مدیرکل بهزیستی استان گلستان با بیان اینکه غربالگری ژنتیک را در استان آغاز کردیم، گفت: استان گلستان رتبه هفتم معلولیت را در بین استان‌های کشور دارا است.

به گزارش خبرگزاری موج، ابراهیم غفاری پیش از ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان گلستان با بیان اینکه حوادث و تصادفات سبب 50 درصد معلولیت‌ها در جامعه می‌شود، اظهار داشت: نسبت معلولیت در استان گلستان 2.6 است و استان گلستان رتبه هفتم معلولیت را در بین استان‌های کشور دارا است.

وی تصریح کرد: از 10 سال گذشته نمونه می‌گیریم و 4 ژن عقب‌ماندگی ذهنی در استان گلستان داریم و کد ژن آن را در پیش از ازدواج مشخص می‌کنیم.

مدیر کل بهزیستی استان گلستان تاکید کرد: در یکی از روستاهای شهرستان گالیکش نابینایی شایع بود و این موضوع ژنتیک مورد توجه قرار گرفت تا از نابینایی در آن منطقه جلوگیری شود.

غفاری افزود: غربالگری ژنتیک را در استان آغاز کردیم و چنین اقداماتی را در استان انجام می‌دهیم و تفاهمنامه‌ای را برای پیشگیری از معلولیت با آموزش و پرورش امضاء کردیم و جزء استان‌هایی هستیم که 100 درصد دانش‌آموزان دهم و یازدهم را مورد تست غربالگری انجام می دهیم.

مدیر کل بهزیستی استان گلستان به کشت حلزون و جلوگیری از ناشنوایی اشاره کرد و گفت: 35 میلیون تومان این موضوع برای دولت هزینه دربر دارد و ما کودکان را پس از تولد مورد تست غربالگری قرار می‌دهیم.

غفاری گفت: تا سقف یک میلیون تومان در سال نیز به خانواده‌ها برای نگهداری دستگاه کشت حلزون هزینه پرداخت می‌شود و 80 درصد نابینایی به علت تنبلی چشم و دیگر بیماری‌ها در طی 2 تا 3 سال نخست اتفاق می‌افتد.

مدیرکل بهزیستی استان گلستان تاکید کرد: بسیاری از معلولیت‌ها در جامعه قابل پیشگیری است و نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

غفاری با بیان اینکه 98 درصد کودکان تحت غربالگری شنوایی قرار می‌گیرند، افزود: 2 درصد از کودکان را نتوانستیم تحت تست غربالگری قرار دهیم، اگر در ابتدای کار ناشنوائی را بتوانیم تشخیص بدهیم می‌توانیم از معلولیت جلوگیری کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان گلستان تاکید کرد: دیروز پدری به شدت کودک را تنبیه کرد که منجر به فوت آن شد و این حادثه بسیار متاثرکننده بود، پدر و مادر در حال حاضر دستگیر شده و باید اقدامات قضائی نسبت به آنها انجام شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج