحمام خود یک میلیون تنCO2 وارد  اتمسفر شهر خود کرده اند در حالی که می توانستند با آبگرمکن خورشیدی آب مورد نیاز استحمام خود را تأمین کنند.

وی با بیان این که انرژی خورشیدی منحصر به ‌فردترین منبع انرژی تجدید پذیر و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود است اذعان داشت:  در دنیا استفاده از منابع عظیم انرژی خورشیدی برای تولید انرژی الکتریسیته، استفاده دینامیکی، ایجاد گرمایش محوطه‌ها و ساختمان‌ها، خشک کردن تولیدات کشاورزی و تغییرات شیمیایی و غیره شروع شده‌است.

وی با اشاره به این که طی بررسی انجام شده از سوی کارشناسان برق خورشیدی، مدیریت شهری اصفهان، شرکت ملی گاز، شرکت توزیع برق در زمینه انرژی چاره اندیشی شد تصریح کرد: با توجه به این که  انرژی در ایران بسیار ارزان قیمت است، به همین دلیل بی محابا مصرف می شود و افراد قدر انرژی را نمی دانند.

خسروی با تاکید بر این که مردم اصفهان مردمی بسیار با فرهنگ هستند و محیط زیست برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است بیان کرد: برطبق تجربه اقدامات فرهنگی در اصفهان جوابگو است لذا مقرر شد شهرداری با انجام اقدامات فرهنگی شهروندان را به استفاده از انرژی های خورشیدی ترغیب کند.

 وزارت نیرو برق تولیدی  از انرژی خورشیدی را از شهروندان خریداری میکند

وی اضافه کرد: راهکار دیگر این است که وزارت نیرو با تعرفه ای مناسب برق حاصل از نیروی خورشیدی را از شهروندان خریداری کند که این امر خوشبختانه محقق شده است. همچنین مدیریت شهری می تواند در خصوص رسیدگی به برخی از جرایم کمیسیون ماده صد، به جای صدور رأی تخریب یا جریمه نقدی، فرد خاطی را محکوم کند که آبگرمکن خورشیدی نصب یا پنل خورشیدی روی بام خانه بگذارند.

۱۰۰ هزار منزل مسکونی مجهز به آبگرمکن های خورشیدی  می شوند

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان به مصوبه شورا در خصوص استفاده از انرژی خورشیدی اشاره و عنوان کرد: بر طبق این مصوبه شهرداری اصفهان باید ظرف مدت ۲ ماه برنامه ای تدوین کند که تا پایان برنامه اصفهان ۱۴۰۰، این شهر ظرفیت تولید ۲۰ مگاوات برق خورشیدی را داشته و حداقل ۱۰۰ هزار منزل مسکونی در اصفهان مجهز به آبگرمکن های خورشیدی شوند.

وی با تاکید بر این که با فرهنگسازی و تشویق و حمایت می توان طرح شهر خورشیدی را اجرا کرد بیان کرد: در صورتی که این طرح اجرا شود حداقل یک میلیون تن CO۲ وارد اتمسفر شهر نمی شود.

یک آبگرمکن خورشیدی معادل ۶۲ درخت از نشر کربن جلوگیری می کند

خسروی با بیان این که یک آبگرمکن خورشیدی معادل ۶۲ درخت از نشر کربن در شهر جلوگیری می کند، لذا هر شهروند اصفهانی می تواند آب گرم مصرفی خود را با استفاده از آبگرمکن خورشیدی تهیه کند.

وی  در خصوص هزینه آبگرمن های خورشید ی که شهروندان بتوانند خریداری کنند اظهار داشت: برای خرید این نوع آبگرمکن ها شهروندان هزینه ای را ابتدا پرداخت می کنند و برای بهره برداری های همیشگی هزینه ای پرداخت نخواهند کرد همچنین استفاده از آبگرمکن های خورشیدی باعث صرفه جویی اقتصادی و حفظ سرمایه های اقتصادی می شود.

این عضو شورا تاکید کرد: با استفاده از انرژی خورشیدی شهر مجهز تر  و در مقابل بحران ها تاب آوری بیشتری خواهد داشت.

خسروی با اشاره به این که می توان در بسیاری از ساختمان های شهر و پشت بام های وسیع انرژی خورشیدی داشته باشیم ادامه داد: بر روی این پشت بام ها برای هر کیلو وات تولید برق خورشیدی ۵ میلیون تومان سرمایه گذاری  نیاز است همچنین به ازای هر کیلو وات ۱۰ مترمربع مساحت نیاز است.

ساختمان های شهر می توانند برای ۵ کیلو وات مجوز تولید برق خورشیدی دریافت کنند

وی با بیان این که بیشتر ساختمان های شهر اصفهان می توانند برای ۵ کیلو وات مجوز تولید برق خورشیدی دریافت کنند تصریح کرد:  با سرمایه گذاری ۲۵ میلیون تومانی با گذشت ۳ تا ۴ سال اصل سرمایه گذاری به افراد بر می گردد.

رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر اصفهان با بیان این مطلب که سرمایه گذاران می توانند  پشت بام ها را از ساختمان های شهرداری یا شهروندان اجاره کنند  افزود: با کسب امتیاز از وزارت نیرو بعد از مدت  ۱۰ سال استفاده از پشت بام سرمایه گذاران می توانند بعد همه تجهیزات را به مالکان ساختمان ها واگذار کنند.

وی با اشاره به این که متقاضیان  استفاده از انرژی خورشیدی می توانند به شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان مراجعه کنند تاکید کرد: لازم است شهروندان بدانند برقی که با استفاده از انرژی خورشیدی تولید می کنند را می توانند کیلوواتی ۸۰۰ تومان به اداره برق بفروشند.

برای استفاده از آبگرم خورشیدی نیاز به هیچ قراردادی نیست

خسروی با اشاره به این که  در ایران۷ شرکت تولید کننده آبگرمکن خورشیدی وجود دارد که  از این تعداد ۳ شرکت اصفهانی هستند  بیان کرد: در بخش برق خورشیدی نیز بیش از ۱۰ شرکت در اصفهان در حوزه نصب، تعمیر، ساخت و تولید تجهیزات برق خورشیدی فعال هستند.

این عضو شورا با تاکید بر این که  برای استفاده از آبگرم خورشیدی نیاز به هیچ قراردادی نیست اما برای برق خورشیدی باید با شرکت توزیع برق شهرستان قرارداد منعقد شود اظهار کرد: چشم انداز ما این است که در دوره ۴ ساله شورای پنجم، شهر اصفهان به اولین و بزرگترین شهر خورشیدی کشور تبدیل و الگویی برای سایر شهرها شود.

رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر اصفهان با بیان این که بیش از ۹۲ درصد شهرهای ایران پتانسیل استفاده از انرژی خورشیدی را دارند ادامه داد: البته هر چه به سمت جنوب کشور برویم این قابلیت بیشتر مهیا است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج