جلسه کارگروه تخصصی پدافند غیرعامل راه و شهرسازی گیلان پیرامون اهمیت تبادل نظر مرتبط به پدافند غیرعامل استان (مبحث 21 و بافت فرسوده شهری)، اجرای اصول پدافند غیر عامل در بافت فرسوده و استحکام بنا به دلیل زلزله خیز بودن استان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج از گیلان، علی خاوری مدیرکل و رئیس کارگروه تخصصی پدافند غیرعامل راه و شهرسازی استان گیلان در ابتدای جلسه با گرامیداشت یاد و خاطره 8000 شهید والا مقام استان گیلان و شهدای مدافع حرم و با آرزوی سلامتی برای ولی امر مسلمین جهان اذعان داشت: امیدواریم زیر سایه رهبری و به یاری خون شهدا بتوانیم در راستای خدمتگزاری به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وظایف محوله خود  را به نحو احسن انجام داده تا شرمنده شهدا  و مردم نباشیم.

وی در ادامه با عرض تسلیت و آرزوی صبر و تسکین آلام  به بازماندگان زلزله کرمانشاه با اشاره به اینکه  در سال 69 زلزله 7.2 ریشتری که در رودبار اتفاق افتاد حدود 40 هزار نفر جان خود را از دست دادند در حالیکه در زلزله 7.3 ریشتری امسال کرمانشاه حدود 500 نفر از عزیزان به رحمت خدا رفتند گفت:  از دست رفتن جان حتی یک نفر در حوادثی چون زلزله برای ما بسیار مهم است ولی از  این واقعیت هم نمی توان عبور کرد که  از سال 1369 تاکنون نظام فنی ما رشد بسیاری داشته است هر چند جای کار بیشتری هم دارد.

این مسوول از شناسایی بافتهای ناکارآمد، اولویت بندی و مقاوم سازی قطعات بافت فرسوده به عنوان گامی اساسی در حوزه پدافند غیرعامل یاد کرد و در خصوص ساخت و سازهای غیر متعارف خواستار پیگیری از سازمان نطام مهندسی ، شهرداری و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شد.

مدیرکل راه و شهرسازی گیلان از بررسی وتحلیل وضعیت طراحی، نظارت واجرا ی ساختمان ها، تاثیرات ژئوتکنیکی ولرزه ای و تحلیل شرایط خاک استان و خاک های مسئله دار را از عوامل موثر بر ایستایی ساختمان ها در استان گیلان نام برد.

خاوری اهم تخلفات رایج در پروژه های ساختمانی دارای تخلف را عدم حضور سازنده یا نماینده ی قانونی ایشان در کارگاه و حتی در زمان بتن ریزی،  عدم رعایت موارد ایمنی مطابق مبحث 12 مقررات ملی ساختمان،  عدم رعایت سطح اشغال و تراکم طبقاتی رواج ساخت و ساز های بدون اخذ پروانه ساختمانی و  اجرای بسیاری از پروژه ها برخلاف نقشه های مصوب از لحاظ مقررات شهرسازی و  فنی به واسطه وجود نقشه های اجرایی عنوان کرد.

وی گفت: با توجه به شرایط مسئله دار بودن خاک ولرزه خیز بودن استان انجام آزمایشات ژئوتکنیکی باید برای تمام ساختمان ها اجباری یا اقدام به تهیه پهنه بندی ژئوتکنیکی برای استان شود و  با توجه به عبور گسل ها ی فعال از تعدادی از شهر های استان، ساختمان های بلندی که  در مجاورت گسل ها وبهسازی لرزه ای قرار دارند شناسایی گردند ومی بایست از ادامه صدورمجوز ساخت وساز در آن مناطق اجتناب نمود.

وی تصریح کرد: جهت ساماندهی بانک اطلاعاتی استادکاران و کارگران ماهر برنامه ریزی جدی صورت پذیرد، از پدیده های شوم دونقشه ای و نسق ساز جلوگیری شود و حضور مهندسان ناظر ومجری در کارگاه های ساختمانی توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان الزامی باشد و با متخلفان برخورد جدی گردد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج