رئیس بنیاد مسکن کشور گفت: با ارزیابی‌های انجام‌شده تاکنون 18700 واحد تخریب کامل شدند که از این تعداد 6500 واحد در شهر و 12300 واحد در روستا است و 18 هزار واحد دیگر نیاز دارند که تخریب‌شده و مجدد بازسازی شوند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کرمانشاه، علیرضا تابش بابیان اینکه نقش اصلی در بازسازی مناطق زلزله‌زده را خود مردم بر عهده‌دارند، ابراز داشت: روزانه 400 مورد کمک بلاعوض تعمیری و احداثی و همچنین 2 میلیون تومان کمک بلاعوض خرید لوازم منزل به زلزله‌زدگان پرداخت می‌شود.

وی بر لزوم تشکیل پرونده دریافت تسهیلات در ستاد بنیاد مسکن تأکید کرد و افزود: تاکنون 18 هزار پرونده تشکیل‌شده است و از این تعداد 6500 پرونده برای دریافت تسهیلات به بانک رفته و هزار مورد هم کمک بلاعوض تعمیری و احداثی پرداخت‌شده است.

به گفته تابش، افرادی که خانه خود را تعمیر کرده‌اند کمک بلاعوض و تسهیلات آن‌ها محفوظ است و به آن‌ها داده می‌شود.

رئیس بنیاد مسکن کشور تسهیلات تعمیری را 12 میلیون تومان و کمک بلاعوض را 2 میلیون تومان اعلام کرد و گفت: تسهیلات احداثی نیز در شهرها 40 میلیون تومان و در روستاها 30 میلیون تومان با کارمزد به ترتیب پنج و چهار درصد است.

تابش تصریح کرد: مدت بازپرداخت این تسهیلات 15 ساله است و ضمانت دریافت آن نیز "سفته زنجیره‌ای" است، به‌طوری‌که سه نفر به‌صورت زنجیره‌ای از طریق گذاشتن سفته ضامن هم شوند.

وی کمک بلاعوض اسکان دائم در شهر را 6 میلیون و در روستاها 5 میلیون تومان عنوان کرد و اظهار داشت: علاوه بر این‌ها مبلغ دو میلیون تومان کمک بلاعوض برای خرید لوازم منزل و نیز مبلغ 10 میلیون تومان تسهیلات به همین منظور به خانوارهای آسیب‌دیده پرداخت می‌شود.

 برای ساخت‌وسازهای مناطق زلزله‌زده سیمان رایگان توزیع می‌شود

تابش خاطرنشان ساخت: با رایزنی‌های انجام‌شده با مصالح‌فروشی‌های استان ظرفیت این بخش افزایش‌یافته و به‌علاوه هرکسی که می‌تواند کار پیمانکاری قبول کند به ستاد مراجعه کرده و با مردم برای ساخت واحدها قرارداد ببندد.

تابش تصریح کرد: بازسازی مناطق زلزله‌زده بازار کار بزرگی است که نباید از آن غفلت کرد و تلاش داریم که بیشتر از ظرفیت‌های بومی منطقه استفاده شود.

ظرف یک ماه آینده اسکان موقت روستایی به پایان می‌رسد

تابش با اشاره به استقرار 2200 کانکس در روستاها توسط قرارگاه خاتم (ص) گفت: عملکرد سپاه درزمینهٔ نصب کانکس در روستاها مطلوب بوده و کانکس‌ها را ساخته و سپس نصب می‌کند که این کار اگرچه زمان‌بر است اما به‌خوبی در حال شتاب گرفتن است.

تابش تأکید کرد: کانکس‌های ساخت سپاه 16 متری بوده و باکیفیت است و قرار است در آینده به‌عنوان انباری از آن در روستاها استفاده شود و دراین‌بین خیرین نیز با توجه به نیت خیرخواهانه خود کانکس‌هایی اهدا کردند که کوچک بوده و بعضاً از کیفیت خوبی برخوردار نیست و مواردی از آن در اثر وزش باد شدید دچار خسارت شد.

وی افزود: با ادامه این روند ظرف کمتر از یک ماه آینده بحث اسکان موقت در روستاها به پایان می‌رسد و در حال حاضر در روستا و شهر روزانه 300 تا 400 کانکس نصب می‌شود.

تابش تصریح کرد: اگر مردم همت کنند با منابعی که در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود بحث اسکان دائم در روستاها ظرف یک سال آینده و در شهرها ظرف دو سال آینده می‌تواند به اتمام برسد.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج