مدیرکل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی کشور از پیامبر (ص) به عنوان الگویی برای سعادت زندگی انسان‌ها نام برد و گفت:خداوند شخصیت پیامبر اکرم(ص) را بهترین الگو برای حیات سعادتمند قرار داده است و در سیره ایشان افراط گرایی وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام والمسلمین احمد حاتمیان ظهر امروز در همایش وحدت در لشکر 30 گرگان، ضمن تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) اظهارداشت: خداوند شخصیت پیامبر اکرم (ص) را بهترین الگو و معیار برای حیات سعادتمند و زندگی انسان قرار داده است.

وی افزود: مسلمانان با جمعیتی بالغ بر یک میلیارد و 600 میلیون نفر در کل دنیا پیرو چنین انسان بزرگی هستند و با وجود اختلاف در مکاتب اعتقادی و فقهی، نگرش‌های سیاسی و حتی سلوک عرفانی و تصوّف، همگی زیر چتر اسلام جمع شده‌اند و به سنت و شریعت نبوی تاکید دارند.

مدیرکل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی کشور تصریح کرد: امروز اقتدار و عظمت امت اسلام دردمندانه دستخوش حوادثی شده که خاستگاه آن درون امت اسلام است.

به گفته وی، ما از یک‌سو پیامبر(ص) را به عنوان سرمشق و الگو زندگی مورد غفلت قرار داده‌ایم و از سویی دیگر در میان خاستگاه رشد و تعالی و تکامل جامعه اسلامی اختلاف ایجاد شده است.

جهالت به عنوان سرمنشأ تفرقه میان مذاهب و فرقه های اسلامی

مدیرکل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی کشور از جهالت به عنوان سرمنشأ تفرقه میان مذاهب و فرقه های اسلامی نام برد و گفت: اختلاف در تفکر و اندیشه در بین تمام جوامع انسانی طبیعی و غیرقابل انکار است و اختلاف در اندیشه ها و تضارب آرا موجب گسترش علوم و ادیان آسمانی شده است.

حاتمیان ادامه داد: اختلاف معقول یعنی تفاوت در مبانی تفکر یک امر طبیعی و بسیار ارزشمند است و سبب رشد و تعالی می‌شود به همین علت امت پیامبر با استناد به آیات قرآن و سنت نبوی برای گسترش مکارم اخلاقی تلاش می کردند.

وی تصریح کرد: اهل سنت یعنی امت اسلامی که وفادار به خلفای سه گانه بودند و سپس با حضرت علی (ع) بیعت کردند و در مکتب علمی امام صادق (ع) علم و فضیلت کسب کردند.

وی به شخصیت امام ششم شیعیان اشاره و اظهار کرد: امام جعفر صادق (ع) شریعت و احکام فقهی را از مکتب اهل بیت عصمت (ع) دریافت و آن را بسط و گسترش داد.

مدیرکل ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی کشور با اشاره به تلاش دشمنان برای توطئه علیه مسلمانان گفت: متأسفانه در دنیای اسلام کسانی گرفتار جهالت و دستمایه تنش و منازعه بین امت اسلامی شده اند و این دسیسه دشمنان است.

حاتمیان افزود: افرادیبا افراط گرایی انحرافی، مسلمانان را کافر و مشرک معرفی می‌کنند و آن ها را به قتل می‌رسانند اما این موضوع هیچ‌گونه هم‌خوانی با سنت پیامبر (ص) ندارد.

وی با بیان اینکه اسلام دین رأفت و رسول اکرم، پیامبر مهربانی هستند، گفت: از نگاه پیامبر(ص)، ارتباط میان جامعه اسلامی باید توأم با اخلاق و رأفت اسلامی باشد و امیدوارم خداوند همه ما را جزو رهروان پیامبر(ره) قرار دهد.     

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج